Bursa'yı Yandex ile gezin

Bursa, Yandex'in Haritalar servisi sayesinde bundan böyle sanal ortamda da gezilebilecek...

Bursa'yı Yandex ile gezin

Bursa'nın panoramik görüntüleri Yandex tarafından kullanıma sunuldu. Panoramalar, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve ilçe belediye başkanlarının da katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Yandex.Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ'ın ev sahipliğinde tanıtıldı.

Bursa bugün itibarıyla internet üzerinden panoramik olarak gezilebilecek. Yandex.Haritalar'a eklenen 360 derecelik ve yüksek çözünürlüklü Bursa panoramaları sayesinde kullanıcılar, şehrin Ulu Camii, Yeşil Camii veya Uludağ Milli Parkı gibi tüm mekanları, diledikleri zaman ve bilgisayar başından ayrılmadan detaylı olarak görebilecek.

Mudanya ve İnegöl dâhil olmak üzere, Bursa'nın cadde ve sokaklarının görüntülerinden oluşan yeni panoramalar, kullanıcılara mekânları tüm detaylarıyla görebilme, daha önce hiç gitmedikleri yerlerde kolayca yol bulma ve nereleri gezip göreceklerine önceden karar verebilme gibi imkânlar sunuyor.

170 binden fazla fotoğraf kullanılarak oluşturulan yeni serviste toplam, 1302 km cadde ve sokak görüntüsünden oluşan 42 binden fazla panorama bulunuyor. Özel görüntüleme donanımlı arabalarla yapılan çekimler, Cumalıkızık ve Kültür Parkı gibi araba ile geçmenin mümkün olmadığı yerlerde, kameralar bisiklet üzerine yerleştirilerek veya elle taşınarak gerçekleştirildi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve ilçe belediye başkanlarının da katılımıyla gerçekleştirilen tanıtım toplantısının ev sahipliğini yapan Yandex.Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ: "Türkiye'nin ilk 3 şehri arasına girme yolunda emin adımlarla ilerleyen Bursa, bundan böyle tüm güzellikleri ve tarihi değerleriyle sanal ortamda da gezilip görülebilecek. Herkesin büyük ilgiyle karşılayacağını düşündüğümüz Bursa Panoramaları hepimize hayırlı uğurlu olsun." dedi.

Bursa'nın yanı sıra, Ankara, İstanbul, İzmir ve Kocaeli'nin panoramalarını da sunan Yandex.Haritalar, Türkiye'deki tüm şehirlerin ayrıntılı uydu görüntüleriyle kullanıcıların sokak planları üzerinde aradıkları adresleri, binaları ve bunlara karayolu üzerinden ulaşabilecekleri rotaları bulmalarına; ayrıca trafik durumuna dair en güncel bilgilere ulaşmalarına yardımcı oluyor. İstanbul'u deniz kıyısından da görüntüleyen Panorama servisi, Boğaziçi'ni Marmara'dan Karadeniz kıyılarına kadar gezme imkanı sunuyor.

Yandex.Haritalar'ın ayrıca iOSAndroidWindows Phone ve Java platformlarında çalışan mobil sürümleri de bulunuyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Türkler de gitsin Rus Metro'larını fotograflasınlar bakalım ne diyecekler:)...

@cleverman ağzımıza verirler

İstanbul kayıtlarını genişletseler harika olacak, Yandex`in İstanbul panaromik kayıtlarında çok eksiklikleri var, hatta bazı sokakların kaydını bile yarım bırakmışlar, Yandex`e kaç kere yazdım hiç tınlamıyorlar bu yüzden bende artık ben Google Maps`da Street View yada Bing Maps`da Street Side hizmetini bekliyorum. panaromik sokak görüntüleri; İstanbul gibi keşmekeş bir yerde gidiceğin yeri bulma da ilaç gibi bir yardımcı olduğundan biz istanbul`lular çok önemli bir özellik. herşeye rağmen Yandex panaromik görüntüler; gidiceğim yeri bulmak için adres sormaktan helak olmaktan bu yüzden 1 saat kaybetme işkencesinden beni kaç kere kurtarmıştır, adama adres soruyorum adam gibi, adam yukarı git solda diyor tarif ettiği yer aşağıda çıkıyor, hatta bu sokak panaromik görüntüleri kayıt edip internet sitede yayınlama hizmetini İstanbul belediyesi yapsa ne müthiş olur, çünkü İstanbul belediyesinin istanbul rehberi isminde Google maps`a benzer ama çok daha kapsamlı ve kaliteli internet sitesi zaten var, bu internet sitesinde İstanbul`un 1982-1966-1946 görüntülerini inceleyebiliyoruz.

@03 May 2013 13:59 bu yazıma eksiyi basan; o 3 arkadaşın yazıma eksiyi basmadaki gerekçelerini merak ettim doğrusu!

@04 May 2013 12:43 siteyi liseliler basmış anlaşılan, daha iyi hizmet temennisine böylesine böyle tepki vermenin tek mantıklı açıklaması bu, eğer saçma yanlış birşey yazsaydım zaten bunu bana cevap vererek tepki verirlerdi, ama anca böyle eksiyi basmamı engeleyen birşey yokki gözünün üstünde kaşın var gerekçem bu varmı diyecen haha modunda davranış sergilerler. bu arkadaşlara cevabım; bir dışarı çıkın hava alın topluma karışın böyle davranışlarla toplumdan baya zamandır uzak durduğunuz belli!

Yandex e hiçbir zaman güvenmeyeceğim.

Bir hayalim var. ___@Gürhan Salihlili___

Şuanda Kütahyadayım..Üniversite okuyorum.Memleketim Bursa..O kadar özledim ki,halimi gurbette olanlar anlar..Bitsin de gidelim artık memlekete..Uygulama da çok güzel..İnternet üzerinden de olsa Bursa'yı gezmek güzel olur.. Herkese Hayırlı Günler...

Sen de yorum yaz