CD / DVD yazmak bu araçlarla çok kolay

CHIP Online, en kullanışlı 5 CD / DVD / Blu-ray yazma aracını masaya yatırıyor. Favoriniz hangisi?

  • Selim Öztürk
Birbirinden iyi 5 yazma aracı burada...
CHIP Online, birbirinden muhteşem 5 yazma aracını bir araya getirdi.

Verilerin yedeklenmesi ve saklanması bilgisayar kullanıcıları için her zaman öncelikli bir işi olmuştur. Ancak zaman geçtikçe, verilerin yedeklenme şekli de değişiklik göstermeye başlamıştır.

Geçtiğimiz günlerde incelediğimiz 25 farklı internet dosya sunucusu da bu anlamda aslında iyi bir örnek; zira kullanıcılar artık çoğunlukla hiçbir masrafa girmeden ve her yerden kolayca ulaşabilecekleri bu sunuculara verilerini göndermektedir.

Ancak günümüzde internet, verilerin saklanması ve paylaşılması konusunda yoğun bir şekilde kullanılıyor olsa da, bu asla CD veya DVD'lerin ömrünün sonuna gelindiği anlamına gelmiyor elbette. Bugün oldukça makul fiyatlara bulunabilen CD ve DVD medyaları, verilerin yedeklenmesi konusunda her zaman işlevsel bir özelliğe sahip olmuştur. 700MB'a varan kapasitesiyle bir dönemin vazgeçilmezi olan CD'ler, artık yerini tek katmanlı 4.5GB'lık DVD'lere bırakmış durumda.

Bunun yanında iki katmanı hesap edildiğinde kapasitesi 50GB'ı bulan Blu-ray medyalarını da göz ardı edemeyiz elbette.

Bu makalemizde CD/DVD ve Blu-ray medyalarına başarılı bir şekilde yazma işlemini gerçekleştiren en iyi 5 uygulamayı masaya yatırıyoruz.

InfraRecorder

InfraRecorder, açık kaynaklı bir CD/DVD yazma uygulamasıdır. Windows işletim sistemi için geliştirilen ve şimdilik Linux ya da Mac desteği bulunmayan InfraRecorder, bir CD ya da DVD yazma programlarından bekleyeceğiniz hemen her işlevi tek başına yerine getirebiliyor.

Disk imajlarını yazmaktan, disk kopyalamaya, müzik CD'leri oluşturmaktan video DVD'leri yazmaya kadar birçok ana işleve sahip olan InfraRecorder, aynı zamanda çok fazla yer kaplamadığından(yaklaşık 3MB) USB aygıtınızla taşıyabileceğiniz ve her bilgisayarda kullanabileceğiniz başarılı bir yazma aracı.

Download: InfraRecorder 0.46.2

ImgBurn

ImgBurn, Windows'un yanında Linux işletim sistemi altında da çalışabilen ücretsiz bir CD/DVD yazma uygulamasıdır. Birçok formatta yazma işlemini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilen ImgBurn, bir CD/DVD yazma aracından beklediğiniz her şeyi içerisinde barındırıyor.

Müzik CD'lerinden ISO dosyalarına, video DVD'lerinden HD DVD'ye kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan ImgBurn, aynı zamanda Blu-ray medyalara da yazma işlemini gerçekleştirebiliyor.

Bunun yanında ImgBurn, imaj dosyası oluşturmak suretiyle dosyalarınızı kolayca CD ya da DVD'ye aktarabiliyor. Oldukça hızlı ve kullanışlı olan ImageBurn'un en önemli özelliği, profesyonel bir yazma aracında olması gereken birçok özelliğe sahip olmasına rağmen herhangi bir ücrete tabi olmaması denilebilir.

Download: ImgBurn

K3b

K3b, adından da anlaşılacağı üzere sadece Linux platformu altında çalışabilen bir yazma aracıdır. Aynı zamanda açık kaynaklı da olan K3b, veri ve müzik CD'lerini kolayca yazabilmesinin dışında disk imajı oluşturmaktan disk kopyalamaya kadar daha geniş fonksiyonları da içerisinde barındırıyor.

Bunun yanında DVD'leri kolayca rip'leyebilen K3b ile DivX ya da Xvid formatlarıyla çalışabilme şansınız var. Linux işletim sistemine sahipseniz, K3b bir yazma aracından beklediğiniz birçok işleve sahip olduğundan sisteminizde mutlak suretle bulundurmanız gereken uygulamaların başında yer alıyor.

Download: K3b

CDBurnerXP

Kullanıcılardan herhangi bir ücret talebinde bulunmayan başarılı yazma araçlarından biri de CDBurnerXP. Ancak ismi sizi yanıltmasın; zira CDBurnerXP, sadece CD medyalarına yazabilen bir uygulama değil. Bunun yanında CDBurnerXP ile DVD, HD ve hatta Blu-ray formatındaki medyalara bile yazma işlemini gerçekleştirebilmeniz mümkün.

Veri disklerinden müzik CD'lerine, ISO formatındaki dosyalardan video CD/DVD'lere kadar ana yazma işlevlerine ev sahipliği yapan CDBurnerXP'nin sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için .NET Framework 3.5'in de sisteminizde kurulu olması gerekiyor.

CDBurnerXP, Windows Vista, 2000, 2003 Server ve XP altında çalışabiliyor.

Download: CDBurnerXP

Nero 9

Yazma araçlarının en ünlülerinden biri olan ve milyonlarca kullanıcıya sahip olduğu tahmin edilen Nero, 9. Sürümüyle kullanıcılarından büyük ilgi görüyor.

Bir shareware olan Nero 9, kullanıcı dostu arabirimiyle CD/DVD yazma işlemlerini de oldukça basite indirgiyor. Yaklaşık 370MB'lık bir kurulum dosyasına sahip olan Nero 9'u bilgisayara kurmak için en az 2GB'lık boş HDD alanına ihtiyaç duyulduğunu da söylemeliyiz.

Download: Nero 9 (Deneme Sürümü)

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

içlerinde iyi olan yazılımlar var. ben ashampoo burning sudio 6.75 free'yi öneririm. Kullanıyorum yazılımdan çok memnunum. Hem türkçe hem de ücretsiz.

Ashampoo niye yok ?

kullanıyorum süper birşey

dalgınlıkla cdburnerxp yazmayı unuttm.özür diler memnun olduğumu tekrar belitmek isterim ilk mesaj benimdi

en kullanışlısı nero ama diğerleride iyidir muakkak

Nero işin suyunu çıkardı. Bunu hem kendi deneyimlerime hem de chip online editörünün bir makalesinden yola çıkarak söylüyorum. bkz: http://www.chip.com.tr/blog/selcuk/Eski-Nero-yu-ozluyor-musunuz_1596.html
infra recoder favorimdir. eğer CDBurnerXP .net framework 3.5 istemeseydi kullanışlı birşey gibi gelmişti bana.

Tabii ki Ashampoo.

Nero Cd-DVD yazma işinden vazgeçsin İşletim Sistemi yazsın. Bu ne yaa; Kurulum 375 Mb, İstediği disk alanı 2 Gb. Utanmadan bir de üstüne para istiyor. Bilgisayarına hamallık yaptırmak isteyenler hiç beklemesin yüklesin. Ücretsiz bile olsa kaç kişi kullanır merak ettim bu sürümü...?

Kesinlikle "Ashampoo Burning Studio" ilk sırada olmalıydı. Hem Free (Ücretsiz) sürümü, hem de Shareware (Ücretli) sürümü bulunmakta.

Nero gibi kendi işini yapmayı unutup, kendince komple multimedia çözümü olduğunu sanan bir yazılımdan çok öte, tamamen CD/DVD/BlueRay çözümüne odaklı sağlam bir yazılımdır. Şahsi olarak 4 yıldır bıkmadan, üşemeden kullanıyorum!

windows ortamında kesinlike ashampoo Linuxta ise k3b

Ashampoo Burning Studio 8 gibisi yok gerçekten.Sistemi Nero gibi kasmıyor ve çok pratik.

Roxio 'nun programı görünmüyor. Bence o da dahil edilmeliydi karşılaştırmaya.

neronun saçmalıklarını ashampoo idare ediyordu..

Ashampoo Burning Studio! bir numara. Nero bilgisayarı sadece kasar. Ashampoo çok çok daha iyi;)

arkadaşlar bence hem hızlı hem türkçe hem kullanıcı arabirimi kolay hem de ücretsiz performanslı ve sadece hdd'de kurulu hali 64mb süper bir cd dvd blu ray yazıcı bir yazılım herkese öneririm ismi
Ashampoo Burning Studio 2009

internetten ashampoo burning studio 2009 diye bir program indirdim gayet güzel çalışıyor. ve bütün işlerimi görüyor. Ama sitesinden arattırdım böyle bir program yok. hikmeti nedir acaba. Cevabını googlede aradım ama bulamadım. cevabı bilen var mı?

müfettiş geldi mi aşağıya....

InfraRecorder forever...

Nero Kasmaz Hatta Nero 9 Kasmaz Adamlar Yaparken Bilgisayarın Özelliğini Sunuyolar.Eğer O Özelliklere Uyuyorsa Kasmaz....
Uymassa Sizin Sorununuz....

Ashampoo Burning Studio 8 bu işin kralı..Bencede Nero filan hikaye..Nero da o kadar çok gereksiz araç varki açılırken bile o yavaşlığı insanın canını sıkıyor....Forever Ashahampoo Burning Studio....

Yaa hepsini koymuşsunuz da, en iyisini listeye eklememişsiniz.Ashampoo burnig studio gibisi varmı ?

En iyisi Ashampoo Burning Studio üstelik bedava

Ben bunlardan hiçbirini kullanmadım.Sadece Nero yu kullandım...Onu da zaten herkes kullanmıştır.Ama uzun zamandır ashampoo burning studio kullanıyorum...Onun gibisi yok....Gerçekten bu işin uzmanı o, Ashampoo diyorum ben.

Windowsta CDBurnerXP ve InfraRec. Portable
Linuxda Ise K3b derim

Ben bu listeden ImgBurn seçerim.Ama diğer türlü Ashampoo Burning Studio 'yu seçerim.

Ashampoo Burnig Studio Programı Gayet Başarılı Bir Yazılım Tavsiye Ederim Fakat Nero Gibi Çeşitli Özellikleri Yok Ama Seri Üretim Yapacak İseniz Hem Pc'nizi Kasmıyor Hemde Çok Basit Kolay Gelsin.

Bunları hiçirisi.Tabiiki Ashampoo.Temel yazma,silme vs... ihtiyaçlarınızın hepsini karşılıyor.Çok başarılı bir program..Nero devri artık kapandı....Eğer bundan sonra çıkaracakları sürümde hız ile ilgili bir yenilik yapmazlarsa nero iyice gözden düşer.Şu an için En ideali Ashampoo Burning Studio ve SlySoft Clone CD...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play