Bugün 22 Ekim; Windows 7'nin günü...

Size sıradan bir gün gibi gelebilir ama 1 yıl önce bugün, heyecanla tek bir haberi bekliyorduk!

Bugün 22 Ekim; Windows 7'nin günü...

Bugün 22 Ekim... Bu tarih belki sizin için sıradan bir tarih olabilir ancak Microsoft için hiç de öyle değil. Tam 1 yıl önce bugün, Microsoft bir kabustan uyanmıştı. Her ne kadar büyük yenilikler sunsa da, özellikle donanım ihtiyaçları nedeniyle büyük hayal kırıklığı yaratan Vista kabusundan bahsediyoruz. 22 Ekim 2009'da dev şirket, Windows XP'den sonraki en büyük hiti olan Windows 7'yi piyasaya sürmüştü.

Evet; Windows 7 artık 1 yaşında. Kullanıcılardan ve uzmanlardan gelen yorumlar, bu 1 yıl boyunca genellikle olumlu yönde oldu. Windows 7, kısa sürede Vista hayal kırıklığını unutturarak gelmiş geçmiş en başarılı işletim sistemleri arasındaki yerini almayı başardı. CHIP Online, Windows 7'nin 1 yıl önce yapılan Türkiye tanıtımını işte böyle duyurmuştu... Windows 7'nin çıkışı şerefine hazırladığımız bu makalemizde de, yeni Windows için 77 püf noktasını sizlerle paylaşmıştık.

Peki ama geride kalan bu 1 yılda neler oldu? Windows 7, Vista kabusunun ardından, 365 gün sonunda nerelere geldi? Windows 7'nin 1 yılını, haberimizin ikinci sayfasında bulacaksınız...

Windows 7'nin 1 yılı böyle geçti...

Aslında olacaklar, final sürümden aylar önce yayınlanan Windows 7 RC sürümünün gördüğü büyük ilgiden belliydi. Sadece final sürüm adayı olsa da, RC sürümü küçümsenemeyecek kadar çok sayıda kullanıcının bilgisayarlarına girmeyi başarmıştı. Ancak asıl etkileyici başarı, 22 Ekim 2009'dan sonra ortaya çıktı.

Microsoft, yaptığı açıklamada, Windows 7'nin 1 yılı devirdiği bugün, yeni satılan PC'lerin yüzde 93'ünün Windows 7 ile birlikte satıldığını duyurdu. Ayrıca Windows 7'nin, tüm işletim sistemleri arasında yüzde 17 gibi önemli bir paya sahip olduğunun altı çizildi.

Şu ana kadar 240 milyondan fazla Windows 7 lisansı satan Microsoft, bu sayının 2010 sonunda 300 milyonu bulacağını iddia ediyor. Ama şu ana kadar satılan 240 milyon lisans bile, Windows 7'yi, tarihin en hızlı satılan işletim sistemi yapmaya yetiyor.

Windows 7 ile birlikte 64-bit kavramının da altın çağını yaşamaya başladığı söylenebilir. Öyle ki, elde edilen verilere göre, şu an kullanılan Windows 7'lerin neredeyse yarısı 64-bit. Microsoft bu rakamı, Haziran ayında yaptığı açıklama ile duyurmuştu ve bugün de durumun değiştiğini söylemek mümkün değil.

İlk servis paketi ve Windows 8...

Microsoft bir yandan Windows 7'nin başarısını kutlarken, diğer yandan da kapalı kapılar ardında Windows 8 için çalışmalara başladı bile. Her ne kadar Windows 8 RTM için Haziran 2011 tarihi havada uçuşsa da, bu tarih pek de gerçekçi görünmüyor.

Tarih dedikodularını bir kenara bırakacak olursak, Windows 8'in de devrim niteliğinde bazı özelikler sunacağı biliniyor. Bu özelliklerden dikkat çeken ilk ikisi, Kinect benzeri kontroller ve yeni Windows uygulama dükkanı. Hızlı açılış ve benzeri performans iyileştirmeleri de, şu anda konuşulanlar arasında.

Son olarak yine Windows 7'ye dönelim... Şu anda beta sürümü hazır olan ilk servis paketi, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde indirilmeye sunulacak. Ancak bu servis paketi, daha önceki Windows'lar için yayınlanan paketlere pek benzemeyecek. Çünkü Windows 7, önceki Windows'lara oranla çok da müdahale gerektirecek sorunlara sahip değil. Birkaç yeni güncelleme, belki ufak tefek yenilikler ve bugüne dek yayınlanan güncellemeler, Windows 7 SP1'i oluşturacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Bu şu anlama geliyor; donanım satıcısı yerine, kullanıcıyı düşünen işletim sistemleri her zaman kazandırır!

Microsoft'un bunu Vista ile hayal kırıklığına uğrayıp, 7'yi çıkartmasıyla anlaması olayın üzücü bir tarafı...

sp 1 bugün çıksaydı daha güzel olurdu

Bugün 22 ekim Radeon 6800 serisi resmen satışta :))
Şuan için 7'nin doğum gününden daha öneml...

doğum günün kutlu olsun w7 seni seviyorum:)

Gelmiş geçmiş en iyi Windows, Windows XP dir. 64bit versiyonu da mevcuttur.
Windows 7 i ne kadar farklı gözükürse gözüksün - Vista nın aynısıdır. Upgrade için Windows 8'i bekleyin...

Happy Birthday, Windows 7! :)

önce ubuntu yazılım merkezi, sonra app store for mac ve bir sonraki windows'ta uygulama dükkanı. bu nasıl bir ezikliktir arkadaş bir kere de önce ol be !...

3 gün sonra da XP'nin 9. yılı..

Ziyaretçi yazmış (13:31): "Windows 7 i ne kadar farklı gözükürse gözüksün - Vista nın aynısıdır. Upgrade için Windows 8'i bekleyin..."

Yahu dünya değişti sen hala Windows XP diyorsun. Windows 8'i bekleyin diyorsun. Beklemişken Windows 9'u da bekle o zaman. Uzun zaman Vista kullandım. Nerdeyse Microsoft'un bütün işletim sistemlerini kullandım. Mac OSX ve Linux işletim sistemlerini de ayrıca. Ben bir Microsoft savunucusu değilim. Microsoft'un politakılarını savunacak değilim. Ancak, "yiğidi öldür, hakkını ver" demişler. Windows 7 çok daha iyi Windows Vista'dan. Merak ediyorum da, Windows Vista kullanıp, Windows 7'ye geçen arkadaşlar daha iyi bilir. Windows 7'nin neden daha iyi olduğu, satış rakamları da gösteriyor. "Windows 7 şuan en iyisidir". Ve bunu hiç tereddütsüz söylüyorum. Elebtte Windows 8'i de bekliyorum sabırsızlıkla. Ancak Windows 8'in çıkmasını beklemek için Windows XP kullanmaya devam etmek kadar saçma bir düşünce yoktur herhalde. Kim ölür kim kalır o zamana kadar. Allah bilir. Saygılar. :)

Bu gün benim için de önemli bir gün doğum günüm! Windows 7 1 yaşına ben ise 23 yaşına girdim... : )

yahu hala xp diyorsunuz. tutuculuk da bu kadar olur. bu toplum niye ilerici değil her halinden her alandan belli. saçmalıyorsunuz , windows7 kötü olsa microsoft neden çıkarsın . steve ballmer veya bill gates kendi bilgisayarında xp mi kullanıyor sanıyorsunuz. saçma sapan konusmayın artık. kesin şu xp saçmalıgını . dx11 gelmiş bi sürü teknoloji çıkmış adamlar hala xp diyor yuhh be !

Ben xp'den Windows 7 geçtim,Donanım hızında hiç bir yavaşlama olmadı,sadece 1 gb daha rem ekledim,2 gb remle sorunsuz çalışıyor
xp'den hızlı ve düzenli bunu söyleyebilirim,geçenlerde vista bilgisayar elime geçti,resmen kağnı arabası,evet win 7'ye benziyor ama,sadece görüntüde benziyor,çok yavaş ve hantal,Windows 7 günümüz şartlarına uygun,yani hızlı ve düzenli çalışıyor,Müşteride bunu ister zaten

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play