Büyük solucan kabusu başlamak üzere!

Conficker solucanı Windows PC'leri ele geçirdi ve sessizce bekliyor. Peki uyandığında ne olacak?

  • Ümit Öncel
Büyük solucan kabusu başlamak üzere!
Özellikle kopya yazılım kullanan ülkelerde Conficker çok daha fazla yayılmış durmda.

Conficker adı verilen solucan hakkındaki endişe verici haberleri size daha önce Chip Online'da aktarmıştık. Ne yazık ki güvenlik uzmanlarının uyarıları yeteri kadar ciddiye alınmadı ve hatta sitemizdeki haberin yorumları arasında bile konunun çok abartıldığına dair görüşler vardı.

Ve hafife alınan Conficker, son raporlara göre dünya üzerinde Windows işletim sistemine sahip bilgisayarların %6'sını ele geçirmiş durumda. Bu rakamı paylaşan Panda anti-virüs yazılımı yetkilileri, bu oranın sadece kesinleşmiş olan bilgisayarlar olduğunu, farkında olmayan kullanıcılarla birlikte oranın %20, hatta %30'lara ulaşabileceğini ekliyor. Bu bilgilerden bağımsız olarak F-Secure firması geçtiğimiz hafta içerisinde resmi rakamı 8,9 milyon PC olarak duyurmuş ve artmaya devam ettiğini söylemişti.

Solucan uyuyor, uyanınca kıyamet kopacak!

Uzmanların hem fikir olduğu bir konu ise solucanın yazarının çok başarılı ve çok tecrübeli bir yazılımcı olduğu. Fakat güvenlik uzmanlarının asıl endişe ettikleri konu bir sonraki adım. Conficker şu anda milyonlarca PC'yi ele geçirmiş durumda. Fakat solucan henüz uykuda. Uzmanlar hacker'ların bu kadar çaba harcayarak oluşturdukları ve yaydıkları virüsün ne amaçla kullanılacağını merakla bekliyorlar.

Endişeleri ise çok kısa süre içerisinde etki altındaki bu PC'lerin hacker'lar tarafından kullanılmaya başlanacak olması ve Conficker probleminin ikinci aşamasında ciddi bir kabusun ortaya çıkması. Yetkililer hacker'ların bu kadar çabaya boşu boşuna girmeyeceğini ve orijinal hacker'lar herhangi bir sebepten ötürü harekete geçmezse bile başka hacker'ların, Conficker'ı hack ederek bu milyonlarca PC'yi bir şekilde kullanacağını belirtiliyorlar.

Milyonlarca PC'nin aynı anda kullanılmasının en iyimser hali ciddi bir spam dalgası yaratılması. Fakat uzmanlar daha korkunç senaryoların da mümkün olduğunu belirtiliyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Solucan tehlikeli belkide şuan bizim bilgisayarlarımızda ama güvenik- anti virüs firmaları buna karşı bir savumma oluşturabilir.

linuxa geçin rahat edin.windows yamalı bohçaya döndü.

yaaa nefert ediyorum şu hackerlardan ve virüs yazıcılardan. neden böyle işlerle uğraşıyorlar bıraksalar da nette korkmadan gezelim

ne olacak şimdi, ne yapmamız gerek

En iyi çözüm kullanmadığınızda ADSL i kapamak. Çok iyi bi yöntem. ADSL sizin evinizde değilse PC den kablosunu çıkarın :D

ele geçirtiği tüm bilgisayarları kullanılamaz hale getirir inşallah (amin) :))

En iyi çözüm kullanmadığınızda ADSL i kapamak. Çok iyi bi yöntem. ADSL sizin evinizde değilse PC den kablosunu çıkarın :D

Virusten korkumuz yok conficker uyansın bakalım ne yapacakmış banka işleriyle internet üzerinden uğraşmadığımdan rahatım.En Fazla Sistemi yavaşlatır hata verdirir Windowsu çökertir yarım saat sonra windws eski haline geri gelir.

En iyi güvenlik programını kullanıyorsak herhalde bir şey olmaz.

zaten herkes hafife aldıgı için bu kadar yayılıyor.

Skynet :)

linuxa geçin rahat edin.windows yamalı bohçaya döndü.

Yamalı bohça delikli bohçadan iyidir..

''En iyi güvenlik programını kullanıyorsak herhalde bir şey olmaz.'' Bir arkadaş böyle demiş ben katılmıyorum açıkcası en iyi güvenlik programı diye bir şey yoktur.Okulda bilgisayarın birinde 2 güvenlik programı kaspersky2009 + Nod32 son sürüm çalıştığı halde bilgisayar trojan ve vrüs dolu Flash disk taktığında pc ye anında o flash'a yerleşiyorlar.Yani kısaca anlatmak istediğim bazen Güvenlik yazılımlarıda bu durumlarda etkisiz elaman oluyorlar.Bilgisayara en çok flash disk ve bilinmeyen dosyalar ve sitelerden bulaşıyor.Bunlara dikkat edilirse kolay kolay bulaşmaz vrüs ve trojanlar..

windowsların nerdeyse %75 i ilegal microsoft vista ve windows 7 kullanımı için ön hazırlık yaptırıyor olabilir windowslar çöker ve çalışmaz ise yada kullanmak imkansızlaşır ise mecburen yeni sürümlere yöneleceğiz vistada gözden düştüğüne göre windows 7 için hazırlıklara başlamakta fayda var bizim açımızdan
linux demiş bir arkadaş valla bir kez denedim bir daha denermiyim pc kullanmayı bırakırım herhalde linux kullanmam
vistadan mümkün olduğunca kaçtım kimseye tavsiye etmedim windows 7 beta sürümünü denemek isterdim fakat olmadı sanal sürücüde çalışmadı ama normal yüklemede herhalde olur:D
hacker arkadaşlardan şimdilik tek ricamız windows7 kullanmamız için çalışmaya başlasınlar:D yoksa microsfta çalışmak zorunda kalacaz:D

bence abi bu skynet gibi yayılabilinebilir tabii durdurulamaz ise aslında daha bi çok virus var yani öncelik sırasında üstte olan önce onları halledelim

walla bu iş ciddiyr bindi birde tamam haber verdiğiniz için teşekkürler de birde ne yapmamız gerektiğini söleseniz çok iyiy olacak.....

apple yapıyo olmasın bunu herkes mac alsın diye:D şaka bi yana kötü bi olay zor ölüm4 e benzemesin tüm dünya windows gibi çöküyo falan sonra beyaz bi ışık görünüp...neyse anlatmim gerisini :D

Yapmamız gereken aslında küçük tedbirler almak.
Örneğin bir parmak bellek (USB Flash Memory) taktınız, bunu açmadan önce kullandığınız, güncel(!) ve en azında işinin ehli bir Anti-Virüs ile taratınız. Dolayısıyla buradan şu sonucu çıkarabilirsiniz; bilgisayarınızda 'Otomatik Çalıştır' gibi bir durum söz konusu olmasın. Bunu dışında Anti-Porn programları (piyasada çok kaliteli ve ücretsiz olanlar mevcut) kullanın. Sadece bu Conficker virüsü için değil, genel anlamda tavsiyedir.
Güvenlik yazılımları elbette bilgisayarlarımızı koruyorlar, ancak biz eşşeğin kazığını sürekli kurcalarsak, eninde sonunda eşşeği kaçırırız.
Windows çöker, yenisini kurarız ne olursa olur, mantığını yanlış buluyorum. Boşa giden saatler, öenmli veriler vs. En azından böyle düşünen birisinin sık sık sistem yedeklemesi yapması gerekir bence. Linux konusunda ise bu kadar ön yargılı olmayalım. Ubuntu, Fedora ve milli işletim sistemimiz Pardus gibi Linux sistemleri hem verimli hem de ücretsizdir. Ayrıca son zamanda Linux son kullanıcıyı fazlasıyla 'siyah kod ekranı' dediğimiz o 'tu kaka' pencereden uzak tutmaya çalışıyor. Pek çok yazılıma ücretsiz ulaşmanızın yanı sıra WINE gibi yazılımlarla yüzlerce Windows yazılımını da sorunsuzca çalıştırabiliyorsunuz.
Saygılar..
AhspDkr

Avasat kullanmaya devam edin. Sahte Windows kullanın ve güncellemeleri kapatın. Orjinal Anti-Virüs almayın. Adobe Reader 5.0 kullanmaya , kurmaya ve arşivinizde bulundurmaya devam edin. Her gördüğünüz Pop-up penceresine "Evet" deyin. Bir de Zone Alarm kurun.

Artık Conficker PC'nize kolayca bulaşabilir.

vay be adamalar nasıl da yapıyolasr bu virusleri ya .bende yapabilsem keske bi hacker olsam yetenek yada dogustan bi sey olsa gerek..bu conficker uyanınca ne yapacak kı merak ettim::)))

İndirdiğiniz torrentlere dikkat edin. Kesinlikle bir torrenti indirmeden önce yapılan yorumları iyice okuyun. Kullandıgınız güvenlik yazılımının websayfalarını kontrol etme özelligi varmı buna bakın yoksa kesinlikle antivirus programınızı ya değiştirin yada bir üst versiyonunu kullanın. Format atsanızda bazı zararlılardan kurtulamazsınız, lowlevel format atmak zorunda kalıp arsivinizden olmayın dikkat edin.

Birtane bağımsız kuruluşun açıklaması yok hepsi antivirus firması varsa bağımsız bir kuruluşun yayını olsun ki var.

PiSi kullanırsanız böyle olur alın bir mac rahat edin ;)

uyuduğu hali milyonlarca pc ise uyanınca ne olur ALLAH bilir ayrıca neden mıcrosoft hedef alınmış oda ayrı bir konu umatım mıcrosoftun başı yanmaz:

Gerçekten uyanınca ne olacak acaba bende mearak ettim ne yapabileceğine dair senaryolar yokmu. Bu virüsü nerede buluruz ki bilen var mı virus atağa geçtiğinde olaya fransız kalmayalım.

bencede hem mactada virus var artık ama dikkatli olmamız lazım...
bence ms bişeyler söylemeli korumalı yani bumu sabaakatimizin bedeli....

Çok güzel....:D

Bir zamanlar cıh virüsü vardı bulştığı pcnin anakartını yakıyordu. Bulaştığı bilgisayarlar kapalı olsa dahi yakıyor diye okumuştum. devreye geçme tarihide 10 eylüldü sanırım

hackerler tarafından kullanılacak olan pc lerin yerine yenisinin mi alınması gerekiyor muş? Yeni pc ve yeni bir işletim sistemi mi almalıyım böyle birşey den kurtulmak için? Eee bende en iyisi var bir ağustosa kadar kullanabilirim

SeconfigXP ve Safe XP yi deneyin ancak ilk önce WinsockXP yi kullanın sonra bunları deneyin bazı portlarınızı kapatmanıza yardımcı olur ilki sonrakisi de birşeyleri ayarlar güvenceli yapar......

"Adobe Reader 5.0 kullanmaya , kurmaya ve arşivinizde bulundurmaya devam edin."

Konuyla ne alakası var anlamadım.

"Bir zamanlar cıh virüsü vardı bulştığı pcnin anakartını yakıyordu. Bulaştığı bilgisayarlar kapalı olsa dahi yakıyor diye okumuştum. devreye geçme tarihide 10 eylüldü sanırım"

Bilgisayar kapalı olduğu zaman bişey olmaz merak etme ama sen tedbiri elden bırakma hiç açma bilgisayarı :)
Tarihide 10 eylül değil 26 nisan.

haberler hep win üzerine linux'a laf atılıyor. yamalı veya delik bohça olayının ikiside win için geçerli. ne yaparsanız yapın win-tabi ki siz- hep tehlike altında olacaksınız. linux bunlardan etkilenmeden yoluna devam ediyor. bende linux'a devam ediyorum.
Debian For Ever, Human, World

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play