Cebimizde "böcek" mi taşıyoruz?

Yapılan bir araştırma, Android'li ceplerimizin güvenlik açıklarıyla dolu olduğunu ortaya çıkardı!

Android'lerin "yarısından çoğu" açığa sahipmiş!

Araştırma ve güvenlik şirketi "Duo Security"ye göre Android'li cihazların "yarısından fazlası", yamanmamış güvenlik açıkları içeriyor.

Şirket, bu sonuçları kendi X-Ray Android güvenlik açığı tarayıcısı ile ortaya çıkarıyor. Duo Security'den Jon Oberheide, tarama sonuçlarının yazılımı kullanan 20.000 kişi tarafından sağlandığını ve bu kullanıcıların yüzde 50'sinin cihazında açık olduğunu söylüyor.

X-Ray'in sınadığı açıklar arasında cihazınızı root'lamaya sağlayan bir hata, "Exploid", "Gingerbread", "Levitator", "Mempodroid", "Wunderbar", "ZergRush" ve "Zimperlich" hataları var.

Android'de güvenlik açıklarını yamamak, Android'in farklı cihazlarda kullanılıyor olması nedeniyle oldukça zor bir iş. Dolayısıyla güncel bir Android'e sahip olmanın yolu, yeni bir cihaz almaktan geçebiliyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

androidde kapalı yer mi var Allahınızı severseniz söyleyin :D "Dolayısıyla güncel bir Android'e sahip olmanın yolu, yeni bir cihaz almaktan geçebiliyor" tamam o zaman siz her güvenlik açığı ortaya çıktığında haber yapın android fanboylar telefonlarını değiştirsinler. para s***ıyolar onlar ya alırlar. uzun vadede ucuza getirmek isterlerse de apple'ın kapısı herkese her zaman açık.. 3gs hala büyük güncellemeleri bile alıyorsa o noktada android fanboyların bile durup bi düşünmesi lazım.. -android kullanıcısı

androidin 2 problemi: 1- güvenlik açıkları 2- çok cihaz olduğu için bütün uygulamalar üst seviye cihazlarda bile bazen çalışmamazlık yapabiliyor, gerisi dışında android'e devam :D bu 2 problem çözülürse android'in %85 90 ları görmesi çok kolay olur :D

Güncelleme Özelliği Konulmalı Bence

Androit bir tür symbian Ancak bir sorun var. Eğer biz sisteme virüs koruyucuda eklersek İşlemci %40 kırılıyor... ..

Açıklar üzerine kurulu bir os

AÇIK KODLU SİSTEM SONUÇTA AKSİNİ BEKLEMEK OLMAZDI

Güldürmeyin arkadaşlar, Android ne bir tür Symbian'dır, ne de açık kaynak kodlu olmasının açıklarla alakası vardır. Açıkların çoğu yeni sürümlerde kapatılıyor, ancak sizin telefon üreticiniz cihaz yazılımını güncellemiyor ya da olan sürümdeki açıkları yamamıyorsa onun ayıbı, Google'ın değil. Kapalı sistemlerde açıkları insanların farketmesi daha zor olduğundan ilk farkeden kişi başka kimseler farkedene kadar onu bir güzel kullanıyor zaten.

Windows kapalı kaynak kod Mac kapalı kaynak kod Linux açık kaynak kod linux hepsinden güvenlidir açık olmasına rağmen...çünkü geliştiricileri hiç bir zaman hırsızlık amaçı bir linux geliştirmediler.Android'in de linux tabanlı bir sistem olduğunu hatırlatmak isterim

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir