Buzz Aldrin'den Mars'a Hazırlık İçin VR Videosu

Ay'a ayak basan ikinci isim olan Buzz Aldrin, şimdi de bizleri, Mars'a yapılacak yolculuğa hazırlıyor!

Mars'a yolculuk, işte böyle olacak!

NASA, 2030'lu yıllarda Kızıl Gezegen'e ilk insanları taşımayı planlıyor ancak Ay'a adım atan ikinci insan Buzz Aldrin, Cycling Pathways adlı bir VR filmi ile Mars'a yolculuğun nasıl olacağını daha önce anlatmanın peşinde.

Aldrin, Mars seyahatinin yakın zamanda yapılması için uzun süredir uğraş veriyor ve geçtiğimiz yıl NASA ile Mars HoloLens deneyimi üzerinde çalışmıştı. Aldrin'in ümidi bu yeni 10 dakikalık filmin planları daha ileri taşıması.

Aldrin, bu haftanın başlarında SXSW festivalinde yaptığı konuşmada "keşfedeceğiz ya da yok olacağız" cümlesini kurmaktaydı. Aldrin, Steam aracılığı ile HTC Vive için sunulmuş olan ve Oculus Rift için "yakında" sunulacak olan yeni VR deneyiminin sesi.

Eğer bir sanal gerçeklik setine sahip değilseniz, en azından YouTube üzerinde 360 derecelik videoyu izleyebiliyorsunuz. Film, 140 milyon millik (yaklaşık 225 milyon km) yolculuğun nasıl geçeceği konusunda Aldrin'in düşüncelerini yansıtıyor ve oraya ulaştığımızda ne yapmamız gerektiğini anlatıyor.

Buzz Aldrin: Cycling Pathways to Mars 360 TrailerBuzz Aldrin: Cycling Pathways to Mars 360 Trailer
The 360 trailer for Buzz Aldrin: Cycling Pathways to Mars from 8i, TIME and LIFE VR. Download the full experience on Steam or Viveport, coming soon to Oculus Rift Buzz Aldrin wants to be remembered for more than just "kicking up moon dust." He wants his legacy to include laying the groundwork for a permanent human settlement on Mars, and he has a plan. As NASA prepares to send the first humans to Mars, 8i and Time Inc's LIFE VR have collaborated with the celebrated astronaut and historical icon to create a one of a kind virtual reality experience. In Buzz Aldrin: Cycling Pathways to Mars, journey with Dr. Aldrin from his landing site on the moon to Mars as shows you first hand his plan for inhabiting the Red Planet.

Yolculuk, sadece gidiş için yaklaşık altı ay sürecek ve Alrin, Dünya ve Mars'ın aylarının duraklar olarak kullanılarak, bütün yolculuğun kolaylaşacağını düşünüyor.

Tabii ki bütün bunların yapılması için daha çok araştırma gerekiyor ancak bu tür VR deneyimleri, astronotları yolculuğa için hazırlamak ve bizlere Kızıl Gezegen'de yaşamın nasıl olabileceğini göstermek için önemli araçlar olarak kabul edilebilir...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir