CeBIT 2009: Nvidia anakartta Crossfire deneyi

Nvidia ve Crossfire bu anakartta birleşti: İşte CeBIT 2009'a damgasını vuran müthiş anakart şovu...

  • Halil Mollaoğlu
Asrock: Nvidia anakartta Crossfire deneyi
Asrock: Nvidia anakartta Crossfire.

Asrock firması CeBIT'te Nvidia yonga setli ve üzerinde Crossfire modunda çalışan iki ATI ekran kartının takılı olduğu bir anakart tanıttı. Bu, şimdiye kadar mümkün değildi.

Asrock N7AD-SLI anakartın temelini Nforce 940i yonga seti oluşturuyordu. Üretici bunun üzerinde Radeon 4800 serisi (resimden HD 4850 olduğu anlaşılıyor) iki ekran kartını Crossfire üzerinden bağlayarak çalıştırdı. Bir Asrock temsilcisinin söylediğine göre BIOS, bu çalışma modunu mümkün kılacak şekilde değiştirildi. Bu sebeple seçilmiş modeller için bir BIOS güncellemesi çıkarılarak son kullanıcının da bu imkândan faydalanması sağlanacak. Hangi modellerin destekleneceği henüz belli değil. Asrock'a göre ne AMD ne de Nvidia durum hakkında bir açıklama yaptı.

CHIP Online Yorumu:
Nvidia ve AMD'nin bu çözüme sevinmesine şüpheyle yaklaşmak gerekiyor. Fakat Nvidia yonga setli bir anakarta sahip olup buna Crossfire modunda çalışan iki ATI ekran kartı takmak isteyenler için tam sırası.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

ASRock Asusn kizi degilmi yaw?
Yani yan firmasi gibi bise.

Bende AsRock'ın ASUS'un olduğunu biliyorum fakat şimdi emin değilim.
Bence NVIDIA ve ATI bu duruma sevinmeli; NVIDIA çipsetli anakart almış bir kişi ATI Crossfire'ı seçemiyordu şimdi seçme hakkına sahip olur aynı durum NVIDIA içinde geçerli olabilir.
iki firmanında çoklu ekran kartı düzeneklerinin satışı artacak. Mahkumiyet kalkacak. Umarım diğer donanım üreten firmalarda bu kervana katılır

Tamam iyide yurtdışında gözüken AsRock Türkiyede satılmıyor ki. Sevinsek.

darısı amd ve intel in başına

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play