Çalan telefonu açmayan ülke...

Cep telefonu artık hayatın vazgeçilmezi. Ama bu ülkede cep kullanım alışkanlığı biraz farklı...

  • Ümit Öncel
Küba'da telefona cevap yok
Cep telefonla konuşan bir kadın; Küba'da az görülen bir manzara.

Küba, sosyalist devriminin 50. yılını kutlarken bir yandan var olan küresel krizin etkileri ile mücadele ediyor, diğer yandan ise efsanevi liderleri Fidel Castro'nun yönetimi ağabeyinden devralan kardeşi Raul Castro'nun getirdiği yeniliklere alışmaya çalışıyor. Fakat dünyanın pek çok bölgesinden farklı özellik ve alışkanlıklara sahip olan Küba için bu hiç de kolay değil.

Raul Castro kapitalizmin sembolleri arasında kabul edildiği için bir zamanlar ülkede yasak olan DVD oynatıcı, mikrodalga fırın, bilgisayar ve cep telefonlarının yasal olarak alınıp satılmasının önünü açtı. Halk ise özellikle cep telefonlarına çok büyük ilgi gösteriyor, ama konuşma kısmı şu an için onlara biraz uzak.

Bunun sebebi ise ülkenin var olan ekonomik yapısı. Şu anda Küba'da orta düzey bir yönetici ortalama 21,5 dolar (yaklaşık 32,5 TL) aylık gelire sahip. Cep telefonları ise oldukça pahalı. Devlet Nisan'da cep telefonlarını ülkeye sokmaya başladıktan sonra Aralık ayında da fiyatları yarıya çekti ama buna rağmen şu anda bir Nokia 1112'nin satış fiyatı 58 dolar (yaklaşık 87,6 TL). Yani orta düzey bir yöneticinin aylık gelirinin neredeyse 3 katı.

Şu anda 11,2 milyonluk nüfusa sahip ülkede sadece 250 bin kişinin cep telefonuna sahip olduğu tahmin ediliyor. Sahip olanlar ise cep telefonlarını, telefon olarak değil genellikle çağrı cihazı olarak kullanıyor. Çalan telefonlarına bakarak arayan numarayı en yakın ankesörlü telefondan arıyorlar. Böylece çok daha uygun fiyata görüşmelerini gerçekleştirmiş oluyorlar. Küba'nın dünyaya bir adım daha açılmasının sembolü haline gelmek üzere olan cep telefonlarının aktif olarak kullanıma geçmesi biraz daha zaman alacak gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

gelsinlerde TRyi görsünler ntukları tutulur 15 yaşında çocuğun elindeki 600liralık telefonu görünce:D

32,5 TL :)
bende en ucuz cin saniyordum.

adamlar fakir ama gururlu

birde sosyalizm propagandası yapanlar kübanın geliri çok yüksek derler.. :)

böylesine bizim ülkenin de ihtiyacı var arayanı gör sonra ankesörlüden arayanı yanıtla....mesajı gör mesajı arayarak yanıtla!!!! Küçücük ekranlı ceplerle internet acaip zor görülüyor keşke bunları büyük ekranlıya bağlayabilseydik interneti büyütmüş olurduk.

32.5 tl aylık bana biraz sallama geldi.. o kadarda değildir heralde hemde ortadirek...

beyler adamlar fakir filan değil onlarda herşey bedava ondan dolayı aldıkları maaş çok düşük olacak

her şey bedava derken ulaşım v.b gibi şeyler arkadaşlar bedava bu da normal yani az maaş almak:D

beyler adamlar fakir filan değil onlarda herşey bedava ondan dolayı aldıkları maaş çok düşük olacak

her şey bedava derken ulaşım v.b gibi şeyler arkadaşlar bedava bu da normal yani az maaş almak:D

adamlara bak bee bizde nelerle uğraşıyoruz 32,5 tl maaş adamlar orda geçiniyor bu parayla bizde ise 700 tl ile geçinemiyoruz bu nasıl bir fark anlayan varmı....

ziyaretçiye katılıyorum 25 ytl nin 2 katı benim 1 haftalık okul param stajer lerin maaşı bile aylık türkiye de 190 ytl helal biz bu para ile geçinemiyoruz adamlar 50-60 ytl ile geçiniyorlar biraz sermaye yapıp küba akar

sosyalizm ve etkileri gerçektende aldıkları rakam o civarda ama doğal olarak ülke vatadşlarını yurtdışına tatile giderken görmek bi hayli zor olduğu gerçek

"birde sosyalizm propagandası yapanlar kübanın geliri çok yüksek derler.. :)"

niye öyle diyorsun ya? ne güzel komün komün yaşıyorlar. eşitlik var. gelirler paylaşılıyor. herkes eşit kardeş... amerikalılar kübanın en güzel yerlerini kapıp 6-7 yıldızlı otellerde tatil yapmıyor. onlar memleketlerini "eşit" şekilde hep birlikte değerlendiriyor.

sosyal adalet var. refah düzeyi var. onlar kapitalistler yağmalamasın diye açlıktan ağızları kokuyormuş numarası yapıyorlar. yoksa komünizm sosyalizm süper bişey. kardeşlik yahu! sen hiç bir sosyalistin milyonlarca insanı katlettiğini duydun mu? yok daha neler..

hele gideyim bi Nazım şiiri okuyayım. yine moskofu özledim moskofu.. hece ölçüsü yok, kafiye yok ama ruh var ruh(!!!!!!!) zaten normal şiire benzemez "ruhlu şiir" bunlar komünizmin kardeşliği eşitliği ve sevecenliği ile de katmerlenince DADUNDAN yenmez :pppppppp

bunlardaki telefonla bizim bebelerin elindeki telefon arasında cok büyük fark var bahsi gecen nokya modeli genelde şirket hattı olarak 2.telefon olarak veriliyor tc de şu kübaya gitmekte bi nasip olmadı gidip görelim ortamı yiyelim inçiri

Küba ekonomisinin küresel mali piyasalara entegre olmaması nedeniyle, Küba'nın küresel krizden hiçbir şekilde etkilenmeyen tek ülke olduğu düşünülürse, yukarıdaki yer alan "var olan küresel krizin etkileri ile mücadele ediyor" lafı bilmeden konuşmanın bariz örneğidir.

İyi işler de yaptığınız oluyor ama bilmeden konuşmak en büyük cehalettir.

Biz dalga geçiyoruz ama ABD gibi bir ülkenin vatandaşı bile tedavi için Küba'ya gitmektedir.

halinize şükredin

devletin yediğime ,içtiğime ,kullandığım alet ve edevata karışan bir ülkede eşit ve zengin olsam neye yarar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play