Bütün kasabanın internetini kestiler

Bütün bir kasabanın internet bağlantısı kesildi! Pire için yorgan yakmak bu mu siz karar verin...

  • Ali Güngör
Biri film indirdi diye interneti kestiler!
Bedava interneti bulunca film indirdi, olan herkese oldu

5 yıldır dertsiz tasasız kablosuz internet kullanan bölge sakinleri, internet bağlantıları kesilince çok şaşırdılar. İnternet servis sağlayıcıya gelen bir mektup yaşamlarını değiştirmişti.

Amerika'nın Ohio eyaletinin Coshocton vilayetinde yer alan küçük bir şehrin Wi-Fi internet bağlantısı, Sony Pictures'dan gelen şikayet üzerine kesildi. Sony Pictures'un şikayet sebebi yasadışı film indirilmesiydi.

Motion Picture Association of America, yasadışı bir P2P indirmeyi tespit ettiklerini, bu filmin telif haklarının Sony Pictures şirketine ait olduğunu belirtti. IP numarasını da tespit eden MPAA, bu numaranın engellenmesini sağladı. Ancak sorun şu ki, bütün bölge tek bir IP adresi üzerinden internete bağlıydı.

Coshocton yetkililerinden Gary Fisher "Tek bir kişinin bu hizmeti yasal olarak kullananlar için de mahvetmesi çok talihsiz" dedi. Şimdi ağ kayıtlarından filmi kimin indirdiği bulunmaya çalışılıyor. Filmi indiren kişinin 150.000 dolar tazminat ile karşılaşması mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

ohh iyi olmuş geri kalanı salak mı :D

Vay be adam neye uğradığını şaşırmıştır. :D
madem okadar ceza vercekler barı bıraksalarda adam filmi izlese.
sonynin yaptığıda işmi sanki o filmi birkişi indiriyor.

Ne yani 5 senedir ilk kezmi film indiriliyormuş? Başka nedenler vardır bence. Oranın adsl satıcıları, 3G sağlayıcıları isyan etmiş olmasın sakın.

150.000 dolarda cok yahu.. sanki kendileri hayatlarında hic p2p kullanmadılar. ben bu insanlara gıcık oluyorum bizde de boyle orda burda cıkıp telif yasası cart crt diyen adamların sanki bilgisayarındaki her program legal, hayatları boyunca hic crack mrack yapmadılar da, yıllardır oynadıkları her oyuna 40 50 dolar para verip oynuyorlar da son cıkan dizileri 1 sezon geriden dizimaxda bilmem nerde takip ediyorlar da cıkıp ahkam kesiyorlar.. ikiyuzlulukten baska sey degil..

ohh iyi olmuş geri kalanı ,yakın yıkın heryeri

bu olay bana south park dizisindeki bir bölümü hatırlattı oradada bütün amerikada internet kesiliyordu aynen onu hatırladım birden:):)

IP yi nasıl tespit etmişler? Orası çok daha ilginç...

hayret amerikada bu oluyor pessss

"IP numarasını da tespit eden MPAA, bu numaranın engellenmesini sağladı. Ancak sorun şu ki, bütün bölge tek bir IP adresi üzerinden internete bağlıydı."
Haberde ki bu yaziya gulerken...
Bu yorum resmen yakti yikti.
"CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
IP yi nasıl tespit etmişler? Orası çok daha ilginç...
15 Kas 2009 14:35"

Gazeteye ilan vermisler :D

Sony'nin birkaç filmini paylaşıma açayım bari :) Sen müşterilerine böyle m davranıyorsu. 1 film indirmişse 10 tane de prasını verip izlemiştir...

Sen de yorum yaz