Bu zararlı 9 Temmuz'da interneti kesebilir!

9 Temmuz tarihinde internetiniz koparsa sakın şaşırmayın! İşte bunun sorumlusu...

Hacker'ların Windows'daki bir açık yoluyla dünya çapında 570.000'den fazla bilgisayara zararlı yazılım yüklediği, bu yazılımın antivirüs güncellemelerini kapattığı ve DNS sistemini kurcaladığı söyleniyor. Pek alışılmadık bir biçimde birkaç ay önce FBI tarafından alınan önlem sistemi ise yakında kapatılacak.

FBI, kullanıcılara güvenlik ortağı tarafından yönetilen bir web sitesini (http://www.dcwg.org/)ziyaret ederek zararlıya sahip olup olmadıklarını kontrol etmelerini öneriyor. Verilen bilgilere göre birçok kullanıcı, bilgisayarında zararlının var olduğundan habersiz ve zararlı 9 Temmuz'da harekete geçtiğinde bu kullanıcılar, internete bağlanamayacaklar.

FBI ve diğer yetkililer, Kasım ayından bu yana dev sayıda bilgisayarı ele geçiren hacker grubunu alt etmek ve dolandırcı sunucuları devreden çıkarmak için uğraşıyorlar. FBI'a göre hacker'lar, kurbanları yönlerdirdiği web sitelerinde gösterdikleri reklamlarla şimdiye dek 14 milyon dolar kazandılar.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

yeterli bilgi yok daha çok detay gerek tıklayınca ne olucak? enfekte ? enfekte değil? nanıl gözükecek? ubuntu ile bakınca anlaşılmıyor.

ilginç (O_o

elektrik kesintisi daha büyük bir problem.düşünsenize dünyada 1 gün boyunca elektrik üretilemediğini.

Hakket ha iyimiş 14 milyon dolar değilde şöyle 1 milyon filan yeter.Yeni kovalanan olmak lazım.

Yine birisi kuyuya taş atmıs.

bence saçma ama eğer illa bir zararlı varsa kesinlikle oda verdikleri sitede belkide zararlıyı onlar bu şekilde pc ye sızdıracaklar...

Al bir peri masalı daha. Bırakın boş işleri kimse bana hikaye anlatmasın.

Arkadaşlar bırakın saçmalamayı. Sisteminizin başkalarının kötü emellerine alet olmasına vicdanen engel olmak ve kendinizi doğabilecek kötü olaylardan korumak için mutlaka lisanslı bir antivirüs programı kullanın. Bir senelik fiyatına üç bilgisayarı koruyabileceğiniz lisanslar satın alabileceğiniz firmalar mevcut. Buradaki yazıları okuyunca bilgisayar kültürümüzün o kadarda gelişmediğini üzülerek görüyorum. Yazık !!! Saygılar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir