Cep devi kendi işletim sistemini mi yapıyor?

Android'li cepleriyle büyük başarı yakalayan dev cep üreticisi kendi işletim sistemini mi yapıyor?

  • Gökay Özbudak
Motorola kendi işletim sistemini mi yapıyor?
İddia: Motorola Android'den memnun değil!

Akıllı telefon piyasasında Android'in değişik üreticiler tarafından kullanılması, birbirleri arasındaki rekabeti de arttırıyor. Ancak donanımların çok çeşitli olmamasından dolayı akıllı telefonların aralarındaki farkı ortaya çıkartmak yazılıma düşüyor. Kullanıcı arayüzünün etkili olduğu bu rekabet içerisinde Motorola Mobility'nin kendi işletim sistemi geliştirdiği iddiaları, gündeme bomba gibi düştü.

InformationWeek'ten Tom Claburn'un haberine göre; Android'den yeterince tatmin olmayan Motorola Mobility'nin gelecek planları arasında yeni bir işletim sistemi bulunuyor. Bunun için şimdiden sessizce kendine bir rüya takım kuran Motorola Mobility, son dokuz ay içerisinde eski Apple ve Adobe mühendislerinin birkaçını da bu iş için bünyesine katmış durumda.

Ancak bu haberin üzerine bir Motorola yetkilisinin yaptığı açıklama konuyu yalanlar nitelikte. Dedikodular üzerine yorum yapmayacağını belirten konuşmacı, şirketin tamamen mobil işletim sistemi olarak Android'e bağlı olduğunun altını çizdi. Ancak HTML5'le olan gelişmeleri de şirketin yakından takip ettiğini belirten konuşmacı, Motorola'nın bu konuda şimdilik deneysel olarak çalıştığının da ipuçlarını vermiş oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

bence hepsinin kendi işletim sistemi olmalı google okadar iyi yazılım geliştridiki apple kafa tutuyor bnce bir tek kendisi üretse ozman her model kendi işletim sistemini yapmak zorunda kalır böyle kullanıcı neyi kullanıcağına daha iyi karar verir

Büyük hata yapar.

SONY ERİCSOON VE MOTOROLA DUA ETSİN ANDROİDE BATACAKLARDI NERDEYSE, ESKİ GÜNLERİNE BU İŞLETİM SİSTEMİ İLE DÖNDÜLER ..SAMSUNG DA NOKIADAN KURTULDU SYMBIAN NOKIANIN ELINDEYDI ONA BAGIMLI KALIYORDU SAMSUNG ANDROİD KALICIDIRDA BU MARKALARI BİLEMEM YEMEZ ÖLE BIRAKMAK FALAN FİLAN ÇATIR ÇATIR ANDROİD MECBURLAR KULLANMAYA DAHA İYİSİ YOK..

"Dedikodular üzerine yorum yapmayacağını belirten konuşmacı, şirketin tamamen mobil işletim sistemi olarak Android'e bağlı olduğunun altını çizdi."

Çok yazık.Koskoca şirket sadece Android'in eline kalmış...

memnun almaz tabi adam tablet yapıyor tabletde cesıtlı bug lar cıkıyor sonrada android donanımdan bızden degıl dıyor.

Aman motomagx gibi olmasın da moto bi darbeyi daha kaldıramaz.

Aman motomagx gibi olmasın da moto bi darbeyi daha kaldıramaz.

kendi işletim sistemini yapsın da (yapabilirse tabi) rezil olsun...
hepimiz motorola'yı android'in kurtardığını biliyoruz...

"Ancak donanımların çok çeşitli olmamasından dolayı akıllı telefonların aralarındaki farkı ortaya çıkartmak yazılıma düşüyor."

yanlış. gayette çeşitli android telefonları var ve aralarında donanım farkı olan birsürü android telefon var. hatta hepsi birbirinden farklı.

Nokia'nın kafasına tüküreyim :) Hello moto... Artık cep telefonunu da bilgisayar alır gibi düşüneceğiz. İçine işletim sistemini biz kurabiliyoruz, donanıma bakacağız artık. Marka bizim için farketmeyecek.

yaparsa yanlış yapar.

Bence yapsın.rekabet artar

Vay arkadaş biz htc den beklerken moto atak yapıyo. Motorolayı çok severim bende ayrı bi yeri vardır ama bu yaptığı hareket son derece saçma olur. Şu an ios la rekabet edebilen android sayesinde g.tü kurtardığının farkında olan motorola umarım ilerdede bu günleri unutmaz çünkü işletim sistemlerinin fazlalaşması hiçte iyi değil. Geliştiriciler her sistem için uygulama yada oyun yazamazlar. ios için herşey yazılıyo android arkasında ama firmaya özel uygulama yazarmısınız siz olsanız. Tekrar batar moto benden söylemesi...

zaten bu olacaktı, üreticilerin androidden uzaklaşması lazım. standartları olmayan, doığrudan çalışmayan sürekli compile yapan, sürümleri arasında çok fark olan ve sorunları olan bir işletim sistemi android.

"Geliştiriciler her sistem için uygulama yada oyun yazamazlar."

Yazıyorlar, iOS'u sayılı Apple ürünü kullanıyor??... (Ki zaten iOS'un uygulama çeşitliğinin birincil nedeni iPhone ikincisi de iPod'dur) Yoksa bütün telefonlarda çalışıyordu bu iOS da benim mi haberim yoktu :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play