Cebinizin ekranını nasıl temizlemelisiniz?

Cebinizin veya tabletinizin parmak izleriyle dolan dokunmatik ekranını nasıl temizlemelisiniz?

  • Zeynel A. Öztürk
Dokunmatik ekranınızı temizlemenin yolu

Parmak izlerine kolayca maruz kalabilen telefonunuzun veya tabletinizin dokunmatik ekranını temizlemek için özel çözümlere, temizlik ürünlerine başvurmanıza gerek yok. Ancak onu silerken bazı noktalara dikkat etmeniz, bazı tür kumaşları ve maddeleri kullanmamanız gerkiyor. Aksi halde ekranınıza zarar verebilirsiniz.

Yapmamanız gerekenler

İsterseniz öncelikle ekranınıza asla dokundurmamanız gereken maddelerden başlayalım.

- Pencere camı temizleyici spreyler, içerisinde amonyak bulunan temizleyiciler veya alkol tabanlı temizleyiciler gibi sert kimyasalları hiçbir zaman kullanmayın. Sıvı kullanmanız gerekiyorsa, bir bezi hafifçe su ile ıslatarak ekranınızı silebilirsiniz. Dilerseniz özel ekran temizlik ürünlerine de başvurabilirsiniz, ancak bunları kullanmanız şart değil.

- Aşındıran kumaşları, kağıt havlu veya kağıt mendilleri kullanmayın. Bunlar, ekranınızı çizebilir. Bunun yerine hassas yüzeyleri temizlemek üzere tasarlanmış mikrofiber kumaşları kullanın. İsmine aldanmayın, bu kumaşları kolayca ve uygun fiyata bulabilirsiniz.

- Çok fazla su kullanmayın. Su kullanmanız şart ise, mikrofiber kumaşı sadece biraz nemlendirerek ekranınızı silebilirsiniz.

- Ekrana çok fazla bastırmayın, ona hasar verebilirsiniz.

Bir mikrofiber kumaş alın

Bir mikrofiber kumaş alın

Dokunmatik ekranları temizlemek için aslında tek ihtiyacınız olan şey, bir mikrofiber kumaş. Ekranınız çok kirli ise bir miktar suya da ihtiyacınız olabilir.

Bu kumaş, cam yüzeyleri çizmeden güvenle temizleyebilir. Eğer gözlük kullanıyorsanız, bu kumaşa zaten sahip olabilirsiniz. Keten bir kumaş parçası da kullanmanız mümkün, ancak temizlik açısından mikrofiber kadar başarılı olmayacaktır.

Mikrofiber kumaşlar, çok ince liflerden meydana geldiğinden dokunmatik ekranınızı çizmezler. Aynı zamanda yağ ve tozları ekranınızdan toplamayı başarırlar.

Ekranınızı nasıl temizleyeceksiniz?

Temizlik yapacağınız kumaşı elde ettikten sonra şu adımları izlemeniz yeterli:

1. Su kullanacaksanız, cihazınızı kapatmak iyi bir fikir olabilir. En azından ekranınızı kapatarak kirleri daha iyi görebilirsiniz.

2. Ekranınızı aynı yönde, dikey veya yatay olarak tekrarlayarak silin. Örneğin ekranınızın sol tarafından başlayın ve sağ tarafına doğru silin. Daha sonra bezi biraz aşağı kaydırarak aynı işlemi tüm ekranı silene kadar tekrarlayın.

3. Gerekliyse bir miktar suyu kumaşın kenarına uygulayarak onu biraz nemlendirin. Bezin nemli tarafıyla ekranı ikinci adımdaki gibi temizleyin. Lekeleri çıkarmak için küçük daireler şeklinde silmeniz gerekebilir.

4. Ekranı mikrofiber bezin kuru tarafıyla silin ve kurulayın. Ekranda kalan suyun kuruması için bekleyin, onu kurutmak için çok fazla uğraşmayın.

Mikrofiber bezi temizlemek için onu sabunlu bir suda yıkayabilir ve kurutabilirsiniz. Bezi temizlemek için de sert kimyasallar kullanmayın, aksi halde ona da hasar verebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

ben de bunu düşünüyordum kara kara :)

3 yildir HD2 mi kot pantolonuma siliyorum cizik yok bisey yok. Godzilla glass ekranlarla dikkat etmeye gerek yok. Islak mayomun cebinde tasiyorum kilif olmadan bisey olmuyor. Fazla nemli bezle silersemmi bozulacak.

@21 Kas 2012 13:08 Çok komikmiş. Islak mayonun cebinde taşıyorum diyerek bizi enayi yerine koymayın. (tabii özel bir telefon kullanmıyorsanız, mesela lenovo a660.) Ya da ıslak mayoda taşıyorum demeyin. Eğer su dökülünce bile çalıştı diyorsanız (o da direkt üzerine değil) size inanırım. (Samsung Galaxy Pocket kullanıyorum, bir kere bulunduğu masaya su döküldü, ama yine de telefon çalıştı, hatta USB bağlantısı bile.)

@21 Kas 2012 13:08 Islak mayoda taşımamanı öneririm, rutubet en çok telefon üreticilerini sevindiriyor.

Elbette gözlük bezi.

kağıt mendiller insan nezleyken burnu zımparalıyor resmen ve yara yapıyorlar...ekranını elbisesiyle silen ben için sanırım pek risk yok :)

@21 Kas 2012 16:29 Tişörtün sol alt kısmına değil mi?

Valla ben s3'ü klozete düşürdüm, herhalde nefesini tutmuş kerata, hiç etkilenmedi, sadece kamera buhar yaptı biraz. onu da kapalı kapta pirinç tedavisi ile aştık :) antutuda12191 bile aldı o haliyle :)) ama nemli bez tehlikeli diyorsanız dikkat ederiz yine de :))))

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play