Bu yazılımı güncellerken yanmayın!

Bu popüler yazılımı güncellemenizi isteyen bir e-posta alırsanız, bakın başınıza neler gelebilir...

  • Ümit Öncel
Adobe'den geliyor gibi görünen bu mesaja inanmayın
Sahte güncelleme uyarısına dikkat...

Geçtiğimiz yıl Adobe'nin başı ortaya çıkan güvnelik açıkları nedeniyle epeyce ağrımıştı. Bu yıl ise görünüşe göre Adobe'ye yine rahat yok. Bu kez de uyanık bir grup ortalığa Adobe'den geliyormuş gibi görünen bir e-posta mesajı gönderiyorlar. Mesajda kullanmakta olduğunuz Adobe Reader programının yeni ve daha güvenli bir sürümünü indirmek için bir davet bulunuyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu bağlantının diğer ucunda ise Adobe'nin yazılımı değil, sanal suçluların zararlı programı bulunuyor.

Bu gönderilen sahte mesajda dikkat çeken bir detay ise sanal uyanıkların aslında oldukça özensiz olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü bu mesajı yazan kişiler insanlara mesajın Adobe'den gelmekte olduğuna ikna etmek istiyorlar fakat e-posta içerisinde Adobe Reader yerine "Abode Reader" yazmışlar. Neyse ki kolay yoldan para kazanmak isteyen bu sanal suçlu grubunun tuzağına düşmemek için biraz dikkatli olmak bile yeterli...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Adobe Reader yerine "Abode Reader" yazmışlar.
---------------------
bilerek yazılmış bu..

adobe yakalasa bile bunlara hukuki açıdan birşey yapamaz
çünkü adobenin ismini kullanmıyor. çinde sahte telefon basanlar gibi nokia yerine nokio samsung yerine samsugn vs vs.. anlaşılmışdır sanırım..

böylece yakalansalar bile adobe sayesinde extra ceza almakdan kurtuluyorlar...

Yazık Ne İstiyolar Milletten Bunlar :S

Bu sakın gerçek adobe kaynaklı başka bir sorun olmasın? Örtbas etmek için uyduruk korsan abode hikayesi olmasın.

Ya da tesadüf herhalde, orjinal adobe'yi kullanırken güncelleme isteği geldi. İlkini 1 sene önce diğeri 1 ay önce yaşadım. Güncelleme sonrası mavi ekran ve format atılmadan bir daha açılmayan bilgisayar.

Adobe'de neler oluyor bilmiyorum ama sürekli Adove ve açık konuları ön planda. Güncellemeleri kendi websitelerinden ya da programlar yoluyla yapmayan kullanıcılar düşünsün bunu bence.

Valla ben tüm Adobe markasını bilgisayarımdan kaldırdım, tarayıcıların eklentilerinden de kaldırdım, Flash filan da seyretmiyorum.

Başka video formatı mı yok? Abuk video ve reklamlar güvenliğimden daha önemli değil.

Foxit kullan ey millet. Başına iş açılmasın olma illet...

Sen de yorum yaz