Cep devlerinin Android 4.1 planları

Android'in birçok yenilik sunan son sürümü Jelly Bean, ilk önce kimleri sevindirecek? İşte cevabı...

Cep devlerinin Android 4.1 planları
Nexus S, Jelly Bean'ı ilk alan ceplerden olacak

Geçtiğimiz hafta tanıtılan Android 4.1, daha akıcı bir arayüz, yeni uyarı özellikleri, daha iyi ses tanıma, yeni arama ve kamera özellikleri, daha iyi bir klavye gibi birçok yenilikle geliyor. Peki tüm bu özellikleri ve fazlasını piyasadaki Android cep telefonları ne zaman elde edbilecek?

Android 4.1 öncelikle Galaxy Nexus ve Nexus S için sunulacak. Resmi güncellemeler, bu ayın ilerleyen günlerinde sunulacak ancak sızan gayriresmi yapıların da kararlı olarak çalıştığı söyleniyor. Asus tarafından geliştirilen tablet Nexus 7, Android 4.1 yüklü olarak gelecek. Bazı cep üreticileri ise Android 4.1 hakkında karar aşamasındalar.

Android 4 hakkında şimdiye dek açıklama yapan sadece iki şirket var: HTC ve Samsung.

HTC ve Samsung'un yaptığı açıklamalar ve fazlası, haberimizin ikinci sayfasında.

HTC ve Samsung'un açıklamaları

HTC'nin Android 4.1 hakkında yaptığı açıklama, şöyle: "Android Jelly Bean için oldukça heyecanlıyız ve onu çeşitli cihazlarımızda desteklemeyi planlıyoruz. Yükseltme planlarımızı ve takvimizi belirlemek üzere yazılımı inceliyoruz. Spesifik cihazlar hakkında güncelleme planları için lütfen bizi izleyin."

Samsung ise Jelly Bean hakkında şunları söyledi: "Samsung, yakında hangi ek cihazların Jelly Bean güncellemesini alacağını açıklayacak. Galaxy Nexus ve Nexus S müşterilerinin Jelly Bean'i bir cep telefonunda deneyecek ilk kullanıcılar olması dolayısıyla mutluyuz."

Artık Google'a bağlı olan Motorola ise Android 4.1 ile ilgili açıklama yapmadı. Motorola'nın adı geçtiğimiz haftaki Google I/O etkinliğinde de hiç anılmamıştı.

Androdi 4.1 güncellemesini alacak cihazların Android 4.0'a sahip olan cepler olacağını düşünürsek, Jelly Bean'a kavuşacak cep sayısının oldukça dar olduğunu görüyoruz. Google, Android 2.3'den Android 4.1'e geçiş hakkında bir açıklama yapmamış olsa da, Android 4.0'a geçmeden böyle bir sıçramayı beklemek aşırı iyimser bir davranış olabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Galaxy Nexus yakju kullanıcısıyım .Şuan telefonun güncelleme kısmına 10 dakikada bir basıyorum ! Ne zaman gelecek bu OTA :)

Galaxy Nexus yakju kullanıcısıyım .Şuan telefonun güncelleme kısmına 10 dakikada bir basıyorum ! Ne zaman gelecek bu OTA :)

vay çok fazla telefon 4.1'e güncelleme yapcak yavaş olun biraz 2 tane çok 1 tane yapın siz onu

Samsung 1000 tane telefon çıkarır 10 tanesini günceller. O da sadece 1 seferliğine. Yeni Android sürümü çıktı mı mal gibi kalırsınız ortada. Samsung (ya da Android) aldığınıza pişman olursunuz bir süre sonra.

asıl androıd kullananlar zengın cıktı baksanıza her surumde yenı telefon alıyorlar. s2 daha yenı cıkmamısmıydı ne zaman destegı kesıldı?

android neden bütün telefonlara aynı anda güncellemelerini yayınlamıyor ?

cynogen destegı olan telefon almak en ıyısı arkadaslar. her sekılde guncellersınız

Benim htc 3d evo ma kesin güncelleme gelir şanslıyım :D

s2 daha yeni çıkmadı ve desteğinin kesildiği de yok. s2ye ics güncellemesi aylar önce geldi. hayatında samsung telefon eline almadan şuraya gelip yorum yapanlara hastayım

hani adobe flaş :))

Bu ne abi 4.1 de çıkaracakları özellikleri 4.0 da düşünemediler mi. tövbe bir daha android kullanmam. 1 ghz işlemcili 768 mb rami olan cihazıma HTC kaldırmaz diye 4.0 güncelleme yayınlamıyor. ardına 600 MHz işlemcili 512 mb ramli cihazı 4.0 ile çıkarıyor. Satıp İOS a gececem karar aldım

htc çıkarmazsa yemin ederim basıcam merkez binasını

@04 Tem 2012 23:33 boş yere yemin verme istersen

htc evoya ics güncellemesi yapalı pek olmadı. İnşallah 4.1i de yaparlar. Bir de htc sense 3.6'yı güncelleseler iyi olur

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir