Bunlar için paranızı ziyan etmeyin!

Eğer teknolojiden biraz anlıyorsanız, bu para tuzaklarına düşmeyeceğinize eminiz!

  • Zeynel A. Öztürk
Bunlar için paranızı ziyan etmeyin!

Teknoloji konusunda yeterince bilgi sahibi olmayan kullanıcıların parasını elinden almak isteyen birçok firma var. Ücretsiz hizmetler için sizden para isteyen mobil sağlayıcılardan, 20 TL'lik kablolar için 100 TL talep eden üreticilere her tür para tuzağına rastlamanız mümkün.

İşte teknolojiden gerçekten anlayanların para ödemeyeceği şeyler.

30 TL'den pahalı kablolar

Kablo satın alırken mümkün olduğunca bu fiyatı aşmamaya çalışın. Kabloya döktüğünüz paralar, görüntü veya ses kalitesinin artmasını sağlamayacak. Pahalı kablonun çok gösterişli kutusu da çok geçmeden çöpe gidecek. Bu yüzden uygun fiyatlı kablolardan şaşmayın.

Televizyonda reklamı yapılan temizlik yazılımları

Bilgisayarınızı temizlemeye yönelik programlara ücret ödemek, genellikle çok iyi bir yatırım olmayacaktır. Bu araçların işini yapmadığını söylemiyoruz, ancak ödeyeceğiniz parayı birçoğu hak etmiyor. Ücretsiz CCleaner ve Malwarebytes gibi araçlar, ücretli araçların sunduklarının neredeyse aynısını daha iyi bir arayüzle önünüze getiriyor.

Yeni çıkan tüm ürünler ve oyun ön siparişleri

Laptop'ları ve diğer cihazları piyasaya sürülür sürülmez satın almak, çoğu zaman iyi bir fikir olmayacaktır. Belki bir süre mutlu olacaksınız, ancak bu cihazlar, önceki modelinden çok daha iyi olmayabilir. Yeni laptop'unuz veya telefonunuzun birkaç ay sonra sizin için diğerlerinden farksız hale gelebileceğini unutmayın. Satın almakta kararlıysanız, bir veya birkaç ay beklemeniz fiyatların aşağı inmesini sağlayabilir.

Aynı durum, en son oyunlar için de geçerli. Özellikle oyunlar için ön-sipariş vermek iyi bir fikir olmayabilir. Oyunun çıkışını beklerseniz, onu oynayanların yorumlarını okuyabilir ve vereceğiniz paraya değip değmeyeceği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

GPS üyelikleri

Herhangi bir GPS hizmeti için aylık düşük bir ücret ödemeniz talep ediyorsa, bunu yapmayın. GPS sinyallerini kullanmak ücretsizdir ve telefonunuzda GPS kullanmak için aylık ücret ödemenize gerek yoktur.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

GPS üyelikleri Herhangi bir GPS hizmeti için aylık düşük bir ücret ödemeniz talep ediyorsa, bunu yapmayın. GPS sinyallerini kullanmak ücretsizdir ve telefonunuzda GPS kullanmak için aylık ücret ödemenize gerek yoktur. işte iSheepler bunu yutar...

@grezimonk gerizemonk uyku vakti hadi yat

Kablo fiyatı benim için bilgilendirici oldu, aklımda kalmıyor değildi bir acaba.

keşke yıllar önce söyleseydiniz ben kimseyi inandıramadım millet oo altın uçlu ooo kalın kablo oooo sağlam kablo diye 200 tl para ödediler.... ben 10 tl ye aldığım kablo yıllarca kullandım.

@17 Mart 2016 09:28 o altın uçlu veya daha kalın kablolar ince sıradan kablolardan daha iyi veri aktarır ve daha sağlamdır. sorun o altın uçlu kabloya değerinin çok üzerinde para vermek

@17 Mart 2016 14:48 altın uçlu kablo daha iyi veri aktarmaz. Dijital veri sıradan uçlu bir kabloyla da aynı kalitede gider.

@17 Mart 2016 14:48 dijital veriler ya iletilir ya da iletilmez. Ortası, iyisi kötüsü olmaz iletilen sinyalin. İletilmedigini kesik kesik gelen ses ve görüntüden anlarsın. Tam çekmeyen uydu yayını gibi düşünün. Neticede sinyal iletilsin yeter, isterse kablo en dandik olanı olsun...

@17 Mart 2016 01:58 Haberle Türkiyenin ne ilgisi var resmen Türkiyeye nefretini kusmuşsun.

Sürekli tak çıkar yapılan kabolaların kalitelilerine aslında para dökülebilir. Mesela şarj aletini yekpare değilde kablosu ayrı takılanlardansa aşınma ve eğilip bükülme riskine karşı pahalısı alınabilir.

son derece yararlı ve öğretici bir yazı olmuş. teşekkürler...

Yaralı bilgi olmuş aynı fikirdeyim

BEN BAİDU PC FASTER KULLANIYORUM VE BU ADI GECEN HER YAZILIMDAN KAT BE KAT DAHA IYI AYRICA REKLAMDA BARINDIRMIYOR VEDE UCRETSIZ SENELERCE NORTON SYSTEMWORKS KULLLANDIM ASHAMPOO WİNOPTIMIZERLE TANISTIM COK DAHA IYIYDI VE DAHA SOONRA BAIDU BAIDU AYNI HIZMETI UCRETSIZ VERİYORDU DENEMEKTE BENCE FAYDA VAR ayrıca kablo konusuna deginirsek kullanım alanına göre bu seyler degisir sıradan evinde usb kullanan birisi icin extra pahalı bir kablo gereksizdir

@17 Mart 2016 01:58 Resmen Türkiye'ye hakaret etmiş sevgili yorumcu !!!

@17 Mart 2016 01:58 Ataları akdenize dökülen ergenus biz ülkemizden memnunuz.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost