Cebit2009: 10 saniyede açılan işletim sistemi

Fuar başlamadan bir gün önce Cebit'e sızdık; 10 saniyede açılan işletim sistemini inceledik...

CHIP Online CeBIT'ten bildiriyor...
Yeni P45 serisi anakartlarla beraber verilecek olan Winki çok yaratıcı bir çözüm!

Avrupa'nın en büyük bilişim etkinliği Cebit, kapılarını bugün açıyor. CHIP Online fuar alanına bir gün önceden ulaşıp yenilikleri mercek altına almaya başladı bile... İlk durağımız MSI standı oldu.

MSI'ın standında başlayan ve devam eden etkinliklerde firma en son ürünlerini ortaya çıkardı. Fuara erken gitmenin avantajlarıyla daha fuar başlamadan bunları size duyurabiliyoruz.

MSI'ın standında incecik dizüstü bilgisayarlardan dokunmatik ekranlı bilgisayarlara kadar bir çok yeniliği gördük. Bunun yanısıra hibrid (hem SSD ve 2,5 inçlik sabit diskin bir arada bulunduğu ) netbooklardan daha piyasaya çıkmayan ekran kartları ve anakartlara kadar bir çok yenilik ilgimizi çekti. MSI'ın standın gerçekten de her tarafından yenilik fışkıran bir teknoloji merkezi olmuş. Bu yenilikleri ve devamını hem sitemizde hem de dergimizde okuyabileceksiniz.

Fakat bir ürün vardı ki gerçekten bir benzerine daha rastlamadık ve bizde fuarın en yaratıcı fikir ödüllerinden birisini alabilir. Yeni P45 serisi anakartlarla beraber verilecek Winki isimli bu yenilik aslında minik bir USB bellek. Fakat bu belleği anakartınızın üzerine takıyorsunuz ve bilgisayarınızı açarken F5 tuşuyla Winki üzerinde açmayı tercih edebiliyorsunuz.

Yeni P45 serisi anakartlarla beraber verilecek olan Winki çok yaratıcı bir çözüm!
İşte 10 saniyede açılan işletim sistemi: Winki

Winki'nin üzerinde kendine has bir Linux işletim sistemi var. Böylelikle bilgisayarınızın sabit diskten açılıp bir sürü programı yüklemesini beklemek yerine 10 saniye içerisinde (gerçek zamanlı olarak ölçtük) sisteminiz açılıyor ve hiç beklemeden Firefox aracılıyla Internete bağlanabiliyor, MSN Messanger, Skype gibi yazılımları kullanabiliyor ve flaş belleğinizin üzerindenki fotoğraflarınıza bakabiliyorsunuz. Yani bilgisayarınızı basit işler için kullanacaksanız hem hızla açabiliyor, hem de güç tasarrufu yapıp daha sessiz çalışabiliyorsunuz.


Haberlerimiz devam edecek. Bizi izlemeye devam edin!

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

bence windows da harekete geçsin winki gibi basit işletim sistemi yapsın çok rekabet lazım çok linux neredeyse windows u geçiyor windows iyi işletim sistemleri yapmalı

her yerde linux linux yeter artık....

Bizi izlemeye devam edin!
ne zaman izlemedikki ! yeni haberleri bekliyoruz sabırsızlıkla...

çok iyiymiş... haberleri/gelişmeleri merakla bekliyorum..

yahu bu asus'un daha önceden yaptığı bi şey değil miydi :( ben mi yanlış hatırlıyorum .

Ilk derken XpresGate den sonraki ilk mi :)

Çok merak ettim şimdi msi p45 platinum bendede var :D

işşallah pahalı olmaz

thank you chip

Ne güzel işte, hatta mükemmel. yakın zamanda ya satışa sunulur yada nette içerisindeki yazılımlar ve belleklerin dönüştürülüş şekil paylaşılırda bizde bellekleri aynı teknolojiye kavuştururuz.

flash bellek ile yapacaklarına built-in bir bellekle daha iyi bir cihaz yapabilirlerdi...

ne varsa linux ta var

winki programını nasıl kullanabilirim acaba daha önce hiç linux kullanmadımda yardımcı olursanız sevinirim

peki bu meşhur Winki yi nerden bulabilirim(bulabiliriz)?

Linux zaten hızlı çalıştığı için daha önce buna gerek duymamıştım ama şimdi Wubi ile kurulmuş Ubuntu'nun açılış süresi için saat tutum... 30 saniyede açıldı... 20 saniyelik fark benim için önemli değil. Ayrıca Ubuntu 9'un daha hızlı açılacağı söyleniyor, bu durumda bahsi geçen sistemin bir anlamı kalmayacak gibi... Böyle birşeyi daha öncede duymuştum...

vay be hiç bir anakart üreticisin aklına böyle bişey daha önceden gelmemişti anakart alana bir deişletim sistemi
helal olsun

asus un express gate ide aynı işlemleri yapabiliyor tek farkı bunun usb bellek üzerinden çalışması

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play