Çelikten 10 Kat Daha Güçlü Grafen Testte!

Üstün özelliklerini sıkça duyduğumuz grafenin bu yeteneklerini gerçek hayatta pek görmüyoruz. Ancak bu test işleri değiştirdi!

Çelikten 10 Kat Daha Güçlü Grafen Testte!

Grafenin ne kadar önemli bir madde olduğunu, çok geniş bir yelpazede kullanılabileceğini ve dünyayı kurtarabileceğini çok kez duyduk, ancak bunun ispatına pek az rastladık. Massachusetts Institute of Technology (MIT), yaptığı bir deneyle bunu değiştirdi.

MIT tarafından yapılan en son deneyde çeliğin yüzde 5'i yoğunluğunda ancak ondan on kat daha güçlü bir grafen maddesi kullanıldı. Araştırmacılar, bilgisayarda yüksek doğrulukla çizilen bir 3 boyutlu modeli 3 boyutlu yazıcı yoluyla bastırdılar. Ortaya çıkan sünger benzeri yapı, sıkıştırma testlerine tabi tutuldu. Burada nesnenin şeklinin çok önemli olduğu, gözenekli yapının yüzey alanını artırdığını ve bu sayede maddeyi güçlendirdiği söyleniyor.

One of the strongest lightweight materials knownOne of the strongest lightweight materials known
A team of MIT engineers has successfully designed a new 3-D material with five percent the density of steel and ten times the strength, making it one of the strongest lightweight materials known. (Learn more:) Watch more videos from MIT: The Massachusetts Institute of Technology is an independent, coeducational, privately endowed university in Cambridge, Massachusetts. Our mission is to advance knowledge; to educate students in science, engineering, and technology; and to tackle the most pressing problems facing the world today. We are a community of hands-on problem-solvers in love with fundamental science and eager to make the world a better place. The MIT YouTube channel features videos about all types of MIT research, including the robot cheetah, LIGO, gravitational waves, mathematics, and bombardier beetles, as well as videos on origami, time capsules, and other aspects of life and culture on the MIT campus. Our goal is to open the doors of MIT and bring the Institute to the world through video. Video: Melanie Gonick/MIT 3-D printing footage and experiment simulation: Gang Seob Jung/Zhao Qin Graphene animation: Pond5/edited by Melanie Gonick

Testlerde ortaya çıkan ilginç bir sonuç, farklı kalınlıklarda duvarlara sahip olan küplerin basınca farklı tepki vermiş olması. Kalın yapıya sahip küpün ince olana kıyasla patlayarak parçalandığı görülüyor. İnce küp ise neredeyse testin sonuna kadar şeklini koruyor ve daha kontrollü bir biçimde parçalanıyor.

MIT'in Çevre Mühendisliği Başkanı, "maddeyi herhangi bir şeyle değiştirebilirsiniz. Burada baskın olan geometri" diyor.

Peki bu geometriden nasıl faydalanılabilir? Potansiyel kullanımlardan birinin metal veya polimer parçacıkların grafen ile kaplanıp, ana maddelerin sıcaklık ve basınçla kaldırılması olabileceği söyleniyor. Bu yöntem, grafenin hafif ve çok güçlü yapısını korumasını sağlayabilir ve MIT'e göre bu tür bir uygulama, beton köprülerde ve hatta su/kimyasal işleme filtrelerinde kullanılabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir