Cebinizin pil ömrünü artırmanın 5 yolu!

Cep telefonunuzun pili bir gün bile dayanamıyor mu? Önerilerimize kulak verin, bu dertten kurtulun!

  • Zeynel A. Öztürk
Cebinizin pil ömrünü artırmanın 5 yolu!
Akıllı cebinizin pil ömrünü bu ipuçlarıyla uzatabilirsiniz

Akıllı telefonunuzu aldığınızdan itibaren 1 sene veya daha uzun bir süre geçtiyse, pil ömründe bir kısalma farketmiş olabilirsiniz. Ancak telefonunuzun pilinin daha uzun süre ayakta kalması, bir takım ipuçlarını uygulamaktan geçiyor ve tamamen sizin elinizde. İşte pilinizin daha uzun süre dayanmasını sağlayacak 6 ipucu:

1. Push e-posta'yı kapatın: Her 15 dakikada bir otomatik olarak e-posta kontrolü yapılması, özellikle birden fazla hesabınız varsa pilinizi hızla tüketecektir. E-posta denetleme süresini uzatıp, arkadaşlarınızdan önemli bir şey olduğunda size e-posta değil kısa mesaj yazmasını isteyebilirsiniz.

2. Konum hizmetlerini kapatın: Birçok uygulama, ihtiyaç duymadığı halde telefonun GPS alıcısını açabiliyor. Bu nedenle kullamadığınız zaman GPS özelliğini kapalı tutabilirsiniz.

Uyarılar ve diğerleri

Ekran parlaklığını azaltmak, önemli bir katkıda bulunabilir

3. Uyarıları kapatın: Gerek duymadığınız tüm sesleri, uyarıları kapatın, kullanmadığınız widget'ları kaldırın.

4. Ekran parlaklığını azlatın:
Cep telefonunuzun en çok pil harcayan bileşenlerinden biri ekranıdır. Eğer ekran parlaklığınız yüzde 100 olarak ayarlıysa onu yüzde 50'ye düşürün. Bu ilk başta hoşunuza gitmeyebilir ancak çok kısa sürede alışacaksınız ve pil ömrünüz uzayacaktır.

5. Cebinizden çıkartın: Telefonunuzun cebinizde olması, vücut ısınızla onu ısıtmanız demektir. Telefonunuzun ısınması ise pil ömrünü olumsuz etkileyecektir. Gerekmediği zamanlarda telefonunuzu cebinizde tutmayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Pili tam sonuna kadar deşarj etmeden rastgele şarj etmeyi de ekleyelim. Tam deşarj da ömründen aşırı götürüyor.

Gerekmediği zamanlarda telefonunuzu cebinizde tutmayın. cep tlfnumu neremde tutucam :)

chip ozaman herkez nokia 3330 almali ki 5 gun ayakta kalsin..

Bunlar yerine pil teknoloji değişse daha iyi olacak.

yani kısacası "telefon kullanmayın" diyor bu yazı...

Nokia 1800 kullanıyorum.Vallahi abartmıyorum yaklaşık 10 gün gidiyor şarjı.Akıllı telefonlara hiç bulaşmadım,batarya konusundan dolayı:))

malum teknoloji ilerledikçe ihtiyaç olan hacim azalıyor, ancak telefonun belli bir boyuttan küçük olması ergonomi açısından tercih edilmiyor. kazanılan alana bobin çubuklar yerleştirilsin. ortasınada yağ içinde hareket eden mıknatıs çubuk konulsun. çalkaladıkça şarj etsin. basit bir devreyle prototipi bile 10 lirayı geçmez.

Ekran parlaklığını düşürmek gerçekten işe yarıyor ama gündüz güneş ışığı altında hiçbir şey görünmüyor. Çok zor vaziyetlerde bırakıyor adamı dokunmatik olması sebebiyle.

1.3G kullanmiyorsaniz, sebek ayarlarindan cift mod yerine GSM secmek cok uzatiyor pil suresini.

2.kullanilmayan,arka planda acik kalan uygulamalar kapatilmali.

3.Gece kapatilabilir.

4. Tam bitmeden sarj edilmemeli, sarj dolunca cikarilmali sarjdan.

Telefonu cebinizde tasimayin gerek yok=)) koy masaya sarjdan tasarruf ederken telefon gitsin sende turtul telefonda=)
Bu sacmaliklar yerine keske araliklarla sarj edilmemesi gerektigi yada sarjda uzun sure birakilmamasi gerektigi yazilsaymis!!

Pil dediğin şey kaç lira? IPhone kullanmadığım için 130, 140, 150 lira filan değil ki, olsa olsa 10, 20 bilemedin 30 lira, dikkatsiz kullansan zaten en az iki yıl gider, o zaman kadar canın da başka telefon çeker, telefonu alan düşünsün, zaten o da verir bir 10 lira, pilini zaten değiştirir. Sorun yok...

WİNDOWS MOBİLEDE ÇALIŞAN PROGRMLARIN TÜMÜNÜ SONLANDIRILARAK TASARRUF SAĞLANABİLRİ. AYRICA İNTERNETE GİRİLİNCE SÜREKLİ GİRİLMİŞ GİBİ DEVAM EDİYOR. 3G BAĞLANTISI BU SEBEPLE YAYDIGI RADYASYON VE ENERJİ SARFİYATI AZALIYOR..
BASİT BİR TEST YAPTİM İNTERNETE GİRDİKTEN SONRA TELEFONU PC HOPORLORUNE YAKLAŞTIRDIM ARAMA GELİNCE Kİ GİBİ CIZIRDAMA YAPTI VE KESİLMEDİ DEVAM ETTİ. DEMEK Kİ İNTERNET İLE ARAMA KADAR RADYASYON YAYIYOR.... DİKKAT ETMEK GEREK.

Sen de yorum yaz

Turhost