Cep devinden Microsoft - Nokia açıklaması!

Microsoft'un önemli iş ortaklarından olan cep devi, bakın şirketin Nokia'yı alması hakkında ne dedi!

  • Cem Şancı
Cep devinden Microsoft - Nokia açıklaması!

Nokia'yı satın alan Microsoft, bir anda HTC ve Samsung gibi eski ortakları ile rakip haline geldi. Eskiden, donanım ortaklarına telefonlarını çalıştırabilmesi için yazılım üreten bir firma olan Microsoft, Nokia'yı satın alarak artık donanım üreticisi haline geldiği için diğer telefon üreticileri ile doğrudan rekabete girmek zorunda kalacak.

Ancak Microsoft, geçtiğimiz dönemde eski ortaklarını masaya oturtarak hepsine kayda değer miktarda teşvik pirimi önerdi. Bu yüklü para karşılığında telefon üreticileri, Nokia ile rekabetlerinden doğacak olan zararı tanzim edebilecekleri gibi, yeni Windows telefonları üretmek için de kaynak bulmuş oldular. Yani bir anlamda Microsoft, telefon üreticilerinin piyasaya süreceği Windows telefonlarını önceden satın almış oldu. 

HTC şimdi yeni yaptığı bir açıklama ile Microsoft ile arasında bir gerginlik olmadığını teyit ederek dedikodulara son verdi. Bir basın toplantısı sırasında sorulara cevap veren HTC sözcüsü, "Microsoft çok değerli bir iş ortağımız ve Nokia'yı satın alması bu durumu değiştirmeyecek," yorumunda bulundu.

Microsoft, telefon üreticilerini desteklemek için 9 inç'ten küçük cihazlarda Windows Phone işletim sisteminin kullanılmasından lisans ücreti almayacağını da açıklamıştı. Bu da Windows Phone telefonlarının maliyetinin düşmesi anlamına geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

hadi wp ye geçiyoruz...

yakında bende wp li olucam

Başlık ile haber biraz çelişkili

wp andsroide rakip olamaz...

Sen de yorum yaz