Çalışanlar WinMobile kullanmak zorunda...

Microsoft'un kriz önlemleri devam ediyor. Bu sefer ki önlem ise biraz taraflı...

Çalışanlar WinMobile kullanmak zorunda...
Kriz Microsoft'u oldukça etkilemiş.

Microsoft sene başında kriz döneminde çeşitli tasarruf politikaları uygulayacağını açıklamıştı. Bu kapsamda da birçok çalışanının işine son vermiş, projeleri sınırlandırmıştı.

Microsoft'taki yeni kısıntı ise çalışanlarının cep telefonu faturaları ile ilgili. Şirketi içinde yapılan açıklamada, artık çalışanlarının ne Apple iPhone, ne BlackBerry ne de yeni Palm Pre veri servisi faturalarının ödenmeyeceğini açıklandı. Bunun yerine Microsoft bir tek Windows Mobile kullanan akıllı telefonların veri faturalarını ödeyeceğini duyurdu.

Bu aslında ilk bakışta çok önemli değil gibi görünüyor. Çünkü çoğu şirket çalışanlarının cep telefonlarının veri ücretlerini hiç ödemiyor. Razorfish gibi bazı Microsoft alt şirketleri ise kendi planlarını kendilerinin yapacaklarını bildiriyorlar.

Ama Microsoft çalışanlarının çoğu telefonlarının internet yeteneklerini yolda çalışmak için kullanıyor. Bu onların çalışma isteklerini kaybetmelerine sebep olabilir. Sadece Windows Mobile'ın desteklenmesi ise üzücü: Windows Mobile şu an piyasada olan sürümüyle iPhone'dan, BlackBerry'den ve hatta Google'ın ücretsiz Android sisteminden daha az popüler gibi görünüyor. Yeni sürümler yolda, ama bu şimdiki durumu kurtarmıyor.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Microsoft zıvanadan çıktı.
Ne yani mesela en iyi adamlarını symbian,android kullanıyor diye atacak mı mesela?

"Sadece Windows Mobile'ın desteklenmesi ise üzücü: Windows Mobile şu an piyasada olan sürümüyle iPhone'dan, BlackBerry'den ve hatta Google'ın ücretsiz Android sisteminden daha az popüler gibi görünüyor. " demişsiniz.

Daha az popüler olması internette üzerinde çalışma isteğini kısıtlamaz, daha az popüler olmasının başka sebepleri vardır, o sebeplerlinde kesinlikle iş ile alakası yoktur.

Bir HTC Toucp Pro kullanıcısı olarak şunu söyleyebilirim, windows mobile bir iş telefonu olarak mükemmel bir işletim sistemidir, Visual studioda C#, VB, C++ ile yazılmış, şirket içi otomasyonlarınızın aynısını veya sunucuya bağlanan ufak mobile versiyonunu çok az bir mesai harcayarak, %70 copy-paste yaparak veya "dll" dosyalarını referans olarak kullanarak mobile işletim sisteminede derleyebilirsiniz. Hatta bu ufak versiyonla raporlama yapıp yolda giderken bile ofisinizdeki printere, faxa birşeyler yollabilirsiniz. Bu ve bunun gibi özellikler iş için gayet yeterlidir, hatta windows mobileda bunlardan fazlası bile vardırki iş için gerekli değilidir.

Biri bana "HTC Touch Proyu bir kenara bırak iPhone al müzik dinlersin, dinlettiğin şarkı adlarını bulur, 5 parmakla tıklarsın" dese veya "android kullan, excel nasıl olsa googleda ücretsiz olarak online versiyonu var ordan dosyalarını online görürsün" falan dese, ben yine de windows mobiledan vazgeçmem.

bende firmamda böyle bir önem alırdım niye kazandırayım yabancıya.

hahaha. biraz gülünç bir durum. ama buda bir önlem. :)

taştan su çıkarmaya uğraşıyorlar artık...

Kim ne derse desin kriz yok kardeşim. Zenginler daha çok kar etmek için kriz bahanesi uydurdular. Bana hak vermeyenler olabilir ama size basit bir örnek vereyim; Kriz olduğu için Ötv, Kdv vs. indirimler yapıldı. Bu indirimler sayesinde bazı insanlar ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yaptı. Bu indirimleri fırsat bilen bazı uyanık zenginler bu işten daha karlı çıkmadılar mı? Kdv ve Ötv indirimi yapılmasını isteyen şirket sahipleri neden birazda bizim katkımız olsun deyip bizde şu kadar indirim yapalım demediler. Eğer kriz var ise herkesin katkıda bulunması gerekir. Gerçekten kriz var ise ve buna çözüm bulunması gerekiyorsa birşeylerin engellenmesi veya insanların işten çıkartılması kesinlikle çözüm getirmez aksine çözümsüzlük getirir. Kriz olduğuna ben pek inanmıyorum ama gerçekten var ise bunun atlatılmasıda şu şekilde olur; Üretim azaltılmaz, artırılır ve buna paralel olarak fiyatlar düşürülür ve böylece daha çok insanın alması sağlanır. İşçiler çıkartılmaz, daha çok işçi alınır ve ücretleri piyasa şartlarına göre ayarlanır. Eğer işçi çıkartma işi devam ederse dünyada kocaman bir işsizler ordusu meydana gelir ve dünya yaşanmayacak bir hal alır. İşi olmayanların psikolojisi bozulur ve bunun sonucunda evde, sokakta vs. anlaşmazlıklar, huzursuzluk ve isyan başlar. Bu şekilde kriz hikayesi anlatılmaya devam ettiği sürece zenginler daha çok zengin olacaklar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir