Çelik kadar sağlam cam ürettiler...

Eğer bu yeni camın önündeki son engeller de kalkarsa, telefon ekranları artık hiç kırılmayabilir!

  • Levent Öztürk
Çelik gibi cam ürettiler...

Japon bilim adamları, çelik kadar güçlü bir cam ürettiklerini duyurdular. Çok güçlü camların üretilmesi, binalar ve araçlarda yeni bir neslin ortaya çıkmasına sebep olmakla beraber, tabletler, bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi elektronik aletlerde de işe yarayabilir. Tokyo Üniversitesi'nin Institute of Industrial Science bölümünün ekibi, bulgularını Nature dergisinin Scientific Reports kısmında yayınladılar. Tokyo Üniversitesi'nden Atsunobu Masuno'nun Asahi Shimbun'a söylediğine göre bu tekniği beş yıl içerisinde ticari olarak sunmak mümkün olabilir.

Üretilen camın bu kadar dayanıklı olabilmesini sağlayan gizli malzeme ise alüminyum oksidi olan "alumina" ile silikon dioksitin karışımı. Ancak buradaki problem, bilim adamlarının geçmişte alumina'yı kullanmaya çalıştıklarında, karışımın herhangi bir kalıba dokunması ile kristalleşmesi ve camın oluşumunu engellemesiydi.

Bu yüzden de Tokyo ekibi, kalıp gerektirmeyen bir cam üretme tekniği geliştirdiler. Bu teknik ile kimyasal bileşimler, gaz yardımı ile havaya püskürtülüyor ve özel bir ortamda, havada birleşiyor. Sonuç olarak da çelik ve demire rakip olan bir cam ortaya çıkıyor.

Ancak bu tekniğin, her ne kadar başarılı gibi görünse de, seri üretimde pek de kullanışlı olmadığı bir gerçek. Eğer 5 yıl içerisinde yaygın olarak kullanım planlanıyorsa, çözülmesi gereken en büyük problem de bu olacaktır...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

bizde saatleri 2 hafta sonra geri alsak hesabı yapıyoruz adamlar aşmış kendilerini artık

katılıyorum bir de uydu istemezük, hava limanı ve köprü istemezükçülerde var di mi ama? @04 Kasım 2015 23:46

Uyduyu köprüyü havaalanını parası olan herkes yapar! Nerde innovasyon? Uydu; kanal satmak için. Kopru; OGS, hgs, satmak için. Havaalanı; bilet satmak için. Ee bunların geliri milletin cebine mi giriyor? Nerde patent, nerde faydali model? Durmak yok yola devam.

@05 Kasım 2015 12:41 patent ve faydalı modeller milletin cebine mi girecek

pil durumu nasıl..6 saat çekmiyor hiç bir telefon..int..oyun...telefon etmek..ve dahili işlemler...sen camı bırak ey üreticiler..pili geliştir..20.bin den fazla mah..olmalı..veya 50.bin .......civari.. eski telefonlar 4 ila 9 gün gidiyordu pili bu günkü telefonlarda 4 saat ila 9 saat arası..işte yeni TEKNOLOJİ..hahahaaaaaaa teknolojiye bak.ya.. atmosferdeki uyduların hepsi pilin bitmesiyle orada yukarıda boşlukta hurdaya çıktı.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play