Bul, Paylaş, Yayınla...

Geçen ay Sharepoint dosyasını açmış ve Team Services uygulamasını incelemiştik. Bu ay daha çok kurumsal bazda faaliyet gösterecek çok kapsamlı bir intranet/internet uygulaması olan Sharepoint Portal Server 2001 (SPS) programını inceleyeceğiz.

Bul, Paylaş, Yayınla... (Sayfa 3)

Microsoft SQL Server ve Sharepoint Portal Server: Makinede SQL Server 7.0 veya 2000 versiyonları çalışırken Sharepoint Portal Server 2001 uygulamasını yüklemeniz halinde, Exchange Server senaryosunda olduğu gibi makinede bulunan MSSearch servisi güncellenecektir. Bu işlem tüm indexlerdeki full-text formatın güncellenmesine neden olacağı için, bir kaç saate kadar sürebilecek bir işlem olabilecektir. Bu da varolan indekslerin büyümesine sebep olabilir. Tam tersi bir durumda ise, yani SPS yüklü olan makineye SQL Server yüklenmesi durumundaysa, servislerde herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Onun yerine SQL Server sistemde varolan güncel MSSearch servisini kullanarak kuruluma devam edecek ve
indeksleri o şekilde dizayn edecektir.

Microsoft Sharepoint Team Services ve Sharepoint Portal Server: SPS yüklenecek makinede Sharepoint Team Services uygulaması yüklüyse öncelikle bu uygulamayı sistemden kaldırmanız gerekmektedir. Ayrıca bu işlemden sonra şu registry key’in de silinmesi şarttır:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Office\9.0\Web Server

Tam tersi durumda ise, yani Sharepoint Team Services’ın SPS yüklü olan makineye kurulumu durumunda ise şu servislerin çalışmayacağını söyleyebiliriz;

- Discussion bölümünde yer alan girişler indekste yer almayacağından dolayı bu girişleri aratma şansı da olmayacaktır.
- Subscribe seçeneği, yani üye olarak belli değişikliklerin haberdar edilmesi ile ilgili bölüm çalışmayacaktır.
- Subscribe ve discussion bölümleri SPS periyodik yedeklemeleri esnasında yedeklenmeyecektir...

Sharepoint Portal Server 2001’in adım adım kurulumu

- Sisteme local veya domain administrator haklı bir kullanıcı ile logon olunmalı,
- Sistemde herhangi bir anti-virüs programı çalışıyor olmadığına emin olmalıyız, bu adımda eğer bir anti-virüs programı çalıştırıyorsak kurulum sonrası yapacağımız Workspace yaratımı ile ilgili
adımlarda hata alma olasılığımız fazla,
- CD-ROM’dan Server Installation seçeneği
ile kuruluma başlıyoruz.

Server installation seçeneği seçildikten sonra Sharepoint Portal Server, IIS üzerindeki olması gereken ayarları kontrol etmeye başlıyor. Örneğin TCP portunun 80 olup olmadığı ve IIS’de tüm IP’lerin Default Web Site’a atanıp atanmadığı gibi... Bunlardan birinin olmaması durumunda hata mesajı ekranda beliriyor. IIS üzerinde istenilen tüm değişiklikleri yaptıktan sonra sıra geliyor Sharepoint Portal Server dosyalarının hangi disk ve hangi dizinde durması gerektiğini belirlemeye. Bunun için de seçim yapma şansınız var. Bir sonraki ekran ise indeks servisi için gerekli olan admin bilgilerini içeriyor. Bu ekranda servisin çalışmasını sağlayacak kullanıcı bilgilerini ve mail adresini yazabiliyorsunuz. Tüm bu girişlerden sonra dosyalar belirlenen yere kopyalanmaya başlıyor. Kurulum işlemi tamamlandığında IIS’de birden çok site tanımladığınız gibi SPS’de de birden çok workspace tanımlayabiliyorsunuz.

Bunun için kurulumdan sonra hemen karşınıza bir workspace sihirbazı geliyor. Şimdi bunu inceleyelim:

Sihirbaz ilk ekranından sonra workspace ismini ve adresini belirlediğimiz ekrana geliyoruz. Oluşturacağımız portal için bir isim yazdığımız anda adres kendi kendine yaratılıyor. Bu ekrandan sonra, yaratacağımız portalın iletişim bilgilerini girebiliyoruz. Fark ederseniz her portalın farklı iletişim bilgileri olabiliyor. Böylece her portalın birbirinden bağımsız çalışabileceği açık. Son olarak girilen bilgiler ışığında workspace yaratılıyor. Workspace’in de başarıyla yaratılması sonucunda kurulum işlemimiz bitmiş oluyor. Gördüğünüz gibi kurulumda çok büyük ayarlar yapmadan bir portal oluşumu başarıyla tamamlanıyor. Kurulumdan sonra standart web ekranı ise şekildeki gibi bir hal alıyor.

Sharepoint Portal Server 2001’in kullanımı ve geliştirilmesi

Sharepoint Portal Server uygulamasının geliştirme özellikleri Sharepoint Team Services ile kıyaslanamayacak kadar fazla. İlk olarak tüm içeriğin webpart’lardan ve digital dashboard denen teknolojilerden oluştuğunu söylemeliyiz. Bunların da kodlanarak geliştirilmesi mümkün. Ayrıca istendiğinde bir çok yazılmış webpart parçalarının da internetten bulunması mümkün.

Ana sayfadan Content bölümüne girdiğimizde varolan bir webpart’ın portal içine eklenmesi veya sıfırdan yaratılması veya silinmesi gibi işlemleri yapabileceğimizi belirtelim. Portal kurulduktan sonra standart olarak gelen Announcements, Categories, News, Qucik Links, Search, Subscription Summary webpart’ları bulunuyor. Ama dilerseniz Microsoft’un Web Part Galerisine tıklayarak daha fazla webpart seçeneklerine ulaşabiliyorsunuz. İstediklerinizi de hemen kurmanız ve portal içinde çalışmaya başlamasını sağlamanız mümkün. Örneğin Exchange Server’a bağlanarak inbox’ınızda yer alan e-mail’lerin portal’dan da gözükmesini sağlayabilirsiniz. Veya MSN Messanger uygulamanızı yine portal içinden çalıştırabilme
şansınız var.

Bunun gibi bir çok örneği Microsoft değişik webpart’larla karşımıza çıkarıyor. Ancak elbette bir tek Microsoft bu webpart’ları geliştirmiyor.Microsoft dışındaki şirketler de Sharepoint Portal Server ile bütünleşik çalışabilmek için kendi uygulamalarının bazı özelliklerini webpart’a entegre edebiliyorlar. İnternette bununla ilgili bir çok örnek bulmak mümkün. Bir arama motorunda webpart diye aratmanız yeterli olacaktır. Layout bölümünde ise Sharepoint Team Services’dan hatırlayacağınız gibi webpart’ların yerlerini değiştirme şansınız bulunuyor. İstediğiniz webpart’ı, ana sayfada istediğiniz tarafa çekerek en uygun görünüme kavuşmak mümkün. Son olarak Search bölümüne bir göz atalım. Normal bir aramadan öte o kadar çok kriter verebiliyorsunuz ki, enterprise anlamda düşünülürse bulunacak bir çok doküman yerine tam olarak istenilen dokümana ulaşmak daha kolaylaşıyor. Şekilde de gördüğünüz gibi Search işlemini “This Site”da da yapabiliyorsunuz. Yani sadece bu portalın bulunduğu sitede. Diğer bir taraftan bu search işlemini ortamda yer alan diğer portallarda da enterprise anlamında bir kurulumdan sonra aratma şansınız var.

Diğer bir çok özellik ve kullanım şekli Sharepoint Team Services’i andırıyor. Sharepoint Portal Server ile beraber gelen yardım özelikleri ise çok geniş. Son zamanlarda çıkan birçok uygulama gibi bu uygulamanın da yardım özelliklerinden birçok şey öğrenme şansınız bulunuyor. Microsoft’un Sharepoint Portal Server için önümüzdeki aylarda internet connector lisansı çıkarmasının ardından, internette kullanılabilecek çok iyi çözümlerden bir tanesi olacağı kesin.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
3
Bul, Paylaş, Yayınla... (Sayfa 3)
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir