Carmack'tan yeni konsol yorumları!

Dev oyunların babasından, E3'e damgasını vuran yeni Wii ve PSP hakkında ilk yorumlar...

  • Gökay Özbudak
Carmack'tan yeni taşınabilir konsol yorumları!
Doom'un yaratıcısı...

E3 2011'de birçok oyun konsolu, oyun tanıtıldı ve röportajlar yapıldı. Yapılan röportajlardan birini de Gamespot John Carmack'la yaptı. John Carmack adına yabancı olan okuyucularımız Doom ve yeni gelecek olan Rage dendiğinde oyun efsanesi akıllara hemen gelecektir.

Carmack'a öncelikle Nintendo'nun yeni tanıtılan konsolu Wii U soruldu. Wii U'nun gücünün Xbox 360'a ve PS 3'e yakın olacağından oyunların Wii U'ya uyarlanmasının daha kolay olacağını belirten Carmack, Rage'in Wii U'ya gelip gelmeyeceği sorusuna ise şu cevabı verdi; "Eğer ortada safkan oyuncuları hedefleyen bir oyun varsa, Wii genellikle safkan oyuncuların konsol olarak ikinci ya da üçüncü tercihi olur."

Yine E3 2011'de tanıtılan Playstation Vita hakkında ise Carmack'ın cevabı şu şekilde; "Sony PS3'den çok fazla şey öğrendi ve gelişimi yapılabildiği kadar kolay bir hale getirmek istiyorlar. Ancak, bu akıllı telefon dünyasında yeni bir taşınabilir oyun cihazının üretilme kararını veren kişi olmak istemezdim."

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

ne günlerdi wolfenstein 3d, hexen, heretic fln...

Wolfenstein 3D Olmasaydı Crysis Falan olmazdı çünkü o ilk First Person Shooter (FPS) Oyunuydu 3D ama Sadece Harita 3D Gerisi 2D Modeller.

Sonra 1996'da Quake 1 Çıktı o da ilk Herşeyi 3D Olan oyundu.
1998'da Half-life Quake motorunu Modifiye ederek Gold Source motorunu çıkardı ve Half-life o motoru kullandı aradan 5 yıl sonra 2004 Yılında Gold Source Öyle bir modifiye edildi ki adını Değiştirdi ve Source Engine adını aldı bu motoruda Half-life 2 Serileri kullandı.
Bunların babası Quake 1 motoruydu tabiikide.
1998 yılından 1 yıl sonra Quake 3 Çıktı o yılda Efsanevi grafiklere sahipti kendi açımdan o zaman Unreal Engine 1 falan yeni çıktıgı için grafikleri ID Tech 3 (Quake 3 motoru) kadar güzel degildi.
yani ID Software'ı kuran John Carmak ve Ekibi Çok Deneyimliydi Fakat bunu bilmeyenler çok şimdiki oyunlar ile quake 3 karşılaştırılsa Quake 3 ona yakındır.
ama Birde Bunlar gibi sonradan oluşan Oyun motorları çıktı ve Hızlıca gelisti:
Unreal Engine: Epic Games Yılını bilmiyorum Unreal I diye oyun çıkardı
O motor grafikleri çok iyi olmasada DirectX ve OpenGL'yi bir arada destekliyordu o zamanlar oyun motorunun adı yoktu heralde sonra Unreal Tournament Çıktı (Unreal I oyunun devam değil) ve Oyun motorunun adı Unreal Engine oldu.
Sonra Unreal engine 2 çıktı onu ilk kullanan oyun ise Unreal I oyunun
devam niteliginde olan Unreal II :The Awekening Unreal 2 motoru Unreal 1 Motouruna göre Çok daha iyi grafiklere sahipti. Unreal Tournament 2003 Unreal Engine 2 kullandı UT2004 ise Gelimiş olan Unreal Engine 2.5 kullandı. Tabiikide Sonra Bu Motoru Kullanan Oyunlar oldu.

Ben ilk Unreal Tournament 2004 demo'sunu oynadım ve çok begendim Demosu bile mükemmel Demosunu nerden buldugumu Söyleyeyim CHIP Special Oyun 2004 Dergisinin kapaginda vardı ve Serinin en iyisi seçilmiş Derginin yanıda 5 Tane Oyun CD ücretsiz verildi
1-) 100 FULL OYUN (Mini oyunlar)
2-) 100 FULL OYUN (Mini Oyunlar)
3-) OYUN DEMOLARI VE VIDEOLARI Demolar: Painkiller,UT2004,Splinter Cell Pandora Tomorrow Video: Half-life 2,The Sims Falan
4-)OYUN DEMOLARI: Sacred,Prince of Persia :The Sans of time
5-)HARITALAR,OYUN MODLARI VE YAMALAR.

3.CD Varmış oradan kurdum
neyse...
2006 Yılında Unreal Engine 3 çıktı ve 2007 Yılında Unreal Tournament 3 çıktı Bu Motor 2007 Yılının gelmiş geçmiş en iyi oyun motoru seçimiş.
Epic games Bu Motorun C++ C# Kodlarını Bedava Dagıttı UDK (Unreal Development Kit) Bunun üzerine birsürü oyun yapıldı ama Epic games iyi yapılan oyundan Para kazancagınıda belirtmişti.
işte böyle motor hızlıca gelişmiş ve burlara kadar gelmiş.

CryTek engine CryEngine:
Parmaklarım uyuştu Yazmasam iyi olur. :DDDD

Bunlar zaten kafamda olanlar işte Okuyan Ögrenir.

safkan oyuncu hard core oyuncu bu nedir arkadaş herkez kendi tarzını övüyor oyun dediğin eğlenmek için oynanır iki çeşit oyuncu olur oyuncu ve profesyonel oyuncu(oyundan para kazanan) benim ki seninkinden iyi benim ki daha uzağa işiyor tarzı şeyler türkiyede gelişmedikce türkiyede elektronik oyun da oyuncuda gelişmez

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost