CeBIT 2009: Fujitsu Siemens'in 0 watt PC'si

Fujitsu Siemens, kapalı konumdayken 0 enerji tüketen yeni PC'si Esprimo 7935'i duyurdu.

  • Selim Öztürk
Fujitsu Siemens'ten çevre dostu PC...
Esprimo 7935: Fujitsu Siemens'in bu yılın ortalarında pazara süreceği yeni çevre dostu bilgisayarı

Teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan Fujitsu Siemens, geçtiğimiz pazar günü hakkında brifing verdiği masaüstü sistemlerini CeBIT'te görücüye çıkardı. Yeni masaüstü sistemlerinin enerji tasarrufu konusunda bir hayli yol kat ettiğini ifade eden Fujitsu Siemens, bu sistemlerin kapatılmasının ardından elektrik tüketiminde bulunmadığını belirtti.

Bilindiği gibi birçok bilgisayar, uyku modundayken ve hatta kapatıldıktan sonra bile transformatör ya da sensörlerinde meydana gelen kayıplar neticesinde (uzaktan bilgisayarın açılıp kapanması gibi) az da olsa elektrik tüketiminde bulunuyor. Kapalı oldukları zamanlarda normal bilgisayarların 1 ila 4 watt arası elektrik tüketiminde bulunduğunu dile getiren Fujitsu Siemens, geliştirdikleri Esprimo 7935 isimli yeni bilgisayarlarının böyle anlarda sıfır güç tüketiminde bulunduğuna vurgu yaptı.

Fujitsu Siemens'in bu yılın ortalarına doğru satışa sunmayı planladığı Esprimo 7935'in fiyatının ise 600 ila 700 Euro arasında olacağı sanılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

bilgisayarın fişini çekersen yine 0 watt tüketir :D

nasıl pazarlayacklarını şaşırmış bunlar.Bilgisayarlar zaten kapalıyken tükettiği enerji sözü bile edilmeyecek değerler.Pek bi özelliği yok bu bilgisayarın,siz açmak bile istemeyeceksiniz,biz de o yüzden kapalıyken elektrik tüketmemesini sağladık demek istemişler.

0 db ses var pc de onun dışında kasa biraz daha küçük kibar gösterişli olsa daha iyi olacakmış. ben hp yi sessiz sanırdım ama bu ondanda sessiz.öndeki 120 lik fandan ses çıkmıyor psu fanından hiç ses çıkmıyor arkadaki fandan da ses yok işlemci fanı da onlara ayak ıuydurmuş. bunlar herhalde bu fanları özel ürettiyorlar düşük devirli fanlar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play