Canlı Kutucuklar Ölüyor mu?

Windows 10'un hafif sürümü Windows Lite, Başlat Menüsündeki canlı kutucukları kullanmayacak!

Canlı Kutucuklar Ölüyor mu?

Windows 10'un kırpılmış sürümü Windows Lite, yakında canlı kutucukları kaldırarak Başlat Menüsünde ciddi bir değişiklik yapabilir.

İlk olarak Windows 8'de görünen canlı kutucuklar, dokunmatik cihazlarda büyük düğmelerle kullanımı kolaylaştırmayı amaçlıyor, aynı zamanda bilgi de sunuyordu. Canlı kutucuklar Windows 10'da da yer alıyor ancak tüm kullanıcıların onlara alıştığını söylemek zor.

Microsoft'un daha basit bir Windows sürümü geliştirirken kutucukları kaldırması, sürpriz değil. Ancak kutucuklarla ilgili uzun süredir herhangi bir yenilik yapılmamış olması, işlevin Windows 10'dan da kaldırılacağı anlamına gelebilir.

Yazılım devi Microsoft, sadece Windows Lite değil, Polaris ve Andromeda gibi geleceğe ait projelerinde daha basit tasarımlar hayal ediyor. Bu, canlı kutucukların sonunu getirebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

İnteraktif kutucukları beklerken, kutucukları hepten kaldırmak, hmm... Açıkcası yerine daha iyi ve eskisine göre eksiksiz olacaksa neden olmasın. Ama hiçbir zaman böyle bir şey olmadığından kutucukların kalmasını tercih ederim.

Canlı kutucukların -hani şu loghorn'dan beri denenen- başlat menüsüne konulmasının sebebi windows Core projesiydi. Alt yapıyı hazırlamadan çıkarıldığı için böyle orta yerde kadı. Aslında yapılması gereken sadece bu kutucukları görev çubuğuna entegre etmektir. Bunu yıllardır söylüyorum. Aslında windows 7 den beri bu yapılabilirdi ama Loghornun sadece bir sürümündeki bu tip geliştirilmeden bırakılıp, değiştirilip durdu. Umarım bir gün anlarlar. Bilge Baykuş T.O.L

Sen de yorum yaz