Bulut depolama hizmetleri testte!

Dropbox, SkyDrive, Google Drive ve diğerleri... Hangisi daha iyi, hangisini kullanalım?

Bulut depolama hizmetleri testte!

Hangi bulut depolama hizmetinin makinenize en az yük getirdiğini merak eden araştırmacılar, 5 popüler hizmeti karşı karşıya getirdiler.

Testte Dropbox, SkyDrive, Google Drive, Amazon Cloud Drive ve Wuala gibi hizmetler ter döktü. Araştırmanın sonuçları, Dropbox'un masaüstü istemcisinin bant genişliği kullanımında diğerlerine göre daha tasarruflu olduğu ortaya çıktı. Amazon'un Cloud Drive'ı ise teste göre bant genişliğini adeta çöpe atıyordu. Teste göre hizmet, 1 MB'lık içeriği göndermek için 5 MB veri alış verişi yaptı.

Daha da kötüsü Amazon Cloud Drive'ın 15 saniyede bir sunucuya bağlanarak yeni bir HTTPS bağlantısı açması. Bu tür bir uyarı stratejisi, günde tam 65 MB veri tüketimi anlamına geliyor. Diğer hizmetlerin sunuculara çok daha nadir bağlandığı ve çok daha az veri gönderip aldığı ortaya çıktı.

Araştırma, veri merkezinin konumunun da önemli bir faktör olduğu sonucuna vardı. Test Avrupa'da yapıldığından Avrupa merkezli Wuala, sunucuların yakın olması nedeniyle iyi bir performans sağladı. Google'ın farklı bölgelerdeki veri merkezleri gecikme süresini düşürürken ona en iyi performansı kazandırdı.

Testin sonuçlarına göre Dropbox, tüm verileri ABD üzerinden iletmesine rağmen birinci oldu. Hizmet bu başarısını istemcisinde kullandığı bant genişliği kullanımını azaltan numaralara borçlu.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Yazının yarısı Amazon'a saldırmakla geçmiş zaten.Bir dahakine ya içeriği değiştirin yada başlığı düzeltin ki yanlış bilgilendirme olmasın.

peki diğer özellikler ? ofis entegrasyonlrı, skydrive pro ? çok amatör bir test

Bu değerlendirme için teşekkürler, ama bence önemli olan verilerin tam olarak senkronize edilip edilmediği ve güvenliği. Daha sonra sisteme olan etkisi incelenmeli. Mesela ben dropbox'ta çok sorun yaşadım. Veriler cloud üzerine aktarılmıyor, bilgisayar üzerinde kalıyor. Bundan dolayı da veriye heryerden ulaşılamıyor. Dropbox yetkilileri de gönderdiğim maillere cevap vermiyor. Sizden ricam veri güvenliği, senkronizasyonu ve sorunlara yaklaşımlarıyla ilgili de bir karşılaştırma yapmanız. Teşekkürler.

Neden Yandex disk yok merak ettim.

valla dropbox kullanıyorum gerçekten çok çok iyi ama the box ve google drivede yabana atmamak lazım

fikir güzelde test kötü

Bu tür hizmetler bizim ülkemizde kullanılamaz, uygun değiller; daha downloadda doğru düzgün bir fiyata ,doğru düzgün bir hıza sahip değilken, kaplumbağadan bile daha yavaş bir upload ile mi bu hizmetleri kullanacaz !

Yandex Disk forever ...

Yandex Disk hepsinden iyidir.

bilmiyorum yaaa şuanlık skydrive kullanıyorum vede fazlasıyla memmunum..heryerden erişim olayı en güzel özelliği zaten dropbox yüklü olmayan tonlarca pc varken skydrive hepsinde yüklü :D

Ben yandez disk kullanıyorum ve dropbox ya da google drive dan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Çünkü bizlere ya ni tüketiciye daha nazik ( reklamsız bol kotalı ) davranıyor.

tabikşde yandex disk.

Ne var mega 50 gb bedava var

Google Drive varken başkasına gerek yok...

en iyisi mega

DropBox kullaniyorum ve gayet memnunum..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir