Bütün gece şarj doğru mu; yanlış mı?

Telefonunuzu yatarken şarja takıp uyanana kadar şarjda bırakmak, bataryanıza zarar veriyor mu? Son noktayı koyma vakti geldi!

  • Cenk Atlı
Bütün gece şarj doğru mu; yanlış mı?

Akıllı telefonunuzu ya da benzer bir mobil cihazı gece vakti, siz uyurken şarja takıp sabaha kadar şarjda bırakmak doğru mu; yanlış mı? Yılan hikayesine dönen bu soruya son noktayı koymanın vakti geldi.

Aslında bu soru daha çok nikel tabanlı bataryalar için geçerliydi. 2000'lerin başında ortaya çıkan ve bugünün mobil cihazlarında yer alan lityum-iyon bataryaların ardından, neredeyse hiç kimse nikel tabanlı bataryadan yararlanmıyor. Lityum-iyon bataryaları gece yatarken şarja takıp sabah şarjdan ayırmanız hiç bir şekilde sorun yaratmayacaktır. Zira bu tip bir bataryayı "fazla şarj" etmeniz mümkün değil. Yeni nesil cihazların tümü, batarya dolduğunda şarj işlemini kesiyor.

Lityum-iyon bataryalarda dikkat edilmesi gereken asıl mesele ise bu bataryaların ısıya olan duyarlılıkları. Zira bu bataryalar, şarj sırasında bir miktar sıcaklığa yol açabiliyor. Fakat bu mesele de yeni akıllı telefonlarda batarya tamamen şarj olduktan sonra bataryanın güçten kesilmesiyle çözülmüş durumda.

Kısacası telefonunuzu bütün gece şarja takılı bırakmaya çekinmeyin; zira bataryanıza zarar vermiş olmayacaksınız...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

hala bunu bilmeyen telefonu ilk aldığında 8-10 saat şarj eden kaldı mı?

bence faydaı bile LG G4 kllanıyorum gece şarja taktığım zaman en az 12 saat gidiyor şarjım ama sadece dolana kadar tutarsam en fazla 8 saat gidiyor uzun şarjda bir hikmet var ama sizde bizde anlamadık saırım uzun şarj kalibrasyon sağlıyor o yönden iyi

Telefonu gece şarja takınca kablo kısa olduğu için bazen telefonu şarj adaptörün üzerine koyuyorum. Telefon takılıyken şarj adaptörü çok ısınıyor. Telefona zarar verir mi?(Lityum iyon bataryalı)

@08 Ağustos 2016 18:44 yes zarar verir

@08 Ağustos 2016 18:44 bir de lityum iyon bataryalı demiş bro 5300lardan kalmadıysan her telefon lityum zaten

Bilgi için teşekkür ederiz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play