CD'leri çöpe attıran bedava araçlar!

Gerçek CD'leri gereksiz hale getiren sanal CD uzmanı bu 4 bedava yazılıma mutlaka şans verin...

Daemon Tools'a en iyi 3 alternatif!
Daemon Tools Lite da sürücü imajı oluşturabiliyor.

CD gibi optik bir medyayı sanal sürücü olarak bağlayabilmek şüphesiz bizi hem zahmetten kurtarıyor hem de zamandan tasaruf etmemizi sağlıyor. Daemon Tools yıllardır bu alanda önde olarak biliniyor ancak artık rakipsiz değil. Eğer Daemon Tools'a Windows'da iyi bir alternatif arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Bu sayfada kısaca DAEMON Tools'un ücretsiz sürümünü, sonraki sayfalarımızda ise 3 alternatifini ele alacağız.

DAEMON Tools Lite

DAEMON Tools Lite, ticari DAEMON Tools ürünlerinin ücretsiz bir sürümü. Ücretli sürümüne en iyi alternatif olan bu sürüm, bazı kısıtlamalara sahip. Ara yüzü ise tanıdık ve aynı zamanda kullanımı kolay.

Program bilindik, bilinmedik birçok biçimi bağlayabiliyor (.MDX, .MDS/.MDF, .ISO, .B5T, .B6T, .BWT, .CCD, .CDI, .CUE, .NRG, .PDI, .ISZ), bununla da kalmayıp 4 sanal sürücü oluşturabiliyor.

Ücretsiz sürüm ile .MDS, .MDF ve .MDX biçiminde disk imaj dosyaları oluşturmanız mümkün.

WinCDEmu

WinCDEmu

Listemizin ilk sırasında tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu olan WinCDEmu yer alıyor. Program birçok faydalı işleve sahip. Bağlayabildiğiniz imaj dosyaları ise: .ISO, .CUE, .NRG, .MDS/.MDF, .CCD ve .IMG.

WinCDEmu, Windows Gezgini ile entregre oluyor ve desteklenen imaj dosyasına çift tıklayarak onu anında sanal sürücünüze yerleştirebiliyorsunuz. İmajı sağ tuş menüsünü kullanarak Bilgisayarım'dan çıkartmanız da mümkün.

Alcohol 52%

Alcohol 52%

Alcohol Software tarafından geliştirilen yazılım, ticari sürümü olan Alcohol 120%'den daha küçük bir imaj yazılımı. Bu ücretsiz sürümünde popüler imaj dosyalarını bağlayabiliyor, aynı anda 6 sanal sürücüye sahip olabiliyorsunuz.

Alcohol, WinCDEmu gibi Windows Gezgini ile entegre olmuyor ve imajınızı bağlamak için onu öncelikle Alcohol'e eklemeniz, ardından çift tıklamanız gerekiyor.

Ücretsiz sürüm sadece kişisel kullanıma yönelik ve farklı bir kullanım için lisans satın almanız gerekiyor. Programı yüklerken gereksiz olan Alcohol Soft Toolbar'ın işaretini kaldırmayı unutmayın.

Virtual CloneDrive

Virtual CloneDrive

Virtual CloneDrive, tanınan imaj dosyalarını ve 8'e kadar sanal sürücüyü destekleyen ücretsiz bir imaj bağlama yazılımı. Yüklerken karşınıza Windows sürücü uyarısı çıkarsa bunu 'Devam et'e tıklayarak geçin. Programı yükledikten sonra tek yapmanız gereken imaj dosyasına çift tıklamak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

UltraISO tercihimdir.

favorim poweriso ya burada yer verilmemiş :d

Ve... MagicDisc! :D

Alcohol %52 güzel.

daemon tools güzelde en gıcık kaptıgım özellik gerek driver yüklerken gerek daemoon tools yüklerken pc reset atmasıdır

MagicDisc yada DVDFab Virtual Drive gibi ücretsiz diğer alternatifler var. Üstelik DVDFab 18 sanal sürücü destekliyor. Entegre çalışıyor...

Virtual Clone Drive gayet iş görür, bedavadır, türkçedir.

magis iso/ magic disc'e de yer verilmemiş.. laf kalabalığı haberleri okumaktan bıktım.. kim daha bilgi bilgisayar konusunda anlamadım... biz mi yazsak bu haberleri..

bu programların içinde en iyisi yine daemon tools hemde en çok kullanılan bi program ücretsiz olmasıda bunun yanında kar tabii diğerleri fazla duyulmadığı için bu kadar popüler değiller

magic disc yeter de artar bile :)

daemon tools iyidir..

Kullandıklarım içinde en iyisi ve kullanışlısı WinCDEmu. Sisteme kendini kurmuyor, çalıştırdığınız anda sisteme kendini tanıtıyor, kapattığınız anda da kendini sistemden kaldırıyor. Diğerleri gibi sisteme sürücü yüklemiyor, küçük boyutlu ve portatif. Atın USB belleğe her yerde kullanın, çünkü kurulum gerektirmiyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir