CeBIT: Pardus da dev fuarda yerini alıyor...

Ulusal işletim sistemimiz Pardus da CeBIT Eurasia'daki yerini alıyor: İşte sunulacak yenilikler...

Pardus CEBIT'te

TÜBİTAK UEKAE bünyesinde geliştirilen ulusal işletim sistemi Pardus, CeBIT Bilişim Eurasia'daki TÜBİTAK standında tüm yeni sürüm işletim sistemleri kullanıcılarla buluşacak. 7-11 Ekim tarihleri arasında Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek olan ve CeBIT Eurasia Fuar'ındaki TÜBİTAK Standı'nda, bireysel ve kurumsal çözümleri tanıtmak için Pardus geliştirici ve uzmanları da yerini alacak.

İsteyenler, fuar alanında 6. Salon A10 adresinde bulunan TÜBİTAK standında, tüm bireysel kullanıcılar için daha hızlı, daha kaliteli ve yeni bir masaüstü deneyiminin kapılarını açan Pardus 2009.1 ve kurumsal kullanıcıların gereksinimlerini son derece hızlı ve düşük geliştirme maliyetleri ile karşılayan Pardus Kurumsal 2 hakkında her tür bilgiyi alabilecek ve Pardus işletim sistemlerini test edebilecek.

TÜBİTAK standında sergilencek ürünler arasında Pardus 2009.1, netbook'lar için özelleştirilmiş Pardus 2009, Pardus Kurumsal 2'nin PreAlfa sürümü, kurumsal pazara dönük çeşitli ince-istemci çözümleri, TÜBİTAK UEKAE'nin Pardus temelli güvenli e-posta çözümleri ve TÜBİTAK UEKAE'nin Pardus temelli çevrimdışı kriptolu USB belleği de yer alıyor.

Özgürlük ve düşük maliyet için Pardus

Pardus projesinin daha hızlı, daha kaliteli ve daha yeni bir masaüstü deneyimi sunan son sürümü Pardus 2009.1, ortalama bir bilgisayara 15 dakikada kurulabiliyor. Kurulum CD'sinde bir masaüstü kullanıcısının gereksinim duyacağı her türlü yazılımı bulunduran Pardus 2009.1, bilgisayar teknolojileri hakkında temel bilgiye sahip olan ve kişisel bilgisayarlarını klasik ihtiyaçları için kullanabilen tüm kullanıcıları hedefliyor.

Pardus Kurumsal çözüm ailesinin en yeni üyesi Pardus Kurumsal 2 ise Pardus ekibi tarafından kurumsal kullanıcıların özel istek ve ihtiyaçları göz önüne alınarak geliştirildi. Geniş bir kullanıcı tabanına sahip, güvenirliği ve kararlığı sahada birçok kez denenmiş olan Pardus masaüstü ve sunucu bileşenlerini taban alan Kurumsal 2, kurumsal kullanıcıların gereksinimlerini son derece hızlı ve düşük geliştirme maliyetleri ile karşılıyor. Farklı büyüklük ve yapıdaki kurumların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen Pardus Kurumsal 2, birçok yenilik ve avantajı da beraberinde getiriyor.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

ya aklım almıyor, linux işletim sistemine iki üç kod eklemişler hatta onuda yalan yanlış yapmışlar, devleti 6 yılda 3 buçuk milyon TL söğüşlemişler bide utanmadan ulusal işletim sistemi diyorlar. bu da yetmezmiş gibi uluslararası furara katılıp sanki tüm kodları bizimmiş gibi ülkemizi rezil edecekler. pes vallahi pes...

Öyle değil iste geliştirilen düzenlenen çok yenilik olabiliryor bu bir doğan veya şahini alıp özveri ile modifiye edip ana arabandan çok daha performanslı çokdaha iyi görünümlü ve fonksiyonlu bir şey yapmaya bensiyor yasen pardus kullanıcısı değilsin yadasen çoook iyi linux kullanıcısın bilmiyorum ama yanlışın var linuxta kaptan, pisi paket yöneticisi vb. birsürü ekstraları var bimiyorsan söyliyeyim pisi paket yöneticisin çok basit bir program aracılığı ile istediğin bir oyun çekirdek güncelleme veya program yükleme işlemini linux komut yapısını kullanmadan otomatik kurulmasını sağlıyor daha çok şey yazarım ben sana ama neyse...

Bugün sahip çıkmazsan yarın hiçbirşeyin olmaz. örnek arıyorsan Devrim diye araba üretmiştik bilirmisiniz. Onuda biz yaptık ve yine bizler ve bizim basınımız ''işe yaramaz'' deyip geçti ve yok ettik üretime geçiremedik.

"ya aklım almıyor, linux işletim sistemine iki üç kod eklemişler hatta onuda yalan yanlış yapmışlar, devleti 6 yılda 3 buçuk milyon TL söğüşlemişler bide utanmadan ulusal işletim sistemi diyorlar. bu da yetmezmiş gibi uluslararası furara katılıp sanki tüm kodları bizimmiş gibi ülkemizi rezil edecekler. pes vallahi pes..."
Konuşma gümüş ise susmak altındır. Bilmiyorsan kes sesini otur aşağı. Türk bilişimi senin gibilere yüzünden bu halde. Herşey sazan gibi atlıyan ama hiçbir şey bilmeyenler yüzünden. Hiçbirşeye destek olmayan tamam anladık ama köstekte olmayın. Pardus çok gelişti çok uğraşıldı. Çok emek harcandı. Hiçbirşeye saygın yoksa Emeğe Saygı !!!!

Bilmediğim için soruyor ve yorum yazan arkadaşımın yorumunun bilenlerce değerlendirilmesini istiyorum...

Gerekten Pardus'un ne kadarını biz geliştirdik?

Gerekten Pardus'un ne kadarını biz geliştirdik?
_________________________________________
%0.001 ini. o da ismi.

Pardus, ulusal işletim sistemi değil. Tamam. Ama, bu kadar da haksızlık etmeyin. Linux, bir çekirdek. Siz bunu çıplak halde alıyor ve istediğiniz gibi şekillendiriyorsunuz. Onun için ulusal işletim sistemi deniyor. Hiç araştırdınız mı acaba? Nedir bu Pardus? Dünyada kaç kişi kullanıyor diye. Hindistan'dan Brezilya'ya kadar dünyada milyonlarca kullanıcısı var. Daha geçen seneki bir haberi söyleyeyim de belki biraz utanırsınız. Hindistan'da 5000 tane devlet dairesi bilgisayarına Pardus işletim sistemi kuruldu. Ve bu sadece bir örnek. Ünlü ve paralı sürümlere göre birçok artısı var Pardus'un. Kısacası; biraz araştırın da öyle yazın yazılarınızı...
Ben de Pardus'un ilk çıktığı sürümlerinden beridir kullanıyorum. 2009 sürümü artık aşmış kendini. Daha da aşacaktır. Yakında tüm askeri ve devlet dairelerinde kullanılmaya başlanacak. Kurumsal sürümleri de bunlara hazırlık. Devletimiz ve milletimizin vergileri sayesinde Bill Amca'a yıllık 5-6 milyon TL havadan lisans parası ödeniyor. Bunları da biliyor musunuz acaba? Belki de daha fazlası... Pardus kullanılmaya başlanınca bu paralar başka kaynaklara aktarılır. Hem de daha GÜVENLİ bir sistemimimz olur...
Daha yazmakla bitmez...

"ulusal işletim sistemi" Türk tarihinin en büyük yalanı. 6 yılda sadece devletten, uluslararası patentli, var olan bir işletim sistemini yani Linuxu Türkçeye çevirerek 3,5 milyon TL alan bir kurumun sözde ürünü.
Madem bu söylediklerim yalan gitsin bakalım Tübitak, Pardusun kodlarına "ulusal işletim sistemi" diye patent almaya çalışsın.
Ubuntu yu taklit eden, ubuntunun emeğini, gidişatını devlet destekli alan Pardusun yalanını konuşmak suçmu ?
Ayrıca çekirdek kodları uluslararası patentli Linux kodlarına, sıkıyorsa gidip patent alsın bakalım Pardus hikayesi ile devletten para alan Tübitakta görelim.

pardusun çekirdeğini pencere yapısını biz geliştirmemiş olabiliriz bunu zaten ne gizleyen ne de inkar eden var yüzde birini bile biz yaptıysak o yüzde biri biz yapmışız demektir ve buna saygı duymak gerekir. ben pardus 2009 u kullandım ve memnun da kaldım eksikleri yokmu tabiiki var. bugün bunu yapan yarın belkide yeni bir sistem yapacak bunu bilemeyiz onun için saygı duyup sahiplenip destek olmalıyız. yoksa buda üretemediğimiz arabamız gibi olacak ve bizim diyeceğimiz bir işletim sistemimizin yazılmasını elkide engelleyeceğiz.

Şu aklı almayan arkadaş. Bir söz vardır "Bilmiyorsan sus cahilliğin anlaşılmasın". Daha linuxun ne olduğundan haberin bile yok. Linux diye bir işletim sistemi yok. Linux tabanlı işletim sistemleri var. PARDUS ta bunlardan biri ve Önde gelenlerinden biri. Uluslar arası BAĞIMSIZ incelemeleri okursan belki anlarsın.

arkadaşlar sadece linux çekirdeği kullanıyor diye bu kadar kötü yorum yapmanız saçma.Şimdi en baştan yapmak hamallık ki kullandığınız çekirdek iyi ise.Şimdi kendi çekirdek lerinide kendileri yazarlar ama daha çok zamana ve maliyeti olur.Ama tabi yazılım neki :) altı üstü yaz yazıp para alıyorlar sadece burdaki yorumlardan farkı yazılanın ingilizce olması birde :) biraz daha fazla kafa yorulması gerekiyor birde yazılması bilmeden yazılamıyor ne yazıkki :)

Şöyle bir örnek verebiliriz :) f1 e katılan her takım kendi motorunu üretmiyor başka firmalardan alıyor neden üretemeyeceğindenmi ? hayır buna ayıracak bütcesi olmadığından.üretenler nasıl üretiyor görüyoruz bmw ayrıldı :D renault bir ton hile yapmış yarışlarda diskalifiye edildi :) yani neymiş para da yetmiyormuş yapabilicek mühendisler lazımmış peki bu mühendisler bedavayamı çalışıyormuş e tabi 1 ,2 mühendislede olmuyor bu işler:)
zaten aylık 48.000 liraya geliyor harcalamarlı unutmayınki bir işletim sistemi yazmak çok daha ucuza mal olsaydı vista öle 5 milyar dolara mal olmazdı bu yorumları toylunuza vermek lazım herhalde :) ki o 5 milyar dolarlık yatırımın sonucunu kullananlar hemen çöpe atmaya kalktı :)

söğüşlemişler diyen gereksiz arkadaşada burdan birşey söylemek isterim o kadar çok biliyorsan kendin al yanına birkaç programcı öyle değilmi git kendini tanıt ben ülkeyi söğüşlemeden bu işi yaparım sıfırdan yaparım bir .... bilmiyorsun öle yok aman şu şöle bu böle :) bilmeden konuşuyorsun linux ün bile nasıl ücret almadan bu devlerin önünde durabildiğini bilmiyorsun atıp tutuyorsun işte....
o altı yılda microsoft a göre 6 milyar dolar yatırmaları gerekirdi ondan sonra işe yaramayan kopyaları kullanılan bir işletim sistemi çıksın ortaya dimi işte yurdum insanı.Ben satarken pahalıya gitsin aynı ürünü ben alırken ucuza alayım herkes akıllı işte o yüzden kolay kandırılıyoruz nediyim pes diyim bende bu arkadaşa...

ha bu arada söğüşlemişler diyen arkadaş iki üç kod sende eklede yardımın dokunsun adamlara Gerci sen adını bile yazdıramazsın ekrana ya neyse....

yani avrupa üretimi şimdi anladınızmı?...

hani diyorsunuz ya
ne var windows kullanalım en iyisi
alın size avrupa'lı Türkün üretimi linux
kullanın Yadaaaa atıp tutacağınıza
kendiniz üretinde Türklerde bişey yapıyor desinler''

arkadaşlar bu şekilde düşünmek yanlış
Türklerin değil bu komple dünya devletlerinin sorunu

Neden biz yapamıyormuşuz?!.....
Bu dünyada bir tek biz değil
diğer ülkelerde bu sıkıntıyı çekiyor,
yapamıyor çok tutulup, kullanılan işletim sistemini

sorun :
ingilizcenin ortak dil olması( bir şekilde olduruldu)

cevap :
Türkçe (bizim için)

Her ülkenin bazı yetenekleri vardır
bazıları araba yapar bazıları işletim sistemi
bizim ülkemizinde yapabildikleri vardır elbette

''bizim işletim sistemi denilmesi yanlış'' bu doğrudur ama
işletim sistemi yanlız destekliyorum demekle olmaz
bunun için yazılım desteği gerekir

''bununda en kolay yolu kendi dilinde yazmaktır.''
bunun olması içinde yazılan dilinin
birçok ülkede konuşulması gerekir ki destek oluşsun
o yüzden biz kendi dilimizi konuşan
kendi köklerimize yabancı olursak
bu yazılım işinede böyle yabancı kalırız.

sonucu pardus gibi oluşan
melez işletim sistemi yapan ülke oluruz
o yüzdende k.d.e. 4.3 gnome beklerizki
üzerine yazılım yazalım

eğerki windows gibi özgün, ihtiyaçlarımı karşılayan
bir işletim sistemi istiyorsak
serbest piyasa kuralı gereği olarak
yazılım yapan firmalar çıkar daha sonra
bu firmalar tutunmaya çalışır
Ve en iyileri ayakta kalır ve desteklenir
Diğerleride diğer yazılım sektörlerine dağılır
destekçi firmalar olurlar.

işlem bu şekilde olmak zorundadır.

Anlaşıldığı üzere bu katmanlar uzun zaman almaktadır
A.B.D.'de bu şekilde apple, microsoft, cisco, sun gibi şirketler
oluşmuştur.birgünde kurulmamışlardır.batan birçok firmada vardır.

Türkiyemizde bunların olması şu an mümkün görünmemektedir.

ondan sonrada ''niye başkasının yazdıklarını alıp
bizim diyoruz kendimiz neden yazmıyoruz''
diyoruz ve yazılan melez sistemleri kötülüyoruz.
en azından bu melez sistemler birçok konuda
daha çok türkçe yazılım sunuyor bizlere.
En azından buna sahip çıkalım.

Ve üniversiteleri artık ülkemize katkı sağlayacak
ordan çıkan insanların kendi ülkelerinin
çıkarlarını koruyacak bir hale getirelim,
yoksa asla ilerleyemeceğiz.

Adamın 2-3 satırlık dediği kod 50.000 satırdan fazla.

20:18'e.

Amerika'yı yeniden keşfetmenin bir anlamı var mı?

Ne istiyorsunuz, sıfırdan yepyeni bir işletim sistemi yaratmak mı?
Dünya üzerindeki bütün teknoloji üreticileri birbirlerinden faydalanırlar.

Sıfırdan bir işletim sistemi yaratsanız bile bu işletim sisteminde mutlaka Linux'un,Windows'un ve Mac'in yarattığı teknolojiler olacaktır.Bu kaçınılmazdır.

Bir grup çekirdeği üretir, bir grup sistemin temel yapısı üzerinde çalışır, bir grup sistemin arayüzünü geliştirir, bir grup da bu sistemde kullanılacak olan programları oluşturur.Siz de bunları bir araya getirir ve kendi özelliklerinizi de ekleyip yeni bir Linux dağıtımı oluşturursunuz.

Siz hiç ABS Frenleme Sistemini Mercedes icat etmiştir (Uçaklardan alıp otomobillere uyarlamıştır.) deyip bu sistemi kullanmayan ve yeniden ABS'yi icat etmeye çalışan bir otomobil firması gördünüz mü?

Amerika'yı yeniden keşfetmenin anlamı var mı?
Eğer kayıp kıta Atlantis'i keşfedebiliyorsanız, buyrun keşfedin!

Pardus kullanıcıların önerileri ile gelişen bir sistemdir.Mutlaka fikirlerinizi Pardus Ekibi ile paylaşın.Sizi dikkate alacaklardır.

Pardus'a tam destek! Ne de olsa Atatürkçüler!

birkaç marjinal dışında pardusun kullanılma şansı yok.

Pardus, Tübitak'ın bu ülkeye attığı bir kazıktır.

Birçok kamu kurumunun kullandığını idda ediyorlar. Yalan söylüyorlar.

6 yılda getirdikleri durum ortada.

Çin'li yazılımcılar hemen hergün hiçbir destek almadan sürekli Linux tabanlı işletim sistemi yazıyorlar. Neden Tübitak bunu 6 yılda ve 3,5 milyon TL ye yaptı ?

En önemliside zaten Linux'un Türkçesi var. Neden onu kullanmadıkta böyle bir gereksiz yatırım yapıldı ? Paramız sokağa atıldı !

dikkat linux değil
windows gibi özgün olması için

yeniden yazarsın yavaşça gelişir
başkada şekli yok bu işin

''yoksa istediğin gibi kullanamaz''

bir sürü para öder başka diller
öğrenmek zorunda bırakıp milleti
yinede istediğini alamazsın

bunlardan daha kötüsü
eğitim sistemini ona göre düzenleyip
yetişen programcılarını bile
o dille yetiştirirsin ki

bunlardan kötüsü olamaz herhalde
yazılım sektörü için

Tamamen yerli !

Arkadaşım bizim mühendisler hem ekmekçi hem de beleşci 6 yıldır Linux kodlarının üstüne yata yata pardusu doğurtdular, o kadar parayı bana verselerdi ben oturup C ile sıfırdan olmadı Assembly ile (Makina dili) sıfır, tamamen yerli şletim sistemi mizi yazardım ve adını da "one minute" koyardım. yapardım ben bunu.

Şimdi daha detaya ineyim. MS DOS, 1985 de yazıldı. O günlerde 286, 386, 486lar vardı. Bu gün P4ler var. Aradaki fark çok az. Yani P4ü kontrol edebilmek için bir flopy disk yazılım yeterli(1.44 MByte). Siyah ekrandan şimdiki çocuklar cicili bicili işletim sistemi istediği için Grafik arayüzü yerli kütüphanemizide yazardık oldumu şimdi "One minute".

Çekirdeği yazdık, grafik arayüzü de tamam. Ne kaldı, oyun , eğlence. Bunlar içinde frameworkler hazırladık mı, ortaya tamamen yerli bir işletim sistemi çıkardı. Tamamen türkçe.

Son olarak pardusu fazla abarıtmayın.
Pardus ekibinde branşı profesyonel Bilgisayar mühendisi olmayan arkadaşlar bile var. Yani çoluk çocuk içerde çalışıyor (Akaraba mı yoksa bunlar kardeşim!).
Ok..

Pardus kullanıcılarına da bir kaç şey söyliyeyim. Windows 7, XPyi geride bıraktı. Tek kötü tarafı paralı oluşu.
İşletim sistemine para vermek istemeyen kullanıcıar için PARDUS fena çözüm değil.

Pardus tan bi cacık olmaz.Daha Kurulan-Çalışan CD yi birleştıremediler.Bu şekilde olan dağııtm kalmadı yahu.

ulasal işletim sistemi mi?
peh peh..

kullanırken gördüğüm bir kaç eksikliği (aslında bir sürü var ama..)
sitesinde geliştiricilere bildirdim.

o söyledğiniz şey kde nin işi ...
haa o mu o falancanın işi
öbürü filancanın işi..
vb. cevaplar aldım..
yav kardeşim peki sizin işiniz ne ?
"yalı" denen şey pardusu kuruyor. kurduktan sonra bir daha yalı ile işimiz olmuyor.
"kaptan" dedği şey eften püften.
bir kaç tane uyduruktan program daha var. gerisi hep başak kişilerin ya da firmaların geliştirdiği programlar...
ne işletim sistemi ama..

Linux'la tanışmam Gelecek Linux'la başladı. O günden bugüne değin Linux'un değişik sürümlerini kullandım. Pardus'u da ilk çıktığı günden beri takip etmekteyim. Şu anda elimde beş farklı ülkede geliştirilmiş Linux sürümü mevcut. En sevimli Linux sürümü Ubuntu'yu ilk günden beri beğenerek kullanmaktayım, üstelik Türkçe desteği de var. Kullanımında herhangi bir sıkıntı yaşamadım bu güne değin. Ulusal İşletim Sistemimiz (!) Pardus'la kullandığım sürümleri karşılaştırıyorum, kullanır mıyım acaba diyorum kendi kendime ancak cevabı basit HAYIR! Neden? Sebep basit daha iyisi varken neden bununla yetineyim ki? Kullandığım Linux sürümünü geliştiren bir avuç insan! Bunlar da sizin benim gibi şahıslar. Bu yönden kıyaslama yaptığımda güzide Pardus geliştiricilerini ayrıyeten kutlama ihtiyacı duyuyorum! Demek ki; koca ülkede bir avuç geliştirici yok! Bu işletim sistemini geliştirmek için ayrılan bütçeye baktığımda iki kez kutluyorum! Demek ki; 50.000 satırdan fazla işletim sistemi yazmak için bu kadar para gerekiyor! Sorgulamayan sizleri ve bizleri de kutluyorum. Bugün bir programlama dilinin mesela VC++'nin kütüphanelerinin birini açın bakın 10.000 satırdan fazla kod var! Tutun ki siz işletim sistemi yazacaksınız 50.000 satır, bir kez daha kutluyorum. Sakın sorgulamayın, saygılar...

Peki gençler kaçınızın CSD işletim sistemi projsinden haberiniz var.
CSD işletim sistemi C ve Sistem Programcıları Derneği tarafından sıfırdan yazılan bir işletim sistemi. %100 yerli bir işletim sistemi projesi. Şimdilik çekirdek yazılıyor bildiğim kadarıyla ve bitmek üzere.

Çekirdek hazır olduktan sonra diğer katmanlar yazılacak ve projenin kodlarıda açılacak. O zaman inşallAllah bi katkınız olur projeye.

CSD işletim sisteminden bahseden genç arkadaşım; yeterki Tübitakın Pardus için söylemiş olduğu yalan gibi, Linux işletim sistemine "ulusal işletim sistemi" demeyin, elbette yazdığınız işletim sistemine destek veririz.

pardus tamamen traş.

Sen de yorum yaz