Büyük davada karar verildi!

Google'ın uzun zamandır başını ağrıtan büyük patent davası sona erdi. Ve sonuç...

  • Zeynel A. Öztürk
Büyük davada karar verildi!

Google ve Oracle arasında Google'ın Oracle'ın Java API'larını kullanmasıyla ilgili dava, nihayet sonuçlandı.

API'lar (Application Programming Interface), farklı yazılımların birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan protokol ve araçlardan oluşuyor. Örneğin web siteleri, Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağlara ait "Beğen", "Paylaş" gibi düğmeleri web sitelerine API'lar sayesinde ekleyip kullanabiliyorlar. 2010'da başlayan davanın nedeni ise Oracle'ın Google'ı Java API paketlerindeki kodları kısmen kopyalamakla suçlamasıydı. Ars Technica'ya göre Oracle davayı kazansaydı, 9 milyar dolar gibi bir tazminatı Google'dan talep edebilecekti.

Android, büyük bir hızla büyüyerek dünya çapında 1,4 milyar aktif cihaza ulaşırken Oracle'ın Java lisanslama işi pek iyi gitmedi. Oracle, Google'ın Oracle kodlarını kullandığını söylerken, Android'in başarısını buna bağlıyordu. Oracle avukatı Peter Bricks'e göre Google, "11.500 satır kodu" olduğu gibi kopyalamış, Android'e yerleştirmişti.

Google'ın zaferi, API'ları kullanmanın adil kullanıma dahil olduğunu düşünen geliştiricilerin derin bir nefes almasını sağladı. Oracle kazanmış olsaydı, Java API'larını kullanan geliştiriciler, bu kullanımı lisanslamak zorunda kalabilirlerdi. Böyle bir durum, açık kaynak kodlu yazılım geliştirmeye büyük bir darbe vurabilirdi.

API'lar halen bir temyiz mahkemesinin telif hakkı kanunuyla korunsa da Google'ın zaferi, bu korumaya ilişkin bir emsal teşkil ediyor. Yakın gelecekte API'ların telif hakkının alınıp alınamayacağıyla ilgili yeni tartışmalara rastlamamız muhtemel. Bu arada Oracle'ın, mahkemenin kararına itiraz etmeye hazırlandığını söyleyelim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

googleın her zamanki işi değil mi yapılmış şeyi copy paste yapmak? neden bu davayı kaybetmiyor?

Oracle açık kaynak kodun önünü kapamaya çalışıyor herhalde.

@27 Mayıs 2016 11:48 Kendine ait bir şeyin çalınmasına göz yummadığı için şirketi açık kaynak düşmanı olarak nitelendirmeniz yanlış bir şey.

Ohhhh, herkese çökmeye kararlı google...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost