Çakma adaptör yine can aldı!

iPhone'unu şarj ederken ölenlerin arasına bir kişi daha eklendi... Suçlu, yine aynı...

  • Zeynel A. Öztürk
iPhone 4S'i elinde ölü bulundu!

"Yan sanayi" iPhone adaptörleri can almaya devam ediyor. Yeni bir iddiaya göre Apple etiketini taşımayan bir şarj adaptörünü kullanan Taylandlı adam, elektrik akımına kaparak hayatını kaybetti.

28 yaşındaki Tayland vatandaşı, iddialara göre yanmış bir iPhone 4S elindeyken, ölmüş halde bulundu. Chanthaburi'de yaşayan adam yerde yüz üstü yatarken bulunduğunda iPhone 4S'in şarj adaptörü prize takılıydı. İddialara göre adamın sol elinde ve göğsünde yanık izleri bulunuyordu; bu yanıklar iPhone'a da geçmişti.

dailynews.co.th web sitesine göre gencin 52 yaşındaki babası, oğlunun önceki gün bazı sesler çıkardığını duymuş, ancak uykuda gezindiğini düşünmüş ve yanına gitmemişti.

Ölümün elektrik çarpması nedeniyle gerçekleştiği düşünülse de yetkililer, kesin sonuçlar için otopsi raporunu bekliyorlar. Resimlerden göründüğü kadarıyla ölen adam, orijinal Apple şarj adaptörü kullanmıyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

yan sanayi ürünlerin can aldığı tek marka iphone olsa gerek! .nokia'nın hüküm sürdüğü yıllarda, şarj adaptörü veya bataryasını bakkaldan bile alsanız sıkıntı olmuyordu. demekki iphone'da orjinal kullanmak gerekiyormuş.

@28 Kas 2013 19:55 Ya orjinal al ya geber diyorsun...

:( çok üzücü

iPhone kullanıcılarına selam olsun

apple'ın başka marka ürünlerin kullanılmasını engellemek için aldığı önlemlerden biri gibi

bence asıl suçlu apple çünkü getirdiği sınırlama aslında haksız bir sınırlama ve kendi kar marjını düşnerek getirilmiş bir sınırlama bu yüzden dava edilmesi gerekli...

adamlar microusb ye geçse bu sorunlar çözülecekde, para gözlerini bürümüş hala yeni yeni girişler uyduruyorlar...

Yazık bu haberleri duyunca çok üzülüyorum 3 5 kuruş hayatınızdan önemli mi hem de bir iphone kullanıcısı iseniz ....

apple aşkı her zaman mutlu bitmiyor hatta çoğu zaman

Abi tamam anladik sahte sarz makinesi patliyor ucuyor da bu ne yani 10000 volt elektrik mi veriyor o telefon ne hale gelmis oyle ya?

Asıl suçlu Apple. Kısıtlamalı girişleri ile illa Apple sarjı kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Bundan dolayı Sony,Samsung,Nokia,LG ve Motorola gibi ürünlein sarjını kullanamıyorsunuz. En basiti Apple şarjı alamayacaksanız her hangi bir usb kablosundan bilgisayardan sarj edebilirsiniz. Ama Apple ın ucu farklı olduğundan yine Apple ürünü gerekiyor. Ayrıca iPhone alıp orjinal kullanmamak ( sarj aletini ) ilginç..

@29 Kas 2013 05:40 şarj aleti derken neyi kastediyorsun?????? burada bahsedilen 220 v-5v dönüşümünü yapan şarj adaptörünün sahte olması. şarj adaptörüne taktığın bir tarafı usb olan kabloda değil ki sıkıntı. diğer telefonlarda minni usb uçlu appleda lightning sadece fark bu bu fark da kimseyi çarpmaz. bence mesele apple da değil bu haberler apple ı karalamak için NOKTA

Buna para politikası denmez bu apple ve herşeyde ilk olmasıyla bugüne kadar geldi Diğer telefonlarda ilerde bu yeni şarj girişini görmezsek bnde bişeg bilmiyorum

bir telefon uğruna ne insanlar ölüyor YARAB E.D.

Apple, şarj cihazlarının fiyatlarını düşürerek bu tür acı olayların önüne geçebilir. Ama, Apple'ın kimi düşündüğü var! Kendi cihazlarını (Iphone 4 ve 4S) güncelleme ile yavaşlatan firmadan insancıl bir şey beklemek yersiz.

ya iphone girişi farlkı olsa da diğer taraf usb değilmi? pc den bile şarj olur bu melet..her sene bir sahte şarj ölüm haberi oluyor dikkat ettiyseniz.Adamlar tamamen telefonun sahtesini yapıp satıyorlar onlarda ölen yada yaralanan yok bu da ilginç...Ama ne zaman sadece şarj cihazının sahtesini taksan facia..gerçi diğerinin haber değeri yok ama insan düşünmeden edemiyor 2.000 tl lik alete sahte şarj takınca ne oluyor da ölüm makinası olabiliyor?neden içindeki akımı direkt kulanıcıya aktarıyor?sahte şarj deyip geçilecek kadar basit değil.Alete 120 woltu direkt taksan bile bu kadar büyük facia olmaz

Telefonum appel'dan sarj aletim pazardan ben çok yaşamam. :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost