Büyük Kırmızı Leke giderek küçülüyor!

Dev gezegen Jüpiter'in efsanevi büyük kırmızı noktası, gizemli bir şekilde yok oluyor!

  • Levent Öztürk
Büyük Kırmızı Leke giderek küçülüyor!
2014 yılındaki halini görmek için resme tıklayın

Zamanın etkileyemediği şey yok derler... Ama insanlar bu sözü her zaman kendileri ve çevrelerini kastedecek şekilde algılamışlardır. Ama anlaşılan, Uzay bile zamanın etkilerinden bağımsız değil.

Bilim adamları güneş sisteminde ilginç bir değişimi fark etti. Görünüşe göre, dev gezegen Jüpiter'in ünlü "Büyük Kırmızı Lekesi" (Giant Red Spot, GRS) esrarengiz ve hızlı bir şekilde küçülüyor. Eskiden Dünya'nın üç katı büyüklükte olan GRS, artık sadece Dünya büyüklüğünde. GRS'i oluşturan kırmızı fırtınanın, zaman içerisinde yok olması bile söz konusu olabilir.

Hubble Uzay Teleskopu'nun 1995, 2009 ve 2014 yıllarında yaptığı gözlemlere göre bu değişim, otuz yıldan daha kısa bir sürede meydana gelmiş durumda. NASA'nın söylediğine göre, bilim adamları bu ilginç olayın sebebini halen anlayabilmiş değil.

Teorilerden biri ise "gezegenin atmosferinde yaşanan bilinmeyen bir olayın, fırtınanın enerjisini emerek zayıflatması ve küçülmesine sebep olması" şeklinde.

Bilim adamlarının tahminlerine göre, Jupiter'in güney yarım küresinde yer alan bu fırtına yüzlerce yıldır sürmekte. Bilim adamları henüz bu durumun neden gerçekleştiğini veya gezegenin en dikkat çekici özelliklerinden birini kaybedip kaybetmeyeceğini bilmiyorlar. Ancak şu anki küçülme hızına bakılırsa, önümüzdeki yıllarda bu sorunun cevabını, sonucu sevsek de sevmesek de, alacağız gibi gözüküyor. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

bi çözüm bulun la şuna :(

şu nokta bile dünya büyüklüğünde, biz nokta bile değiliz evrende

Ben jupiteri onunla tanidim onunla sevdim ya yok olmasi cidden garip geliyor insana ama acaba bu olay neyin habercisi ya da ne gibi bir olay buna etki etmis olabilir merak ettim.

Al sana yeni bir senaryo Steven Spielberg amca :-D

Bu hiç iyi bir durum değil Jüpiter gezegeni uzayda bulanan zararlı cisimleri üzerine çekerek adeta uzayı temizliyor. bu fırtınanın dinmesi gezegende büyük bir değişim olduğunun habercisi, bu olay dünyayı çok olumsuz etkilyebilir.Nebulanın uzaydaki yeri değişiyor demek ki......

Yavv amma abarttın sadece leke kayboluyor gezegen yok olmuyor

Yavv amma abarttın sadece leke kayboluyor gezegen yok olmuyor

bilim adamları jupiter gezegenindeki o dünya boyutundaki noktanın 300 seneden beridir var olduğunu çok iyi biliyorlar çünkü teleskobun mucidi galileo galilei; jupiter gezegenindeki bu noktayı tarif etmiştir [konu için önemli detay olmasına rağmen chip online değinmeyince bari ben anlatayım dedim] bu arada bugün piyasada satılan en güçlü teleskop ile bile dev gezegen jupiter ufacık görüntelenecek kadar uzakta iken, galileo galilei tam 300 sene önceki teleskop ile o noktayı bile görmüş, artık nasıl bir göz varsa adamda. :)

tek çare sarıgül arkadaşlar

Sen de yorum yaz