"Bütçem yetmiyor" klişesi artık geçerli değil

Bir PC sahip olmak eskisi kadar zor değil. İşte bu gerçeği su yüzüne çıkaran ilginç örnekler.

Yükselen trend, düşen fiyat
Wal-Mart, Best Buy'un Acer indirimine karşılık verdi

Amerika'da dizüstü fiyatları 300 doların da altına indi. Amerikan market devi Wal-Mart kısıtlı sayıda her şey dahil Compaq dizüstü bilgisayarları 298 dolara satacak.

Satılan dizüstü Hewlett-Packard imzalı Compaq Presario CQ60-419WM. AMD'nin Sempron 2.1GHz hızındaki SI-42 model işlemcisine sahip. Windows Vista'yla gelen dizüstü bilgisayarın ekranı ise 15.6 inç. 3 GB bellek, 160 GB sabit disk ve Nvidia'nın GeForce 8200M entegre ekran kartına sahip. DVD-RW sürücüsü de var ve evet fiyatı kısıtlı bir miktar için de olsa 298 dolar!

Geçen hafta Best Buy da Acer dizüstü bilgisayarı 299 dolardan satmıştı. Tek çekirdek AMD Athlon 64 bit 2.0 GHz işlemciye, 2GB belleğe, 160 GB'lık sabit diske sahipti ve Vista kurulu geliyordu.

Wal-Mart'taki en ucuz taşınabilir model bir netbook. 238 dolara Asus Eee PC900HD'yi 8.9 inç ekranı, Intel Atom N270 1.6 GHz işlemcisi, 512 MB belleği ve 160 GB sabit diskiyle son derece ucuza almak mümkün.

Wal-Mart'ın sitesindeki dizüstü bilgisayarların çoğu elbette ki 350 dolar üstü fiyatlarda. Ancak büyük çoğunluğu artık 1000 dolar altı fiyatlarda satılıyor. Esas mesele gelip geçici kampanyalar değil. Bunların sıkça tekrarlanır hale gelmesi, fiyat konusunda bir istisna olan Apple'ın bile dizüstü fiyatlarını düşürmüş olması tüketiciler için güzel gelişmeler. Amerika'da pahalı dizüstü devri bitmiş gibi gözüküyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

gel bide türkiyede sat o fiyata.. :P

bütcem yetmniyor kelimesi asla suya düsmezz tr bu politika ve bu enflasyon varken

bize yararı nedir?

butcem yetmiyor artik klisesi amerikalilar icin artik gecerli degil basligi daha uygun olurdu.. bizim milletimiz icin hala gecerli..

ordaki fiyatları 3 ile çarp sonra gel Türkiyede satmaya başla

Mecbur ucuzlamak zorunda bilgisayarlar. Rekabet için markalar bu tür ucuzlukları yapacaktır. Özellikle önümüzdeki günlerde eski modellerin yarı yarıya ucuz fiyatlarla satıldığını görürsek şaşırmayalım. Ancak; Türkiye vergi cenneti olduğundan 2 katı paraya geliyor yine bize. Bir şey farketmiyor yani.

Bizde fiyatlar hiç bir zaman inmez o kadar, internet de hızlanmaz ve ucuzlamaz, bi dünya vergi var, mesela özel işkence vergisi şey pardon iletişim vergisi diyecektim :D

Evet yalnız Amerika'da oluyor 300 dolara dizüstü, 200 dolara IPhone. Amerika'da ve Avrupa'da ücretsiz cep telefonu, Amerika'da daha ucuz Windows 7...Gelir düzeyi düşük ülkelerdeki insanların da böyle kampanyalara ihtiyacı var mı acaba, yoksa onlar mı daha savurgan...Yenilik, sürüm değişikliği deyip kanımızı emiyorlar. Çalışan şeylerimiz yeterli ise bozulmadıkça habire yenisini almayalım derim...

ben özel özel tüketim vergisi bekliyorum yeni zamlarla beraber. (ÖÖTV).
bizim gibi vergi meraklısı ülkelerde o fiyatlar olmaz.

bu rekabet denen şey ne hikmetse türkiyeye ugramıyor

Yahu firmalar o kadar aptal mı? O kadar ucuza zarar ederek PC satarlar mı? Ayrıca 50 tane PC'yi bedava verseler ne olacak ki? Amerikada yapılan indirimi bize Türkiye'de bile konuşurarak kendi reklamlarıı yapıyorlar. Kampanya ile ucuz PC satışını mağazalar bunu reklam gütçelerinden karşılıyor. Bunlar kalıcı indirimler değil sadece ilk 30 ilke 60 kampanyaları.

biz Türkiye'de yaşıyoruz önemli olan bu fiaytları
Türkiye'de görebilmek !!

türkiyeden adam olmaz adamlar hep parayı düşünüyor müşteri memnuniyeti filan yok alıolar 500 e 1500 e satıolar

cep telefonu fiyatına ... ilginç ...

darısı başımıza

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir