Bu yolda cep telefonu yasak!

Telefonlarımızın hayatımızı ve bizi nasıl esir aldığı, bu ilginç yasakla bir kez daha ortaya çıktı!

Bu yolda cep telefonu yasak!

Hemen hepimiz, özellikle kalabalık sokak ve caddelerde yürürken yoldan ziyade telefonu ile ilgilenen birine rastlamışızdır. Hatta bu kişilerin insanlara çarptığına veya çarpmaktan son anda kurtulduğuna şahit olmuşuzdur. "National Geographic Channel" şovlarından birinin A.B.D.'nin Washington kentinde sosyal bir deney için uygulamaya koyduğu yaya yolu işaretlerinin de amacı tam olarak bu.

"Mind Over Masses" adlı televizyon şovu, bir yaya yolunun belli bir kısmını iki şeride ayırarak, bir tarafı "Cep Telefonu Yasak" diğer tarafı da "Cep Telefonları: Bu şeritte yürümenin sorumluluğu size aittir" şeklinde iki yazı ile işaretledi. Hatta, cep telefonu kullanımının serbest olduğu şerit de, yayaların rahatlığı açısından gidiş ve dönüş olarak bir kez daha ikiye bölündü.

Ancak Twitter'daki kullanıcı yorum ve tepkilerine bakılır ise, sistem en azından şimdilik başarısızlığa uğramış gibi gözüküyor.

Yahoo'dan Rob Pegoraro da bu yaya yolu civarında bir saat kadar bir vakit geçirmiş. Pegoraro'nun söylediğine göre, çok az insan yol üzerindeki işaretlere dikkat ediyor. İşaretleri fark eden kişiler de genellikle bu işaretlere uymaktan ziyade, telefonlarını çıkartıp fotoğraf çekmek ile yetiniyorlar. Telefonları ile uğraşmakta olan kişiler ise zaten telefonlarına bakmakta olduklarından dolayı işaretleri görmüyorlar.

Sistem şu anda başarısız gibi gözükebilir ama kim bilir, belki birkaç hafta içerisinde insanlar bu sistemi de kullanmaya başlayabilirler...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

cep telefonumundan tam 8 saat ayrı kalabiliyorum, yani cep telefonu bağımlısı değilim.

@23 Tem 2014 21:44 O 8 saat uyuduğun uyku ama :)

@23 Tem 2014 21:44 O 8 saat uyuduğun uyku ama :) :)))))

@24 Tem 2014 03:30 tüh gerçek anlaşıldı! :)

Bence çok doğru uygulama, yolda yavaş yürüyüp vakit kaybetmek istemiyorum.. Vaktimiz değerli. Yavaş yürüyen, hem sağ şeridi hem sol şeridi kapatıpda yürüyenlerden nefret ediyorum.

Mobil Uygulama Geliştiricisi olarak mecburen saatlerim işyerinde akıllı telefonlarla uğraşarak geçiyor. Bu yüzden geri kalan zamanlarda, özellikle sokakta yürürken telefonu konuşmak dışında asla kullanmıyorum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir