Casus Oyuncak, Çocuğunuzun Sırlarını Paylaşıyor!

Yapılan bir şikayet, internet bağlantılı oyuncakların çirkin yüzlerini ortaya çıkartmayı amaçlıyor!

  • Ali Ruhi Öztürk
Casus Oyuncak, Çocuğunuzun Sırlarını Paylaşıyor!

Tüketici çıkar kuruluşlarının koalisyonuna göre, çocuklarınıza satın aldığınız internet bağlantılı oyuncaklardan bazıları, bilginiz veya rızanız olmadan çocuğunuzun özel hayatını tehlikeye atıyor olabilir.

Salı günü ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından açılan bir şikayet, "akıllı" çocuk oyuncakları üreticileri olan Genesis Toys'un - Arkadaşım Cayla bebeği ve i-Que Akıllı Robot - ve konuşma tanıma yazılımı üreticisi Nuance Communications'in kuralları ihlal ettiğini iddia ediyor.

Oyuncak bebekler, çocukların adları, ebeveynlerinin isimleri, en sevdikleri TV şovları, en sevdikleri yemekler, okul, mahalle ve oyuncak gibi kişisel bilgilere ihtiyaç duyuyorlar. Cayla bebekler önceden programlanmış bazı reklamlar da taşıyor. Bu oyuncak bebekler Disney'e hayranlık duyuyor, Disneyland'a gitmek istiyor ve Disney filmleri seyretmek için can atıyor.

Elektronik Gizlilik Bilgi Merkezi ve Ticaretten Uzak Çocukluk Kampanyası tarafından sunulan şikayet, diğerlerinin yanı sıra, oyuncakların sohbetlerini kaydettirdiklerini ve ses dosyalarını bir uygulama vasıtasıyla anne ve babanın iznini almadan Nuance tarafından işletilen uzak bir sunucuya ilettiklerini iddia ediyor. Koalisyon suçlamaları, Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası'nı ihlal ediyor ve web sitelerinin 13 yaşından küçük çocukların verilerini kullanmadan önce ebeveyn izni almasını gerektiriyor.

Bu, gizlilik ihlali suçlamasıyla suçlanan ilk oyuncak vukuatı değil. Mattel'in 75 dolarlık Hello Barbie'sinde geçen yıl bulanan bir kusur, bilgisayar korsanlarının ev adreslerini tespit etmesine izin veriyordu. Araştırmacılar, bu yılın başlarında, çocuklarla sohbet edebilecek peluş küçük bir oyuncak ayı olan Fisher-Price Smart Toy'un ebeveynlerin ve çocukların verilerini sızdırabileceğini keşfetmişti.

Nuance, FTC'den konuyla ilgili henüz bir soruşturma yapılmadığını söyledi ancak veri gizliliğini çok ciddiye aldığını iddia etti.

Nuance sözcüsü Richard Mack, geçtiğimiz gün yayınlanan bir blog yazısında "Politikamız pazarlama veya reklam amaçlı sesli veri kullanmamıza veya satmamıza izin vermez. Nuance, müşterilerimizden herhangi biri adına veya diğer müşterilerimizden toplanan ses verilerini diğer müşterilerimizden herhangi biriyle paylaşmaz" dedi.

Genesis Toys ise, açıklama talebine yanıt vermedi...

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Ne gerek var böyle şeyler alıp çocukların beynini yıkamaya!

araştırılsa bunun altından apple çıkacak...

almasınlar böyle şeyler yapsınlar kendileri bez bebek onunla oynasın çocuklar hatta kukla yapsınlar daha iyi olur.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play