Büyük PDF dalgınlığı pahalıya mal olabilir!

Minik bir PDF dosyası hatası, bakın gizli kalması gereken neleri ortaya çıkarttı...

  • Gökay Özbudak
Gizli yazılarda büyük hata!
Böyle ciddi bir alanda güvenliğe verilen önem kuşku yaratıyor...

İngiltere'nin Savunma Bakanlığı'ndan PDF dosyasıyla yapılan bir açıklama, gizli kalması gereken bilgilerin de su yüzüne çıkmasına neden oldu. Bakanlığın sitesinde nükleer denizaltılarla ilgili bilgiler yayınlanırken gizli kalması gereken yazılar doğrudan yazıdan çıkartılmak yerine, arka plan rengiyle aynı renkte yayınlanmış. Bunun sonucunda dosyayı başka bir yere kopyalayan kişiler oradaki gizli kalması gereken yazılara da rahat bir şekilde ulaşma imkanı bulabilmiş.

BBC'nin haberine göre; İngiliz ve Birleşik Devletler denizaltılarının zayıf yönlerinin yer aldığı gizli yazılar, yanlış ellere düştüğünde sonucu ölümcül olabilir. Savunma Bakanlığı bu derece basit bir hatanın yapılmasını araştırdıklarını belirtirken, böyle bir şeyin bir daha yaşanmaması için de ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

mod medyan yapmışlar :)

Tamam microsoft windows'a koyacak ya entegre pdf okuyucu, hemen adobe düşmanı olur para babaları, wp7'nin de silverlight destekleyip flh desteklememesi çıldırttı beni, adobe'a da kıyarlarsa pc kullanmam daha!

pdf dokumanini hazirlayan dahi ingiliz askerin yaziyi silecegine beyaz renge boyamasi komedi. adobe acrobat bi uyari vermesi lazim "dikkat yazi cikabilir, tas dusebilir" :)

Bu denli önemli bir hatadan ziyade tüm silinecek bölgeyi aynı renk yapma gibi bir kolaylığa nasıl gitmişler şaşırtıcı doğrusu.

Silmek daha kolayken harflerin renklerinin değiştirilmesi hiç de inandırıcı değil, kasıtlı olarak dışarıya SAHTE BİLGİ sızdırmışlar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play