Cebinizde duran masum telefon zombi olabilir!

Cebinizde masum masum duran telefonunuzun, dikkat etmezseniz neye dönüşeceğini biliyor musunuz?

  • Cem Şancı
Cebinizde duran masum telefon zombi olabilir!

Güvenlik firması Prolexic Technologies'in araştırmasına göre, ticari kurumlara karşı yapılan DDos saldırılarında, mobil cihazların kullanılma oranı giderek artıyor. Bu da hacker'ların artık mobil cihazları hedeflerine aldığının en net göstergesi.

Uluslararası finans şirketlerinin bu saldırıların hedefinde olduğunu belirten güvenlik firması, çoğunlukla AnDosid isimli bir Android uygulamasının kullanıldığını tespit etti. Bu da Android ekosistemindeki virüslerin yaygınlığını ve bu virüslerin amacını ortaya koyuyor. Hacker'lar ücretsiz oyun ve uygulama adı altında yayınladıkları virüsleri kurbanların telefonlarına yükledikten sonra bu telefonları, ileride yapacakları saldırılar için birer zombiye dönüştürüyor. Yeterince zombi telefona sahip olduktan sonra ise hedeflerindeki kuruluşa saldırmak için zombi telefonları uyandırıp bu cihazların internet bağlantısı üzerinden saldırıyı gerçekleştiriyorlar. 

Prolexic Technologies bu saldırıların önümüzdeki yıllarda daha da artacağını tahmin ediyor. Mobil kullanıcıların telefon şarjından, internet kotalarına kadar kaynaklarını tüketen bu virüsler aynı zamanda kullanıcıların özel bilgilerine de ulaşıyor ve bu bilgileri reklam verenlere satılmak amacıyla topluyor. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

anlaşıldı 3310'a geri döneceğiz 1-2 seneye kadar :)

Adi ustunde android. Baskasi tarafindan kontroil edilebilinen cihaz veya yazilim demektir. Google lay veya baslka yerden indirme yaparken izinlere dikkat ediniz. Basit uygulamalr bile kisisel verileri okuma yazma yetkisine sahip olabiliyor. Ucretsiz populer oyuin bile olsa kisisel bilgilerinizi mesajlarinizi tam internet erisimini cok iyi konumlama vb istiyorsa indirmeyin. Hatta goruntu kaydetme ses kaydetme vb izinlerde sizleri goruntusunu ceke bilir veya dinleye blirler. Zamaninizi calan oyunlarla harcamayin hyday green farm. Poker vb...... Mumkunse internet erisimi istemeyen oyunlari tercih edelim Bir arada oturdugunuzda bu oyunlkari oynamak. Yerine sohbet edelim

@25 Oca 2014 09:56 asıl iPhone uzaktan kontrole daha yatkın cahil...

Chıp yöneticileri benim telefonum android telefonumu ve PC mi hacker'lardan nasıl koruyabilirim

Chıp yöneticileri benim telefonum android telefonumu ve PC mi hacker'lardan nasıl koruyabilirim

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost