Cebimizi birkaç saniyede şarj edecek buluş!

Cebinizin birkaç saniyede şarj olduğu günler, bu müthiş buluş sayesinde çok yakın olabilir!

Cebimizi birkaç saniyede şarj edecek buluş!

Geleceğin bilim insanları, dünyayı değiştirme denemelerine çoktan başladılar. Örneğin 18 yaşındaki Eesha Khare (solda), sadece birkaç saniyede şarj olabilen bir süper kondansatör icat ederek 50.00 dolar kazanmayı başardı.

Khare, Intel'in düzenlediği International Science and Engineering Fair'de öne çıkan en önemli mucitten sadece bir tanesi. Khare ve sağındaki Henry Lin'in binlerce galaksiyi simüle edebilen modeli ise Intel'in genç bilim adamları ödülünü kazandı. 19 yaşındaki Ionut Budisteanu ise daha ucuz kendiliğinden giden otomobiller için geliştirdiği AI (yapay zeka) modeli için 75.000 dolar ve Gordon E. Moore ödülünü kazandı. Kısa vadede potansiyele sahip icat ise, cep telefonlarını hızla şarj etmemize izin verecek Khare'in icadı gibi görünüyor.

Süper kondansatör, şimdiye dek sadece bir LED'i yakmak için kullanılmış. Ancak bunu başarıyla yapabilen Khare'in özel süper kondansatörü, cep telefonlarına genişletilebilmek için potansiyele sahip. Bununla birlikte süper kondansatörün kendi başına yeni bir teknoloji olmadığını hatırlatmamız gerekiyor. Buluşun telefonlara ve diğer cihazlara genişletilebilmesi için büyük teknoloji şirketlerinin bu işe el atması gerekecek.

Eesha Khare, yeni çözümünü böyle anlatıyor! İzleyin!

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Sadece led yakmış o da ne kase yakabildi belli değil.. ayrıca kondnsatoru doldurmak o kadar da uzun sürmüyor ki...

@21 May 2013 13:00 Ya nedir bu bizim milletin bu çok bilmişliği böyle.Dediğin gibi basit birşey olsa o kadar bilim adamı var orada.Bunlar salak mı ki bu kızı seçtiler?Madem o kadar basit,katıl bu tür yarışmalara göster kendini.ağzı olan konuşuyor.işiniz gücünüz yok sırf yorum yapmış olmak için yorum yapmayın kardeşim.Biraz kendini geliştirde topluma faydan olmasa bile kendine faydan olur.Oturduğun yerden ahkam kesmekle yürümüyor işler. @cihanccelik

bizimkiler üniversite sınavlarına hazırlanadursun millet gençleri ne kadar verimli kullanabiliyo görün

Video ipad de açılmıyor.

sen onu da yap neyse..

Samsung patentini alır bence. Ayrica intel salak değil basit bir kondansatöre 50.000 dolar para ödeyecek. Adam herseyi aciklar mi sence.

@21 May 2013 13:53 Kız icat etmiş diyor. Samsung nasıl patentini alacak. Gerçi izleyemedim Ses yok bende :)

@21 May 2013 17:47 doğru söylüyosun

@22 May 2013 14:24 satın alır

Bununla pilleri 10 bin kez doldur-boşalt yapabileceğimizi söylüyor ancak o kadar hızlı şarj etmesi pilin ömrünü düşürür normalde.

Bu tarz haberler bizi heyecanlandırsalar da genelde içi boş oluyor. Günümüzdeki lityum pilleri de 1 saniyede şarj etmeniz mümkün. Basarsın elektriği şarj olur mesele bu değil ki. Mesele şarj verimliliğinde. Yani verdiğiniz elektriğin ne kadarı depolanıyor, ne kadarı ısı olarak dışarı veriliyor. Tüm mesele burada. Günümüzde bu değer %80 civarı. Yüksek kW'lı bir kaynaktan pile 1-2 saniyede şarj edecek elektriği verirseniz o pilin sıcaklığı 1000 derecelere fırlar ve erir. Verimliliği %95 seviyesine çıkarmak bile birkaç saniyede şarj için yeterli olmaz, elinizdeki telefon patlar sıcaklıktan. Şarj süresi belki kısaltılabilir ileride, ama birkaç saniyeye düşmesi tam anlamıyla hayal. Ayrıca böyle bir pili şarj etmek için 25-30 kW bir elektrik akımı gerekli ki, bu da evimizdeki akımın 5-6 katına denk geliyor.

@21 May 2013 16:56 Yanıldığınız nokta ise pillerin mAh değerleri vardır.. Bu değer bir pilin 1 saatte ne kadar akım çekebileceğini anlatır.. Aynı zamanda terstendüşündüğümüzde ise dolu bir pilin 1 saatte verebileceği maksimum akım değerini gösterir.. Yani intel kıza ödül vermiş heralde sizden daha iyi biliyordur değil mi??

Cok iyi birsey dusunmusler ancak kondensator vb etrafinda yuksek manyetik alan olusturan teknolojik ürünler biraz düşündürüyor yinede ama onunda bir çaresi bulunur

Allah gavurlara zeka vermiş. başka açıklaması yok. bizede vermiş lakin biz sadece bacak arasına odaklı çalışıyoruz

Videoyu izlemeseniz de olur. Anlaşılmıyor zaten :)

"25-30 kW bir elektrik akımı" diye bir şey yoktur, Watt çok değerli bir bilim adamı olup soyadı bir güç birimi olarak tanımlanmıştır. Akım birimi tanımlamasına Ampere layık görülmüştür. Tabi yorumdaki rakam ve birimler temelsiz olsa da anafikir doğrudur.

Benim anladığım, super kondensatorun özelliği kısa zamanda yüksek enerjiyi depolayabilmesi. Yani burda sarj ettiğiniz pil değil telefonuna monte edilen kondensator. Bu depolanan enerjiylede pil şarj olacak heralde. Aksi halde dediğiniz doğru sıcaklık problem olurdu.

Bu durum elektrikli arabalarda da kullanılırsa mükemmel olur.

@23 May 2013 15:37 kullanılmadıgını kim söledi ki sana

Teknoloji de tam olarak böyle gelişiyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir