Cebiniz neden bu kadar yavaş?

Cebinizin yavaşlığını işlemcisine mi bağlıyorsunuz? Hemen karar vermeyin; asıl suçlu...

  • Zeynel A. Öztürk
Ceplerdeki yavaşlığın nedeni flaş bellekmiş!
Farklı flaş bellekler, cep telefonlarını önemli ölçüde yavaşlatabiliyor

Cep telefonlarında kullanılan NAND flaş belleklerin web sitelerinin yüklenmesini; oyun, e-posta, Google+ ve Facebook gibi uygulamaların yüklenmesini önemli ölçüde yavaşlatabildiği ortaya çıktı.

Telefonlardaki yavaşlığın suçu kullanıcılar tarafından genellikle işlemciye ve ağ bağlantısına atılır. Ancak Georgia Institute of Technology and NEC Corp. tarafından yapılan bir araştırma, bunun depolamayla ilgili bir sorun olduğunu söylüyor.

En çok satan 16GB'lık entegre flaş belleklerini Android akıllı ceplerde test eden araştırmacılar, farklı mobil uygulamalardaki Wi-Fi performansının ortalama yüzde 100 ile yüzde 300 arasında değiştiğini gözlemlediler. Bir testte ise performans, yüzde 2000'den daha çok düşmüş..

Georgia Tech'ten doktora öğrencisi Hyojun Kim, araştırmada sorunun yoğun bir şekilde rastgele yazma nedeniyle meydana geldiğini söyledi. Kim, flash belleklere rastgele yazmanın, sıralı yazmaya kıyasla daha düşük bir performans sunduğunu vurguladı.

Kim'e göre iyi bir flaş kart seçmenin önemi yüksek. Ancak uygulamaların da depolama alanını doğru bir biçimde kullanması gerekiyor. Kim, depolama alt sisteminde yapılacak değişikliklerin kullanıcı deneyimini önemli ölçüde iyileştireceğine inanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Ben de diyorum neden bu N70 bu kadar yavaş :(

Androidli ceplerin yavas olmalarinin nedeni, androidli olmalaridir

hemen android e bir disk birleştirici yapsınlar. problem felan kalmaz. ayrıca çok şükür süper hızlı : HTC Sensation...

Ziyaretçi yazmış:
Androidli ceplerin yavas olmalarinin nedeni, androidli olmalaridir
Bugün 21:13

sen öyle zannet. Apple Iphone'larda aynı şekilde yavaş...

Çoğu üretici C2 SD kart ile ürünü satıyor. Örneğin Sony C2 kart koymuş kutuya var olan C6 kartı takınca telefon SD kartı kullanan uygulamalarda epeyce hızlandı.
Tek sorun artık android işletim sisteminden nefret eder oldum. Galaxy S II dışında b,r çok telefona sahip oldum ama android bekleneni vermiyor. Daha yeterince gelişmemiş ve google Türkiyeyi görmezden geliyor.
Bir daha ki telefonum iphone olacak.

peki hangi bellek kartini kullanmak gerek? bir de onu aciklasalardi keske...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play