Cep düellosu: Nokia N97 vs. Apple iPhone 3GS

Devler yarışıyor: CHIP Online Nokia ve Apple'ın amiral gemilerini kapıştırdı...

  • Halil Mollaoğlu
Cep düellosu: Nokia N97 vs. Apple iPhone 3GS
Düello: N97, iPhone 3GS'ye karşı.

Cep telefonu dünyası bu düelloyu bekliyordu: Nokia N97, Apple iPhone 3GS ile ringe çıkıyor. Karşılaştırmamızda pazar devinin amiral gemisinin kült cep telefonuyla aynı seviyede olup olmadığını öğreneceksiniz.

Geldi, gördü ve kazandı: Nokia N97'nin cep telefonu piyasasına girişi bu şekilde tanımlanabilir. Nokia N97, test notu "çok iyi" olan ilk iş odaklı cep telefonu. Buna şaşırmamalı: QWERTY klavyesi, dokunmatik ekranı ve modern bir multimedya cepte olması düşünülen her türlü özelliği var.

Fakat savaş bitmiş değil. Gerçi iPhone 3GS cep telefonu tahtına oturmayı başaramadı; ama yine de birçok kullanıcı için hala en iyi alternatif olmayı başarıyor. Video, müzik veya internet: İki cep telefonu da her multimedya alanında birçok şey sunuyor. Peki, telefon görüşmesi, mesajlaşma özellikleri, GPS ve kullanım konusunda durumlar nasıl?

Kurallar
Düello, cep telefonu test şemalarımızı baz alıyor; iş telefonu kategorileri dikkate alınmıyor. Nokia N97 ve iPhone 3GS'yi sekiz rauntta birbiriyle kapıştırdık. Raunt başına en fazla 3 puan alınabiliyor, berabere durumlarda hiçbir cihaz puan kazanmıyor. Başa baş bir yarış mı olacak, yoksa rakiplerden biri ağırlığını koyabilecek mi? İlerleyen sayfalarda bu soruların cevabını öğreneceksiniz.

1. Raunt: Tarz ve işçilik

Nokia N97
Nokia N97'nin kutu içeriği görmeye değer. Standart paket içeriğine şarj cihazı (farklı Nokia şarj kabloları için adaptör), USB veri kablosu, stereo kulaklık seti, kalem, kullanım kılavuzu ve yazılım CD'si.

Cep telefonunun kızağı farklı bir şekilde açılıyor: Kızak, açıldıktan sonra bir miktar eğik duruyor. Bu da kullanımı kolaylaştırıyor. Cep telefonunun tasarımı başarılı. Beyaz kasasıyla şık gözüküyor; fakat biraz kaba bir hava veriyor. Ayrıca cihazın arka yüzeyi kalitesiz izlenim veren bir plastikten yapılmış. Bu durum eksi puan almasına sebep oluyor. İşçilik iyi olsa da, özellikle kızak mekanizması biraz daha sıkı ve keskin olabilirdi.

1. Raunt: Tarz ve işçilikApple iPhone 3GS
iPhone, standart kutu içeriğinin ötesine geçemiyor. Önceden 3G'de olduğu gibi stereo kulaklık, USB kablosu ve şarj cihazı sunuluyor. Bunların dışında telefon ve üzerinde ürün hakkında kısa bir özet geçen ufak bir karton var. Evet, SIM slotunu açmak için ufak bir kanca var ve Apple kulaklığı biraz iyileştirdi. Artık mini kumandası ile ses düzeyini değiştirebilirsiniz.

Apple selef sürümle karşılaştırıldığında tasarım konusunda hiçbir şey yapmadı. Cep telefonu elde iyi duruyor, cam ekran parmak izlerini ufak bir hareketle temizlemenizi sağlayan özel bir katman sunuyor. iPhone'un arka yüzeyi de plastikten; fakat plastik yüzey N97'ninkinden daha iyi bir his veriyor. Genel anlamda işçilik çok iyi. Hiçbir yeri gıcırdamıyor veya keskin köşeli değil.

Sonuç
İlk raundu iPhone burun farkıyla kazanıyor. Gerçi Nokia daha iyi bir kutu içeriği sunuyor; ama iPhone daha iyi bir tasarıma sahip ve işçiliği daha kaliteli bir hava veriyor. Böylece bu raundu iPhone 2:1 kazanıyor.

Puan durumu:
Nokia N97: 1 puan
Apple iPhone 3GS: 2 puan

2. Raunt: Ergonomi

Nokia N97
Nokia N97 117 x 55 x 18 mm ebatları ve 149 gram ile hala ele sığıyor. Klavyesi ve sunduğu birçok fonksiyon, ebatlarını dengeliyor. Keza batarya performansı da çok iyi: N97 pil testinde dört buçuk saat gibi saygı duyulması gereken bir değere ulaştı.

77 x 43 mm büyüklüğündeki ekran 640 x 360 piksel ile parıldıyor ve fotoğrafları, ikonları veya videoları 16 milyon renk desteğiyle gösteriyor. Yalnız; çoklu dokunmatik kullanım desteklenmiyor. Güneş direkt dokunmatik ekrana vurmadığı sürece menüler parlak okunabilir biçimde gösteriliyor. Ekran, kalemle de kullanılabiliyor.

2. Raunt: ErgonomiApple iPhone 3GS
iPhone 3G ile karşılaştırıldığında hiçbir değişiklik yapılmamış. Cep telefonu hala 115 x 65 x 12 mm ebatlarında ve 136 gram ağırlığında. Cihaz batarya testinde 5 saat dayandı. Bir cep telefonu için iyi bir değer ve selef ile karşılaştırıldığında büyük bir sıçrayış.

Cep telefonunun kalbini Apple tarafından patenti alınmış çoklu dokunmatik ekran oluşturuyor. Görüntü kalitesi çok iyi. 50 x 75 mm büyüklüğündeki ekran 480 x 320 pikseli çözebiliyor ve tüm bilgileri parlak, keskin ve bol kontrastlı gösteriyor. Ekranda videolar da çok güzel gözüküyor.

Sonuç
Apple cep telefonu burada da öne geçiyor. Cihaz biraz daha hafif; ama yine de daha büyük bir ekrana sahip ve buna ek olarak daha uzun pil süresi sunuyor. Dolayısıyla bu rauntta dağıtacağımız üç puanın tamamı iPhone'a gidiyor.

Puan durumu:
Nokia N97: 1 puan
Apple iPhone 3GS: 5 puan

3. Raunt: Kullanım

Nokia N97
N97'nin bariz avantajı: Tam teşekküllü QWERTY klavye. Giriş işlemleri mükemmel biçimde gerçekleşiyor. Sadece daha iyi bir basınç noktası hayal etmiştik. Series 60 işletim sisteminin beşinci sürümünün menü görünümü kişiselleştirilebilir widget desteği sunuyor. Hangi widget'in dokunmatik ekranda gösterileceğine siz karar verebiliyorsunuz. Geleneksel yöntemi sevenler gümüş menü tuşuna basarak S60 menüsünü ekrana getirebilir.

N97'nin dokunmatik ekranının çalışma prensibi: Düğmeye basıyoruz ve gerçekleşiyor; hem de anında. Performans iyi bir seviyede. Örneğin fotoğraflar arasında geçiş yaparken tam olarak iPhone hissi veriyor. Kullanıcı N97'yi yatay olarak tuttuğunda görünüm anında değişiyor. Dokunmatik yönetim en derin menü noktasında bile sizi yarı yolda bırakmıyor ve istenildiği an tuşla kullanımla yer değiştirebiliyor. Sadece fanatik dokunmatik ekrancılar bu alternatiften uzun vadede vazgeçebiliyor.

3. Raunt: KullanımApple iPhone 3GS:
iPhone'un tam teşekküllü klavyesi yok; ama tamamen yerine geçebilecek bir alternatifi var. iPhone metin girişlerinde yapılan imla hatalarını bir sözlük aracılığıyla anlayabiliyor. Sanal klavyenin harfleri basma anında büyütülerek gösteriliyor ve biraz alıştırma ile hızlı bir şekilde isabet ettirilebiliyor.

Apple cep telefonu da widget ve parmakla yönetimi destekliyor; ama çoklu dokunmatik desteğiyle beraber. Örneğin bir resmi büyütmek istediğinizde iki parmağınızla köşelerinden çekmeniz yeterli.

Güncel Apple cep telefonunda performans bir miktar yükseltilmiş. Uygulamalar daha hızlı açılıyor, listeler daha hızlı görüntüleniyor ve uzun listelerde de takılma olmadan yukarı/aşağı kaydırma yapılabiliyor.

Sonuç
3. rauntta durum açık ve net değil. N97 tam teşekküllü klavyesi ile puan alıyor, performans alanında iki adayda puan alamıyor, menü yerleşiminde ise Apple cep telefonu daha iyi bir konsept sunuyor. Dolayısıyla ikisine de birer puan.

Puan durumu:
Nokia N97: 2 puan
Apple iPhone 3GS: 6 puan

4. Raunt: Günlük kullanım

Nokia N97
Elbette birçok kullanıcı cep telefonuyla telefon görüşmesi yapmak ister. Bunu da mümkün olan en iyi kalitede yapmak isterler. Telefon akustiği konusunda N97 ortalama değerler sundu. Sesler iyi anlaşılıyordu; ama bazen yapay bir etki bırakıyordu. Hoparlörün sesi iyi; yalnız çok sert ve metalik bir ses veriyor ve bu da dinlemeyi zor bir hale getiriyor.

Navigasyon konusunda Nokia N97 ile daha iyi bir cihaza sahip oluyorsunuz. Hem A-GPS desteği var, hem de ilk üç ay ücretsiz navigasyon yazılımı lisansından yararlanabiliyorsunuz. Aynı şekilde iPhone ile karşılaştırıldığında N97'nin daha iyi bir GPS alımı var.

4. Raunt: Günlük kullanımApple iPhone 3GS
Akustik testinde iPhone çok iyi bir grafik çizdi. Cepten cebe ve cepten sabit hatlara yapılan görüşmelerde ses seviyesi doğal ve çok yüksekti; ama ses bazen boğuk da gelebiliyordu. Hoparlör yüzyüze görüşme izlenimi bırakacak kadar doğal bir ses verdiği için puanları topladı. Sadece cepten sabit hatlara yapılan görüşmelerde bazı anlaşmazlıklar söz konusu oldu.

iPhone'un da tümleşik GPS'i var; fakat cihazla yönünü bulmak isteyenler App Store'dan navigasyon uygulaması satın almak zorunda. Bu tip yazılımların fiyatı ise 90 Dolardan başlıyor. Yol planlaması için Google Maps'i veya kısmen ücretsiz olarak sunulan programları kullanabilirsiniz.

Sonuç
Bu rauntta da iki telefona birden puan gidiyor. N97, GPS alımı ve navigasyon; iPhone ise doğal ses kalitesi ile puan alıyor.

Puan durumu:
Nokia N97: 4 puan
Apple iPhone 3GS: 7 puan

5. Raunt: Kamera

Nokia N97
Gerçi N97'de kamera ön planda değil; ama 5 Megapiksel kamera Carl-Zeiss objektifi ve otomatik odaklama özelliği ile dikkatleri üzerine geçiyor. Resimlerin kalitesi ise son derece iyi. Kameranın sunduğu ince ayar imkânları da iPhone'da bulunanlardan kat kat daha iyi. Kamera saniyede 30 kare ile VGA çözünürlüğünde video çekimi yapabiliyor. N97'nin video kalitesi de çok iyi. Klipler akıcı ve keskin görünüyor.

Eğer beklentileriniz çok yüksek değilse cep telefonunu dijital fotoğraf makinesi yerine kullanabilirsiniz.

5. Raunt: KameraApple iPhone 3GS
Selefiyle karşılaştırıldığında bir milyon piksel daha sunsa da, bu değer N97 ile kapışmaya yetmiyor. Apple iyi çalışan bir otomatik odaklama özelliği sunuyor. İstenilen motif bir parmak dokunuşuyla ekranın istenilen noktasına getirilebiliyor. Ama bu kadar. Gelişmiş ayarlama seçenekleri yok. Resimler yine de görmeye değer; ama N97'nin kalitesine yetişemiyor.

Video kesme özelliği hoşumuza gitti. İstediğiniz uzunlukta klip çekebiliyor ve isterseniz direkt YouTube'a yükleyebiliyorsunuz veya kare kare kesip biçebiliyorsunuz. Çözünürlük ve kalite birbirine uyuyor: VGA klipleri (640 x 480) keskin ve akıcı biçimde oynatılıyor. Bu konuda iPhone, N97'nin önünde yer alıyor.

Sonuç
Bu raundu N97 kendi lehine çevirmeyi başardı. Nokia'ya 2, iPhone'a 1 puan ekliyoruz.

Puan durumu:
Nokia N97: 6 puan
Apple iPhone 3GS: 8 puan

6. Raunt: Müzik

Nokia N97
Bir multimedya cep telefonuna yakışır biçimde Nokia, N97'ye geniş çapta donatılmış bir MP3 çalar ekliyor. Tüm yaygın formatları oynatıyor, şarkıları farklı kriterlere göre sıralıyor ve ekranda albüm kapağı ve farklı bilgiler gösteriyor. 8 bant ekolayzır ile sesin kalitesini kişiselleştirebiliyorsunuz.

Beraberinde verilen kulaklıkların ses kalitesi son derece iyi; fakat iPhone'a fark atamıyor. 3,5 mm.lik kulaklık girişine kendi kulaklığınızı takabilirsiniz. Oynatıcı dokunmatik ekran veya klavye üzerinden kontrol edilebiliyor. Nokia'nın 32 GB dâhili belleği var, ayrıca microSD kart ile 16 GB daha genişletilebiliyor. İşte bu konuda iPhone geride kalıyor.

6. Raunt: MüzikApple iPhone 3GS
iPhone, telefon fonksiyonu olan bir iPod. iPod'un tüm avantajlarını güncel modelde bulabilirsiniz. Parmak dokunuşuyla albüm kapakları arasında geçiş yapabilir, müzik arşivinizi arşınlayabilirsiniz. Kapağa tıkladığınızda kayıtlı şarkıların listesi çıkıyor. Mobil iTunes hizmeti üzerinden anında şarkı satın alıp, cihazı doldurabiliyorsunuz.

Tam bir albüm (60 MB, 10 MP3) sadece 13 saniyede cep telefonunun belleğine yerleşti; N97'den 5 saniye daha kısa. Ayrıca oynatıcının ses kalitesi çok iyi. Sesi kendi zevkine uyarlamak isteyenler 20 farklı ses ayarından birini seçebilir. Apple kutu içeriğine iyileştirilmiş bir kulaklık seti de koyuyor. İsterseniz kendi kulaklığınızı da kullanabiliyorsunuz. iPhone'da da 32 GB bellek var; ama genişletme imkânı yok. Nokia'ya artı puan.

Sonuç:
Müzik alanında kazanan iPhone oluyor. Ses ve kullanım daha iyi. Sadece bellek alanında N97 fark atıyor.

Puan durumu:
Nokia N97: 7 puan
Apple iPhone 3GS: 10 puan

7. Raunt: İnternet

Nokia N97
İnternet erişimi konusunda iki telefonda dopdolu geliyor. N97, HSDPA Phase II (3,6 Mbit/s) ve WLAN (54 Mbit/s) sunuyor. Web siteleri WLAN veya HSDPA sayesinde hızlıca yükleniyor. Cihaz ortalama büyüklükte bir siteyi yüklemek için 14 saniyeye ihtiyaç duydu. İstenilen kesite ulaşmak için sayfaları parmağımızla oynatabildik. Parmakla çift dokunuş o an görüntülenen kesitin yakınlaştırılmasını sağlıyor, kaydırma aynen iPhone'daki gibi hızlı. Fakat akıcılıkta bir miktar eksiklik var.

Web sitelerine metin girişi yapmak son derece kolay. Kızak mekanizması ekranı 35 derecelik bir açıyla açıyor, böylece kullanıcı tuşları kullanırken ekranı rahat bir şekilde görebiliyor. iPhone'un aksine N97 Flash tabanlı siteleri de görüntüleyebiliyor.

7. Raunt: İnternetApple iPhone 3GS
iPhone'un web tarayıcısı hala bir kilometre taşı niteliğinde. Cihazın geri kalanı gibi onu da parmaklarınızla kontrol edebiliyorsunuz. Ya HSDPA ile (7,2 Mbit'e kadar) ya da WLAN ile sörf yapabiliyorsunuz. Performansa sıra gelince iPhone incilerini sergiliyor. Sebep: Standart bir sayfa 10 saniyenin altında tam olarak yüklendi. Yakınlaştırma, sayfayı ekrana taşımak: Hepsi bir parmak dokunuşuyla gerçekleşiyor.

Safari web tarayıcı siteleri rahat bir şekilde görüntülüyor ve dokunmatik ekran sayesinde navigasyonu çocuk oyuncağı haline getiriyor. Artık çoklu dokunmatiği destekleyen birçok telefon olsa da internet kullanımında hiçbiri iPhone'un eline su dökemiyor. Ama yine de N97'de olup iPhone'da olmayan bir özellik var: Hala Flash tabanlı siteleri gösteremiyor.

Sonuç
Yine iPhone 2:1 önde. ABD'li cep HSDPA performansı konusunda Finlandiyalı rakibine fark atıyor. Sadece Flash desteği söz konusu olunca N97 önde oluyor.

Puan durumu:
Nokia N97: 8 puan
Apple iPhone 3GS: 12 puan

8. Raunt: Fiyat ve bulunabilirlik

Nokia N97
İki telefon da hala Türkiye'ye gelmediği için ortalama yurtdışı fiyatlarını baz alacağız. N97'nin sözleşmesiz fiyatı 650 Euro. Fiyat-performans alanında N97 "çok iyi" etiketini hak ediyor.

Apple iPhone 3GS
iPhone 3GS 32 GB'ta durum çok farklı. Cihaz sözleşmesiz olarak sadece Ebay'den elde edilebiliyor; o da 800 Euro'dan itibaren. Yani birçok kişinin anında masaya koyabileceği bir miktar değil.

Sonuç
Elbette üç puanın tamamı Nokia N97'ye gidiyor. Daha ucuz, daha fazla kanaldan elde edilebiliyor ve resmi olarak sözleşme yapılmadan da satın alınabiliyor. Nokia 3:0 önde.

Puan durumu:
Nokia N97: 11 puan
Apple iPhone 3GS: 12 puan

Çetin bir durum

iPhone 3GS ve Nokia N97 sekiz zorlu rauntta yeteneklerini sergilemeye çalıştı. Sonuçta sadece bir puan kazananı ve kaybedeni belirledi.

Çetin bir durumİki rakip de farklı alanlarda oynuyor. Nokia N97, iş telefonları arasında birinciliği göğüslüyor, Apple iPhone 3GS de telefon listelerinin üst sıralarında yer alıyor. Uygulama tabanlı düellomuz düşündüğümüz gibi burun buruna bitti.

Tasarım ve işçilik konusunda iPhone 2:1 önde. Ergonomide iPhone üç puanı da götürüyor. Müzik ve internet kategorilerinde de ABD'li telefon 2:1 önde. N97 günlük kullanım, kamera alanlarında 2:1 önde. Fiyat ve bulunabilirlik konusuna gelince N97 üç puanı da kendine tahsis ediyor. Kullanım kategorisinde durum berabere.

Apple 12:11 önde
Sonuç olarak iPhone çok az bir farkla da olsa skor tablosunda üst sıraya yerleşti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 114 Yorum

Basit bi inceleme olmuş ama yinede emeginize teşekkürler(nerde işlemci,teknik elemanlar? o zaman iphone 3gs farkı 50/11 atardı herhalde:)))

Apple 12:11 önde ama
pil konusunda
nokıa=2 ıphone=1
program özelleştirme
nokıa=2 ıphone =1
kullanım kolaylıgı
nokıa=2 ıphone=1
sonuç
nokıa=17 ıphone=15

nokıa cı degilim sony kullanıyorum daha önce ıphone kullanmış biri olrak görüşlerim

o ses boğulmaları felan siz avea kullandığınız için olmuştur...

Valla bence iphoe 12:6 falan kazanması lazımdı . Ayrıca kamerası 12mpden bile daha iyi çekiyor ekrandan bakıldında

ceplab de n97 incelemesini izledim n97 de dokunuyo dokunuyo bazen basmıyo bişeyler yapıyo iphone dah akaliteli yav

iphone çok iyi bir telefon özellikler olarak yakınlar multimedya olarak n97 dokunmatik olarak apple pil olarak n97 web olarak apple kullanma kolaylıgı n97 hafiflik apple bunların dışında kilere gelince arızada n97 pil konusunda n97 video mail arayüz konusunda n97 apple kullandım kamerası n95 8 gb var şu an elimde onun yakınından geçmez alakası yok onun için alacak arkadaşlara önerim kullanıcı bulun onlara sorun hatta kurcalayın öle alın bence alış satış tamir bakım özellikler sıralamasınıda koyarsak nokia bir adım önde ben alsam n97 alırım ayrıca dokunmatik özelligide çok iyi avrupada kullanan akrabalar var appleden çok iyi diolar onlardan duydugum şimdi bende n 97 düşünmüyor degilim yani apple kullandım yeniside biraz gelişmi,şi onun için daha gelişmişi olan n97 tercihimdir testi begendim eksik olmuş en az 15 20 test var 10 teste bırakılmış yedek parçayı unutmuşler bozuk çıkma ihtimali bozulma ihtimali kapak ihtimali türkiye şartları nda bunla daha önemli teşekürler

ayrıca fiyat konusundada mantıklı düşünülmemiş. N97 = 650 euro diyosunuz. iphone 800 bu yüzden iphone den 3 puan düştünüz arkadaşım 650 euro veren trink die 800 üde verir.

O bölümde puan fiyatlandırma ve bulunabilirliğe göre verilebildiğine göre gayet normal bir puanlandırma.

Dubai' de çalışıyorum. N97' yi deneme fırsatım oldu ve hakikaten dokunmatik ekranı iphone gibi iyi değil. bazı dokunuşları almıyor.
iPhone da bazı temel özellikler olmadığı için ipod touch almıştım. İki senedir hep Haziran ayını bekliyorum Apple neler eklemiş diye. Mesela 5-6 senelik teknoloji olan MMS daha yeni entegre edildi cihaza. Evet AppStore' da bu iş için program var ama niye donanım olarak destekleyebilen bir cihaza böyle birşey daha yeni ekleniyor? Bu Haziran ayın da da hep görüntülü konuşma kamerası eklenecek diye ümitliydim; bu sefer video çekim özelliği eklemişler. İnşaallah seneye veya öteki sene Haziran' a bu özelliği de eklerler. Böylece bu kadar çağının ötesine geçmiş hakikaten hiçbir zaman insanı bıktırmayan her an zevk alarak kullandığım bir cihaza da görüntülü konuşma özelliği 3-4 sene sonra eklenmiş olur. Apple şunu çok iyi biliyor ki bu özellikleri koysa da koymasa da herkes yinede bu aleti alacak. Ben de maalesef 3GS' i almayı düşünüyorum.
Apple, seni hem çok seviyor hem de senden cidden nefret ediyorum..

Apple 3GS ile hiçbiri baş edemez kabullensinler !

sadece apple'ın işçiliğine ve malzeme kalitesine 10 puan vermeniz lasım.
nokiayı severim ama iphone ile yarışamaz şuanda. mesele özellik fln deil, iphone bi ikon olmuş artık. özellikler 2nci planda.

ayrıca appstore desteğini belirtmemişsiniz?
--650$ iyi , 800$ pahalı mı oluyo? hakkaten 650$ı veren 800ü de verir. öyle çok bariz bi uçurum yok abartmayın.

iphone'un tek bi eksiği var, ((tahmin edeceğiniz üzere :D )) kamerası... ama illa da kamera diosanız dijital foto makinalarının çok ucuza satıldığı şu dönemde telefondaki kamerayla kim yetinir ki?

testi yapan arkadasin iphone nu var galiba !? iphone nun multi tuch ve ekranin büyük olmasi haricinde gerisi yalan nokia gecmisten gelecege hep en iyisi olmustur ve olacaktirda

N97 COKLU DOKUNMATIK YOK IPHONE DA VAR O YUZDEN COK SUPER YANI

kardeşim multi touch özelliği patenti applede bide ekranı biraz daha büyük başka ne war bu iphone anlamıyorum yha nokia n97 her bakımda qeçiyor.

Böyle saçmalık olur mu 5 mp kamera mi daha iyi resim video ceker 1.3 mü ben ip3g kullandim kamerasi 5 para etmez bu halde bile önde gidiyo diyorsunuz ya siz nokia kullanmadiniz yada ip nu övcmeyi bitiremediniz telefonda hiç bişey yok.. önüne gelende olduğundan bişey saniyosunuz teli... noıkia gelsin kullanin ondan sonra konuşun..

testi yapan arkadasin iphone nu var galiba !? iphone nun multi tuch ve ekranin büyük olmasi haricinde gerisi yalan nokia gecmisten gelecege hep en iyisi olmustur ve olacaktirda

voice control belirtilmemiş. iPhone'un ön plana çıkan yeni özelliği olmasına rağmen hiç bahsedilmemiş.

bu hiç adil değil. reklam kokuyor. nokia N97 üstüneyok. İPHONE ALAN ARKADAŞLAR YA KIRDILAR YA SATTILAR

bence test adil degil chip dergisi burda çok yanılmış ekrandan başka artısını bana söleyin kamera yok klawye yok video kayıt yok aslında var ama n97 ye yetişemiyor widget leri ekran arayüzü çok iyi apple nin ekranı dokunmatigi biraz daha iyi ama onun dışındakilerin hepsi var ya aynı ya fazlası pil demiş nokianın pili de hiç de az degil bu test adil degil

arkadaşlar çok safsınız bu telefon İphone 3G deil 3GS arasında dağlar kadar fark var iki telefonun bilmeden okumadan yorum yapmayın !

İphone daha kaliteli arkadaşlar özellik isteyen Çin malı Klon telefon alsın ondan daha özelliklisi varsa konuşsun burda yoksa sonsuza kadar sussun !

apple ilk çıktığında çığır açmıstı ama şimdi öyle değil kullanımına özen göstermek lazım en ufak bir darbede gidiyor bence n97 de pek iyi sayılmaz özellikle görüntüsü hiç hoş değil kolay kolay kullanıcılar tarafından tercih edilmez bence samsung i900 ipona vark atar gerek özellik gerekse fiyat bakımından inceleyin denemesi bedava sizde göreceksiniz ki ipone gerçek değerin üstünde satılıyor.

ipone okadar pahalı olmasına rağmen hiçbir işe yaramıyor sadece görsellik ve zariflik iponun kamerası sadece 2 megapixcel ustelik video cekme özelliği bulunmuyor bence çok luzumsuf gerçekden israf bu olsa gerek paralar çöpe

@ipone okadar pahalı olmasına rağmen hiçbir işe yaramıyor sadece görsellik ve zariflik iponun kamerası sadece 2 megapixcel ustelik video cekme özelliği bulunmuyor bence çok luzumsuf gerçekden israf bu olsa gerek paralar çöpe

İphone hiç bir işe yaramıyor mu? Kullanmasını bilmiyorsan karalama bari. Ben tüm net işlemlerimi ordan yapabiliyorum hatta iş bank uygulaması ile hesabıma ulaşıp para bile transer edebilirsin. Eger megapixel istiyosan git dslr al. Video çekme özelliği yok diyerek telefonu eline almadan konuştuğun veya cahil olduğun belli. sana ancak takoz telefonlar yakışır onu al kullan.

internetine sözümüz yok ona bakarsan samsung i900 de de internette aynı seyleri yapabilirsin ondan çok daha ucuz arasında neredeyse 500 tl farkvar +5 magapixcel camera üstelik flaşlı+ hafızasıda ipone kadar hem 8 hemde 16 gb lık var+yuztanıma,gülümseme algılama özelliği+çift kamera(ipone de yok)+fm radyo(iponede yok)+bununda iponeden asağı kalır bi internet hızı yok 7,2 Mbps erişim hızı varda var daha sayayımmı

ayrıca internet için kullanıyorsan bilgisayarı dene en güzel özelliği internet ama daha kaliteli+ daha uygun +özelliği daha fazla olanlar var gösteriş bence

tek sorun internet degilki heryere cebinde iphone taşıyabilirsin ve en önemlisi hiç biri iphonun dokunmatik ekranı ile yarışamaz ve zevkte vermez.

Al birini vur ötekine. İkisinin de bir halta yaradığı yok. +1500 TL verelim sonra da evde yemek olarak kum yeriz öyle değil mi? Parayı çöpte bulmuyoruz.

Yahu bu çoklu dokunmatik ne işe yarıyor? Ciddiyim adam gibi öğrenemedim ben bunu. Iphone fanatikleri şunu bir söylesinler de öğrenelim. Ekranda bir yere dokunursun herhalde seçim için. Aynı anda 10 yere dokunmak ne işe yarayacak ki? (Şayet çoklu dokunmatik fazla yere dokunmak anlamına geliyorsa...) :S :)

Ikisine de bu kadar para verip alacak degilim. Ama ikisinden birini alacak olursam,tercihim iphone olur. Bir telefonda oynar parca varsa, ondan uzak dururum.

İPhone 3gs testte bariz ön plana çıkartılmış.Yanlı buldum bu testi.N97 her halükarda Türkiye'de çok satar.İPhone donanımı kötü, uygulama az, Türkiye'de görürsünüz N97 tutar.ABD'de İPhone iş yapar.IPhone neden bu kadar pohpohlanıyor anlamak güç.Bu kadar yüksek bütçeyle Türkiye'de hangi kesime hitap edecek ? Ne kadar satacak? Buna bakarım Nokia disturbütör yardımıyla satın alınabilir konuma getirir hep cihazlarını.

cep telefonundan beklentilerim fazla değil bu kadar özelliğe gerek yok zaten pahalı :D

MG42 arkadasin sorularina kisaca cevap vermek gerekirse:
1- Coklu dokunmatik ekran bazi islevleri iki parmakla yapmani saglar. Ornegin nokiada bir resmi buyutmek icin sag tarafta yer alan cubugu tutup yukari asagi yapman gerekir. iphoneda ise iki parmaginin araligini actiginde resim buyur. veya parmak araligini bozmadan cevirdiginde resim doner.
2- Bende de bu paraya telefon alacak butce yok ama pahali olmalari onlari kotuleyebilmek anlaminda olmamali
3- Bir kere iphone kullan ve sana verdigi hissi yasa bence. Kullandiklarinin telefon olmadigini goreceksin.
Saygilar...

mutlitouch yada turkcesi coklu dokunma aslinda coklu dokunma degil iki parmagin ayni anda dokunmasi oluyor iphoneda uc parmakla calisacak hic bir uygulama yok arti ekran ozellik olarak bunu desteklemez. nokia nin telefonlari tek el kullanimi icin tasarlandigi icin tekli dokunma kullaniliyor su anda amac tek elle dokunma secim yada islem yapma amaci guduyor. sonucta eger internet gezginini kullaniyorsaniz iphoneda neresine coklu dokunacaksiniz. bence islevsellik onemli. ornek bir parmaginiz basili iken ikinci parmak internet gezginine tiklaninca ikinci parmagi sag tus olarak gorebilmeli . bu durumda hem nokia hem iphone daha cok geride ama sanirim 5 yil sonraki telefonlar akil almaz ozellikler barindiricak ozellikle nokianin yeni optik zoomlu telefonlari resimlere kalite getirecek apple in yazilimin ise esi bence su asamada yok belki yeni lg cikolata birseyler yapabilir yenilik anlaminda

Hala Iphone uygulama az diyenler var...

N97 için toplam 800-900 uygulama var.
Iphone için 50.000 (ELLİBİN)

60 KATI

bencede ı phone.hem tasarım acısından nokia cok kötü beeeee..ıyyyy

Altta biri yorum yapmış gülmekten kırdı geçirdi ofistekileri.IPhone için 50.000 uygulama ha? hadi 5000 olsun hepsi de ücretsiz değil mi? 10-15 dolar fiyatlı değil? Bunlar gerçekten yanlı yorumlar.N97 symbian tabanlı, 800-900 uygulama olması imkansız s60v2'lerde bile phyton'da dahil onbinlerce uygulama var yahu emektar 6600'ım da phyton sayesinde ekran kaydı alınıyor.Mshell uygulamaları vs.Nokia uygulama cenneti her alanda kaldı ki N97 Symbian S60 (5th Edition) operating system with N-Gage support.Yani N-Gage desteği oyun vs. N97 800-900 uygulama var diyen subjektif genellemelerine ancak kendisi inanır.IPhone deyince bazıları ölüp ölüp diriliyor.50.000 uygulamayı kaç paraya satın alacaksın ve hangisi işine yarar ? Mübarek IPhone coderleri ellerinde sihirli değnekle uygulama kodluyorlar.

N97 için toplam 800-900 uygulama var.
Iphone için 50.000 (ELLİBİN)

60 KATI

iPhone'da multitouch var. 2 parmakla değil istediğin kadar parmak kullanabiliyorsun. iPhone kullanıcıları Ocarina isimli programı yüklerlerse boşta parmakları kalmayacak şekilde bir program kullanabililrler.

İki tane parmaktan fazlası kullanılamaz diyen ziyaretçinin sanırım dünyadan haberi yok.

inceleme için chip'e teşekkürler

Symbian için daha çok uygulama var diyen arkadaş: HİÇBİRŞEY bilmeden buraya yorum yazmayın bu kadar da olmaz yani.. En azından bir GOOGLE, hiç değilse bir GOOGLE. NGAGE diyorsun inanılmaz birşey... ölmüş bitmiş ngage platformu, nokia için RESMİ sayıları söyledim, Symbian platformunda Nokia OVI Store da tüm nokia modelleri için toplam 1100 civarı uygulama var. Bir telefon için olan uygulama diğerleriyle uyumlu olmuyor ayrıca genellikle. BU SAYI IPHONE UN 60TA 1İ. ( ATMIŞTA BİR)

IPHONE için şu an 65.000 uygulama var, bunların yaklaşık 35.000 i bedava. ( BEDAVAAA) Ve bunlar sadece resmi olanlar, jailbreak HARİÇ. Ayrıca herhangi bir uygulamayı 20 saniye içinde yükleyebilirsiniz. Benim Iphoneumda şu an 90 uygulama var çoğu bedava telefonu zerre kadar yavaşlatmıyor ve hepsi çok kullanışlı.
PARALI OLAN UYGULAMALAR DA 15-20 dolar değil, 1-2 dolar genelde. 15-20 dolar ve üzeri toplasan 20 tane uygulama vardır. ( 65.000 de 20)
14 Temmuz itibarıyle de IPHONE için App store dan toplam yükleme sayısı 1,5 MİLYAR!!!! İşe yaramasa 1,5 MİLYAR download sayısına ulaşmaz heralde dimi?

BİRAZ ARAŞTIRIN ÖĞRENİN SONRA BAŞKALARINI YALANLAYIN. Bu kadar olmaz yani... İnsan bilmiş bilmiş 'Nerede o uygulamalar, ne işe yarıyomuş, 15-20 dolar hem, yok symbian ın ngage platformu desteği var bıdı bıdı demeden önce bi, gooogle a bakar insan... 1990 yılında değiliz ngagemiş..

Öğrenin diye bilgi kaynağı, wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/App_store
bu da nokia store ile ilgili başlık
http://en.wikipedia.org/wiki/Ovi_(Nokia)

Ofistekileri kırmış geçirmiş ha? Bütün ofis cahil cüheyla google ın varlığından bile haberleri yok, kırıp geçmeden önce, veya bilmiş bilmiş cevap vermeden önce insan bi google a APP STORE yazar, veya ITUNES tan bi bakar IPHONE un uygulama dükkanına.

Iphone un uygulama dükkanı APP STORE da, yaklaşık YARISI BEDAVA olan, hepsi ÇOK kullanışlı olan,
65.000 (ALTMIŞBEŞ BİN) uygulama var. Jailbreak edilen cihazlara yüklenebilen resmi olmayan uygulamalar HARİÇ 65.000
Şimdiye kadar ulaşılan toplam download sayısı
1,5 MİLYAR. (ÇOK KULLANIŞLI oldukları için çok yükleniyorlar)
Paralı olan uygulamların fiyatları da genellikle 1-2 dolar, 15 dolar filan değil.
Okuyalım öğrenelim 1: http://en.wikipedia.org/wiki/App_Store

Nokianın ise OVI storeunda NGAGE destekli uygylamalar da dahil TÜM MODELLER İÇİN TOPLAM 1100 UYGULAMA VAR. APP STORE UN 60TA 1İ. ALTMIŞTA BİRİ. Bu uygulamların hepsi tüm Nokia modellerine de uyumlu değil. Download sayısı ise çok az çünkü hiçbiri bi işe yaramıyor.
Okuyalım öğrenelim 2: http://en.wikipedia.org/wiki/Ovi_(Nokia)

Toplumumuzun genel hastalığı bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayı burada da görüyoruz. (Olsa olsa 5000 vardır cümlesi ne demektir yahu?? SAYDINIZ MI GÖRDÜNÜZ MÜ) Bilmeden, öğrenmeden, araştırmadan biliyormuş gibi cevap yazınca böyle komik duruma düşersiniz...

http://www.apple.com/iphone/apps-for-iphone/staff-picks/real-tennis-2009.html

$4.99 ( bedava :-))

http://www.apple.com/iphone/apps-for-iphone/staff-picks/cleartune-chromatic-tuner.html

$3.99

az biraz dinleme ve algılama yeteneğiniz varsa viki'ye göre değil doğru kaynaklara göre çelişkiye değil objektifliğe pirim verirsiniz.okumadan yorum yapıyorsunuz açın kendi eklediğiniz linklerin hepsi dolar üzerinden ücretlendiriliyor.50.000 uygulama hikaye, kullanılabilirlik değeri olan uygulama önemli.N-gage ölmez uygulama desteği var.Siz phyton,mshell,symbian üçlüsünden bi habersiniz.sadece phtyon uygulamaları ıphone'u geçer.Ekran kaydı,py düzenleme,programlama,türkçeleştirme telefon üzerinden yapılır.Hangi IPhone'cu program yazabiliyor? Iphone'da uygulama maalesef çağın gerisinde Symbian ile aynı kulvarda bile değil.50.000 uygulamadan bana 1000 tane yazın şöyle kullanılabilir bedava öyle 4,90 dolara değil bende ofisteklieri susturayım zira hala gülüyorlar.Siz önyargıyla yoğrulmuş subjektif yazılarınıza kendiniz inanmışsanız doğrusu psikolojik bir vaka var. aman derim.

centauri,

http://www.apple.com/iphone/apps-for-iphone/staff-picks/x-plane-9.html

$9.99 verirsen Iphone'un bedava olan 65.000 vav! uygulamasından indirelim diyorum.$9.99'ın yoksa yazdıklarına bir daha bak?

ya okuduğunuzu anlamaktan da mı acizsiniz?
90 dolara da uygulama var, bedavaya da.
ama YARISI bedava, paralı olanların da %90ı 2-3 dolar.

Bedavaya işe yarar uygulama??
ONBİNLERCE var. Benim telefonumdan;
Amazon kindle, Stanza kitap okuma uygulması. Sizi ilgilendirmez ama, cahilliğinize baklırsa okumayı pek sevmiyorsunuz.
Shazam, çalan müziği algılayan sanatçı ismini ve şarkı ismini veren bir uygulama. Bedava
FStream radyo dinleme uygulaması, EDGE üzerinden bile temiz sonuç veriyor, bedava
sinemakurdu, bedava. İzlemek istediğiniz filmi seçiyosunuz size en yakın mesafede hangi sinemada kaçta oynuyor, google mapste nerede, telefonu kaç veriyor. Hatta sinemanın size mesafesini veriyor. BEDAVA.
Google Earth. Google ın söylediğine göre, bilgisayardaki google earth ten bile daha kullanışlı. Bedava.
PowerSearch, yol bulma uygulaması, bedava. Yolu tarif ediyor.
Mekanist.net 1 dolar, istanbulda yakınlardaki sinema, kafe, restaurant, atm gibi şeyleri bulduran uygulama, bedava.
Eczane. O an size en yakın nöbetçi eczaneyi bulup google map üzerinde yerini gösteriyor, telefonunu veriyor,bedava.
iHandy su terazisi, bilidğiniz hassas su terazisi bedava.
binlerce oyun var, bedava.
Enstrumanlar bile var, oturup piyano çalıyorsunuz bedava.
Arkadaşlarınızla yerinizi paylaşmanızı sağlayan yazılımlar var, bedava.
Facebook uygulaması var, bedava. En kullanışlı mobil facebook uygulaması.
Air mouse uygulaması var, 1 dolar. Iphone ekranını bilgisayarınız için kablosuz mouse + klavye olarak kullanıyorsunuz. ister pc ister mac için.
Wikipanion var, bedava. Wikipedia tool u.
Google uygulaması var, bedava. Sesli search yapabiliyorsunuz.
iSoccer bedava

Sadece benim yüklediklerimden birkaçı. Wikipediadan daha iyi kaynak sensen, birkaç tane uygulama gösterip fiyatlarını vereceğine en azından App store un sayfasına bak orada gör uygulamaları
http://www.apple.com/iphone/apps-for-iphone/

1.5 milyar, ulaşılan download sayısı. Wikipedia, Apple ın sayfası tüm diğer kaynaklar yanlış yazıyor, siz mi doğru biliyorsunuz?
1000 tane işe yarar uygulama mı sayayım? Dalga mı geçiyosun?
Sen say symbianda 1000 tane işe yarar uygulama? Buraya bin uygulama ismi mi yazıcam? sen yaz symbiandan bin tane?
gir App store a bak. 1000 değil 65.000 işe yarar uygulama var. Kendin bak. Biraz oku öğren.

işe yaramaz olsa,
BİR BUÇUK MİLYAR
BİR BUÇUK MİLYAR
1. 500 . 000 . 000 KEZ

download edilmez anladın mı?

Iphone platformunda 65000 işe yarar uygulama var, symbianda 1100 hiçbir işe yaramayan uygulama var. Iphonedaki uygulama başına download sayısı 1000 den fazla, symbian da 20 bile değil, hiçbi işe yaramadıkları için.
Bütün sayılar ortada hala ne zırvalıyosunuz.. Wikipedia yanlış, Nokianın KENDİ SAYFASI yalan, Apple ın sayfası yalan siz doğru biliyosunuz?

insan biraz araştırmacı olur bu kadar cahillik olmaz.
Öteki de bi uygulama vermiş 9.99 dolara... Aferin ya
90 dolara da var uygulama onu verseydin? Madem saçma sapan bi örnek veriyosun en pahalısını ver. 9.99 dolara var evet, ama çok az. paralı olanlar genellikle 0.99 1.99... diğerleri genellikle bedava.
30.000 bedava uygulama var, çoğu da mükemmel.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olacağınıza boş boş mesajlar yazacağınıza biraz araştırın öğrenin öyle yazın.

30.000i bedava olan 65000 uygulama içinden, iki tane paralı uygulamanın linkini verip.. 'Aha bak paralı işte' demek nasıl bir olaydır, böyle biriyle aynı oksijeni nasıl soluyor ilginç.

buyrun binlerce bedava iphone uygulamasının linkini veren incelemelerini yapan bi site...
http://iphoneapplicationlist.com/

ilaveten ,

benim verdiğim sitelerde bile fiyatlar dolarlaymış.
Benim verdiğim siteleri okuyun önce, fiyat miyat yok orada. biraz önce yolladığım sitede var fiyatlar, szin mesajdan sonra yolladığım sitede.

Sonra Nokia nın uygulama havuzuna girin, kendisi yazıyor, bini (1000) aşan uygulama olduğunu.
Sonra itunes'ten App store a girin keniniz görün 65000 uygulama olduğunu. İsterseniz sayın.
Iphone u geçermiş uygulama sayısı Nokianın öyle mi? Kaynak? Yok.... sizin gibi bu konularda zır cahil olan hiçbirşeyden haberi olmayan birinin tahmini. Wikipediadan, nokiadan, appledan daha iyi bilgini sanan birinin tahmini ama... Nokianın uygulama sayısını nokiadan iyi bilmeniz takdire şayan.

İnanılmaz ötesisiniz.

bakıyorum da takım tutma geleneğimizi burda da sürdürmüşüz.yok daha fazla uygulama hangisinde diye.ben yıllardır nokia kullanıyorum program konusunda zerre eksikliği yok.ama servise gelince ise dillere destan ngage telefonum 3 ay süre sonunda şikayetvar.com aracılığıyla çözülebildi.yani servisi kötü, iphone kullanan arkadaşlar servisle ilgili durumlarını yazabilirler mi?nokia n97 ise güzel olabilir ama belli bir süre sonra kameranın lens bölgesinde çizik ya da çatlamaların olduğu görülüyor bana inanmayabilirsiniz ama "n97 camera problem" diye aratırsanız rahatlıkla öğrenebilirsiniz.bu çok büyük bir kusur, resimlerin kalitesini etkiliyor özellikle de flaş kullanımında.aynı sorunu servise gönderip değiştirebilirsiniz diyebilirsiniz ama aynı benim şu sıralarda asusf3sv240 bilgisayarımda olduğu gibi tamirden geldikten sonra gene aynı çatlak oluşur ve firma sizi iplemez...
iphone sahibi arkadaşlara soruyorum ben bluetooth remote control,puppet master benzeri programlar arıyorum bana var dediler ama bir türlü bulamadım.linkini yazarmısınız? son olarak uygulamalar 2-5$ diye üzülenlere söyleyeyim.iphone gibi üst düzey bir telefon alıyorsanız ödeyeceksiniz.ferrariye binip lpg taktırırmısınız?

bence de.n97 her bakımdan daha iyi iphone 3gs den ama n97 nin kötü yanı çok parmak izi olması olması iphone da olmuyo bana katılan oy versin

n97 belki fotograf dışında hiçbir konuda daha iyi değil iphone 3gs den...

İphone yi cok büyütüyolar bence N97 Daha iyi Diyorum...

Ve N97 aLıcama..

ama tabi kullanmayan bilemez :))

arkadaslar ıyı dusunmek gerekırse tabıkı Iphone 3gs

iphoneyi abartıyorlar ama boş değil ARM Cortex A8 600 MHz işlemci, artı PowerVR SGX graphics chip seti ve 256 mb ram var. n97 ise ARM 11 434 MHz işlemci 128 mb ram. ileriye dönük geliştirilebilirlik açısından ve grafiksel beceri bakımından iphone daha iyi.nokia nın iyi olduğu konu kamerası ve klavyenin olması.

10 senelik telefoncuyum 2 telefonda elimde mevcut tek kelimeyle NOKİA N97 diyorum..

10 yıllık telefoncuyum tek cumle ile NOKİA N97 en iyisi diyorum..

ben de n97 inceleme şansını buldum hiçte söylendiği gibi kaba bi duruşu yok gayet şık klavye resmlerdeki kadar büyük değil. bence iphonedan daha güzel

5800 FOREVER :)

bu iletiyi windows mobiledsn yaziyom symbianla kandirmayin kendinizi android bile 100 e katlar onu

valla ıphon a bayıldım ama görüntülü konuşma yapılamaması çok üzücü sırf bu nedenle almayabilirim

kardeşim iphone kullandıktan sonra dier tüm telefonlar hikaye olacaktır bundan emin olun..Kabul edin iphone un eşi ve benzeri şu anda yoq.
yapamadılar...

iphone 3g S tabikide !!

tabiki nokia

elbette nokia ama ne yazıkki türkiyede çok pahalı,daha hiçbirşey değişmemiş türkiyede şu anda almanyada 450 eurodan hemen alabiliyorsun muhtemelen bir ay sonrada 350 euro ya düşer kimi marketlerde yani 700 tl civarı olacak mesela ben almanyadan bir tanıdığıma getirtecem onun üzerindende kayıt yaptırtacam,sanırım bir sefer cep tel. kayıt hakkı varmış yurtdışındaki kişilerin:)))

Iphone 3G değil ama 3GS kesinlikle Nokia N97'den daha iyi. N97'nin şu anda belleği haricinde N96'dan ne fazlası var? Hiçbir özelliği değişmemiş, materyali yine plastik 2 model Nokia'dan N86 ve N97. Ayrıca işin ilginç yanı N86 8mp kameraya sahip 1000tl civarı, N97 ise 5mp kameraya sahip ama 1500tl civarında acaba neden? Iphone'un da çok eksikleri vardı ama düzeltmeye başladılar. Eğer 1 senelik bir periyodun ardından bu sefer de 5mp ve flash içerikli siteleri açabilen bir iphone ile piyasaya girerlerse işte o zaman herkes de iphone göreceğimiz günler gelir.

iphone kullanmadan nokia yazmayın türkcelle gidi bi elinizee alın ön yargılı olmayın

iphone 3g S gibisi yok

nokia n97 herkezin kullanabileceği basit bir telefon olduğundan tabiki 10 senelik telefoncuların tercihi olur

iphone flash icerikli siteleri acılabilmesini geliştirsin ve kamerasınıda 5mp ve üstü yaptımı tüm piyasa ondan sorulur

tabiki ona görede 1 işlemci geliştirilicelk sanırım 1Ghz ten başlar

2-3 sene sonra 2ghz lik işlemcisi ve her türlü özelliği olan bir telefon çıkarsa hiç şaşırmayın (umarım pil ömrünüde arttırırlar)

Ya bence herkez boş konuşuyor. 1 milyon uygulama olsa ne yazar, çocukmusunuz ekrana basınca iki piyano sesine mutlu olucaksınız. Önemli olan kullanabirlik. Mesaj çekmen gereken anda iphone un ekrandaki küçük klavyesimi(kullanımı zor,hiç hızlı değil birçok kere denedim), yoksa n97 nin klavyeden hızlı bir şekilde 2 snde yazmakmı?O anda yakaladığınız bir kareyi çekecek iken 5mp carl zeiss optikmi(çoğu fotoğraf makinasında daha iyi), yoksa iphone un ne olduğu belirsiz 3.2 mp kamerasımı? İphone zaten tam bir telefon olmadığı için konuşma kalitesini karşılaştırmıyorum bile. İnternetse; çoğu kişide pc var, iki dakka girip çıkacağınız bir şey için iki aletide kıyaslamya gerek yok.Sonuç olarak; KÜÇÜK BİR ÇOCUĞUN 60.000 UYGULAMAYLA BERABER EĞLENİP KENDİNİ AVUTMASI İÇİN İPHONE, FAKAT TELEFON İSTEYEN VE İŞLEMLERİNİ HIZLI, HATASIZ YAPMAK İSTEYEN CİDDİ İNSANLAR İÇİN N97.

Iphone bir kere daha hızlı :) işlemcisi de daha hızlı, 3D işlemcisi daha iyi, RAM i daha çok. İşletim sistemi 9898978989897987 kat daha iyi...

Ayrıca piyano uygulaması yüklersen ciddi olmaz ama gayet ciddi uygulamalar yüklersin istersen, uzaktaki hastanın sağlık durumunu monitör eden, veya Oracle Database'inde bağlanıp verileri alan uygyulamalar bile var. Ayrıca önemli olan uygulama sayısı değil, kullanışlılıktır, doğru. Ama zaten kullanışlılık Iphone'un en güçlü silahıdır. Iphone'un en büyük devrimi, zaten kullanışlılık, user interface. Onun için zaten 1 milyon uygulama var.

Ayrıca, kalitesi gerçekten kıyaslanamaz, 3 sene önce satılan ilk Iphone dahi 6 aylık herhangi bri nokiadan iyi durumdadır. N97yi aldıktan 1 hafta sonra ekranı çizilmeye başlar (plastik çünkü, iphone cam) tuşları ve kızağı sallanmaya başlar.Bazı tuşlarına zor basılır. Iphone a ise hiçbirşey olmaz. N97nin kayda değer tek özelliği kamerası olabilir...

Sonuç olarak "ciddilere nokia çocuklara iphone" demişsiniz.
Aslında şöyle olmalı: ciddilere de çocuklara da iphone.... Çocukalr NFS filan yükler, babaları da haber uygulamaları, borsa uygulamaları, işlere yönelik spesifik uygulamalar.... Aslında fiuyat olarak da Iphone avantajlı çünkü, Nokia'yı seneye değiştirmeniz gerekecek, 1200 TL * 2 olacak, yani iphone'dan pahalı hale gelecek. Apple ise bir güncelleme yayınlar, yeni özellikler gelir. Bozulmaz deforme olmaz, yenilemenize gerek kalmaz.

Sonuç olarak Iphone almak herkes için daha mantıklı...
Daha kullanışlı, daha zengin uygulama desteğine sahip, daha hızlı, daha stabil, daha ciddi ama daha eğlenceli...

arkadaşlar bence iphone taraftarları haklı ben geçen sene nokia n96 aldım sırf iphone belediye dağıtmışcasına herkesin elinde dolaşıyor diye almadım ama n96 beş para etmez bir telefon çıktı ışık sızdırıyor kayar kapak sallanıyor menü geçişlerinde problemler var vs. ve bu tip sorunlar nokianın bir çok telefonunda var aynı şeyler n97 içinde geçerli chip online testinde dediği gibi telefonda sağlamlık hissi ve işçilik kalitesi bence yetersiz ve n97 2009 son çeyrekte çıkmasına rağmen daha iphone 3g özellikleri bile taşımıyor (he tabi kamerası ve ön kamerası tartışılmaz)yani uzun lafın kısası yaklaşık 2 haftadır pc başından kalkmayıp bu iki telefondan hangisini almam gerektiğini düşünüyorum ve şu sonuca vardım bence iphone 3gs sadece araştırın ve boş yorumlar yazmayın

ALINTI!!!

(mutlitouch yada turkcesi coklu dokunma aslinda coklu dokunma degil iki parmagin ayni anda dokunmasi oluyor iphoneda uc parmakla calisacak hic bir uygulama yok arti ekran ozellik olarak bunu desteklemez. nokia nin telefonlari tek el kullanimi icin tasarlandigi icin tekli dokunma kullaniliyor su anda amac tek elle dokunma secim yada islem yapma amaci guduyor. sonucta eger internet gezginini kullaniyorsaniz iphoneda neresine coklu dokunacaksiniz. bence islevsellik onemli. ornek bir parmaginiz basili iken ikinci parmak internet gezginine tiklaninca ikinci parmagi sag tus olarak gorebilmeli . bu durumda hem nokia hem iphone daha cok geride ama sanirim 5 yil sonraki telefonlar akil almaz ozellikler barindiricak ozellikle nokianin yeni optik zoomlu telefonlari resimlere kalite getirecek apple in yazilimin ise esi bence su asamada yok belki yeni lg cikolata birseyler yapabilir yenilik anlaminda)

Bunu yazan cahil zihniyet önce bir araştır.App Store dan bedava ya Tap Tap Revenge'i indir bak bakalım 3 parmakla oynanamıyor mu? Oyunda multiplayer bile var hem de 3 parmak 1 kişi 3 parmak diğer kişi toplam 6 parmakla dokunulabiliyor!!

önce kamerası var mı abi bu iphone un.

bence sony w995i ye bakın yakında türkiyeye gelicek

Iphone her türlü avantajlı duruyor fakat hem yeni hemde eskisinin 3g olarak lanse edilmesi görüntülü konuşma yapmak isteyen bir çok kişi için ticari bir kandırmaca ve hayal kırıklığından öte değil...

ipon yaramaz
arkadaslar benım hayatımda en kısa süren telefpn oldu bulutotla yollama yok ses çok az çıkıoorbatarya çıkmıoot sevis saglayıcısı sfır kımse sorunlarından anlamıyor klıt kodları korsan kırılıoorsadece internet olarak bakmamak lazım n 97 elişne su dokemez iphonee

hahaha yalnız nokia ya havan vermişsiniz puanları dikkatli inceleyin

Güzel ama oldukça eksik bir karşılaştırma olmuş. iPhone' un en büyük artısından söz etmemişsiniz. Şimdilik 65,000 den fazla uygulaması olan tek cep telefonu iPhone. Bir iPhone kullanıcısı olarak en güzel uygulamaları araştırıp kullanma zevkine sahibim. iPhone hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz http://www.iphone3gs-guide.com/ sitesini tavsiye ediyorum. Apple ile anlaşması olan nadir sitelerden.

2 telefonda çok pahalı, ama birini almam gerekirse ıphone alırdım.Iphone 8 gb ta 2. kamera yok sanırım ama görüntülü konuşma yapabiliyor, karşıdakini görüyor sanırım yanlışsam düzeltirsiniz.Iphone hem hafif,hem ince, hem ekranı iyi, interneti hızlı vs. 150 euro fiyat farkı normal bence.Eğer nokia daha iyiyse satabiliyosa aynı fiyattan satsın:))Nokianın bu telefonuda ıphone rakip olamaz bence.

Puanlama cok sacma olmus neden mi?
N97 de video oynatabiliyor. Youtube a girip video da oynatiyor.

Muzik konusunda N97 de FM transmitter ve RDS Radyo olayina deginilmemis bile...

HSDPA da ise 3.6 Mbit e turkiyede ulasilmasi bile imkansizken bunlari karsilastirmak cok gereksiz. Ustelik Internet olayinda Iphone un tek avantaji daha hizli bir internet baglantisi iken 2 puan almasi&yazilimsal daha iyi olunurluk n97 ye ait olmasina ragmen N97 ye 1 puan verilmesi ne kadar dogru dur orasi tartisilir.

Boyle bir puanlama gordukten sonra fiyat konusunda Nokia ya 3 puan degil, 2 puan, iphone a 1 puan verilmesi gerekir diye dusunuyorum sonucta ortada balans edilme durumu varsa puanlarin boyle olmasi gerek.

Ek olarak: Oyun oynama, N-Gage gibi ozelliklerin hicbirine de ayrica deginilmemis.

Bir N97 kullanıcısı olarak;
1- Genel olarak telefondan memnun olduğu söyleyebilirim. Hele hele iphone'dan teknik özellikleri itibari ile çok daha iyi olduğunu da. Ama bence iphone kadar satması için önce OVİ'yi iphone kadar güçlü kılmak zorunda.
2- Telefon multimedya açısından gelişmiş sayılabilir, ama video oynatımında innov8'in yanına yaklaşamaz.
3- Zaman zaman kilitlenme ve kapanma sorunu yaşıyorum. Sanırım yazılımla ilgili bir mesele. Henüz servise götürmedim ama garantisiz almayı düşünen arkadaşlar bunun bir elektronik cihaz olduğunu göz önünde bulundursunlar.
4- Dokunmatik ekranı bir iphone kullanıcısını sıkabilir. İphone kadar başarılı olmadığı kesin.
5- Nokia'nın kendi sitesinde bile updat vs için kulanılan linklerde modelin adını bulamadım. Ne bileyim, işcep uygulaması uyumlu değil. Yani tamam, henüz yeni bir model ama, bu kadar para verip alınca ve "iş telefonu" diye satılınca insan herşey hazır olsun istiyor.
6- wi-fi konusunda oldukça başarılı.
7- Hareketli mekanizma çok sağlam, ancak "şaaaakkk" diye çok sert açılıyor. İnsanın içinde "taş olsa bininci kerede çatlar" diye geçiyor.
8- Bence Nokia için bir klasik olmaktan öte, iyi tecrübe sağlayan bir geçiş telefonu olabilir. Dokunmatik ekranı, pil süresi, div x oynatabilme özelliği, destek app uygulamalarının artması gibi konularda gelişim gerek...

N97 ile iPhone karşılaştırılamaz. Aynı segmentte telefonlar değil. Saçma olmuş...

iPhone donanımsal olarak N97 ile yarışamaz. Donanımsal olarak karşılaştırılması saçma. Yapılan işler olarak karşılaştırılabilir EN FAZLA.

selam arkadaslar ben almanyadan yaziyorum evet almanya 450 euroya var n97 ama brandigi var yani vadefon yada o2 nun logolari var telin icinde yani n97 yi ubdate yapamiyorsun nokia dan dogru ,nokiani kendi teli 550 euro ben kendim aldim süper birsey iphone de kulandim hic memnun kalmadim ,birde sunu söyleye bilirim iphone nin ismi tek pahali yani apple ye paranizi veriyosunuz yani hastasi olanlar aliyor bence iphone hic birseye yaramaz tek dokunmatik ekraniyla yarisiyor okaadar yemin ederim nokia nin n97 nin yaptigini yapamiyor dedim ya bitek ismi var iphone ve apple hastalari ancak bu parayi verirler

arkadaslarin bagzilari bu telefonlari oparayi verunce ev de de kum yeriz diyor gülesim geldi ya sana al diyen yoki zaten bu teleri herkes alamaz durumu iyi olanlar alir normal gecinen aileler nasil alsinki 700 tl eyle gecinen bir aile yi düsün bunlar lüüx yani zengin olanlar parasi olanlar icin sende yazmisin ben bu parayi n97 ye verirsem evde kum yiycem tabi alirsan kum yersin zaten alamaiycagna göre buraya da öyle yorum yazma n97 kötüleme parasi olan alir mecbur degilsin almaya ama paran olsa bence hemen sen alirdin inanin böyle yorumlara hasta oluyorum

internete kaynak var youtubede mi neydi adamin biri iphone snirlenmis tabancasiyla 5 kere agaca koyup ates edip parcaliyor ve sonunada yakiyor ama bunlari yapmadan önce iphoneye mesaj yoluyor zizin beceriksiz iphone ye neler yapcam diye

Ben Nokia n97 kullanıyorum ve şu ana kadar çok memnunum.Öyle resimlerde görüldüğü gibi çok kaba bir telefon değil.Eminim sadece resimlerde gören biri, telefonu canlı olarak görünce çok şaşıracaktır.Ben şaşırdım açıkcası.Görüntüsü resmen insanı cezbediyor.Qwerty klavyesi telefona ayrı bir hava katıyor.Klavyesi çok kullanışlı ve klavyedeki tuşları kullanırken oldukça sağlam hissi veriyor.

İnternetteki flash dosyaları oynatması çok iyi olmuş.Ayrıca ana ekrandaki widgetler oldukça kullanışlı.Kamerası 5MP ve Carl Zeiss oldukça başarılı.Hafızası 48 GB a kadar yükseltilebiliyor.Apple Store kadar iyi olmasa da Ovi'den uygulamaları indirebiliyorsunuz.Ama dediğim gibi Ovi daha yeni ve ileride kendini geliştirecektir.

Dediğim gibi ben iyiki Nokia N97 almışım diyorum.I Phone 3GS ile kıyaslamak yanlış olur.İkisinin de birbirinden üstün olduğu alanlar var.Bu da birbirini tamamlar diye düşünüyorum.Yani bu daha iyi demek yanlış olur.Tercih kişinin zevkine kalmış.

Teknoloji ve kullanılabilirlik, birlikte düşünülmesi gereken 2 unsurdur. Yani ardarda sadece özellikler ile bakılarak karşılaştırma yapılamaz. Düşünün bir araba motoru 2.0 ve 150 beygir üretiyor, ama başka bir motor 1.6 olmasına rağmen 150 beygir güce sahip. Sırf motorunun hacmi büyük diye bunu tercih etmemiz aptallık olur. O yüzden sınıflandırma yaparken çok daha dikkatli incelem yapmamız gerekir. Şu an için bir telefonda en önemli şey, özellikle de dokunmatik telefonda ''işlemcidir''. İşlemcisi daha iyi olan telefon bir diğerinden daha kullanışlıdır ve daha iyidir bu yüzden de. An itibariyle Iphone'un dokunmatik işlemcisinden daha iyi bir işlemci bulunmamakta ve işte bu sebepten temel olarak Iphone diğer tüm telefonlardan daha iyi ve doğal olarak da daha çok satıyor. Ama bu Iphone'un kusursuz olduğu anlamına gelmez. Birçok eksiği var zamanla kapıyor ve kapatacak da sanmayın 3Gs son değişim. Yakında yine daha da iyisi gelir 1-2 sene içinde. Nokia'ya gelirsek hakikaten çok güvensiz bir marka yani tüketici açısından. 6 ay önce dünyanın en iyi telefonu diye lanse ettiklerini bu zamanda silip atıyorlar, çünkü tutmuyor sebebi mutlaka birkaç özellik eksik bırakmaları. N97 çıkartıyorlar, güya en iyi telefon diye lanse ediyorlar, ama birlikte çıkardığı N86 500 tl ucuz olmasına rağmen ondan daha iyi bir kamerayla piyasada (8mp). Bunu kamera da kamera diyenler için vurguluyorum. Öyleyse neden kamera diye birçok kişi gidip N86 varken N97 alsın? İkiside aynı işlemci, aynı teknoloji, N97 dokunmatik diye 500 tl daha pahalı. İnanın bana 2010 Ocak ayında N97 gibi dokunmatik ama bu sefer 8mp kameralı bir telefonla çıkarlar karşımıza. Yani bu bir aldatmadır artık, 3-6 aylık periyotlarla sadece +1 özellikli telefonlar. Daha düne kadar GPS'i olan ama wifi'ı olmayan telefonların reklamını yapıyorlardı ve yüksek fiyatlara satıyorlardı. Ve hemde Sirocco ve birkaç tane hariç her telefonu ucuz plastik, gıcır gıcır ses çıkartan materyaller. N serisi artık tam bir rezalete doğru gidiyor, çünkü Nokia şunu öğrenemedi ki, bir telefon sadece içindeki özelliklerle değil, dış alaşımıyla, işçilikteki kalitesiyle, kullanım rahatlığıyla, eksik özelliklerin tamamlanıp 3 ay sonra yeni bir modelin çıkmayacağını bilmenin güveniyle kendini pazarlar. Bunu anlayana kadar hiçbir Nokia modeli Iphone 3Gs'ten daha iyi olamaz. N97, Iphone'dan güzeldir diyen kişiler de sadece kendi çaplarında bir yalanı yaşıyorlardır 5mp kameralarına bakıp bakıp.

Herhangi bir Nokia telefon asla ama asla Iphone'un eline su dökemez. Önce Nokia düzgün gıcırdamayan, çekçek sistemi kalitesiz olmayan, ve de güncelenebilen yazılımlarla dolu bir telefon çıkarsın da sonra Iphone'a rakip olsun. Iphone işlemcisiyle, applestore'daki inanılmaz Türkçe ve yabancı uygulamarıyla (İşcep,Ntvspor vs..), ve istersen 2 değil 10 parmak bile kullanabileceğin multitouch sistemiyle Nokia'nın çıkarttığı ve 1-2 sene daha çıkartabileceği her telefondan üstündür...

Sony Ericsson fanatiği olarak iki markayıda sevmem. Ama tarafsız bir gözle bakacak olursam kesinlikle İphone derim, aradaki fiyat farkı öyle aman aman da değil, 1 yıllık kullanımdan sonra her yeri gacırdayan hiçbir tuş takımı okunmayan Nokia alacağıma, en azından stil sahibi olan İphone alırım. N97 alıpta İphone'a sallamaya kalkanlarda sadece kendini avutur başka birşey değil, kıyas edilecek cihazlar değil İphone her alanda N97'den üstün..

N97'ye 2000tl veren arkadaşların parasına gerçekten yazık. Iphone'u beğenmiyorsunuz anlarım kendi fikrinizdir, fakat N97 neden? Iphone'dan bile pahalı bir telefona (hemde sadece 5mp kamera ve symbian işlemcisi olan) sırf dokunmatik diye o kadar parayı vermek çok mantıksızca. İllaki Nokia ve özellik isterseniz diğer yorumlarda yazmış bir sürü kişi N86 modelini çıkardı Nokia, aynı işlemci, 8mp kamera sadece dokunmatik değil ve hafızası 32 gb değil. LG Arena çıktı, N97'nin yanında mücevher gibi kalır, çoklu dokunmatiğe benzer sayfa yakınlaştırma tut çek sistemi var ve metal alaşım, wifi ve 5mp kamera da cabası. Ama arada 1000tl fark var, düşünün yani. Biz tüketiciler uyanık olmalıyız, en pahalı olanı alacak maddi gücümüz olduğunda bile iyice sorgulamalıyız, bir ürünün değerini kendimizce ölçmeliyiz. Kör değneğini bellemiş gibi, hep bir noktaya takılıp paramızı boş yere vermeyelim. Bugün N97 fiyatına çok çok iyi, kaliteli bir laptop alınabilir rahatlıkla, bu yüzden yok klavyeymiş, yok internetmiş kanmayın. Artık 800tl'lik telefonlarda giriyor internete wifi ile. 2000tl üstü bir ücret vereceksiniz ve donma yaşayacaksınız üstüne bi de işlemcisinden dolayı, yazık vallahi.

Bu incelemelerde neden genelde sadece Iphone ve Nokia ürünleri yer alır? Mesela burada HTC'nin de gözetilmesi faydalı olurdu. İnclemeyi okuyanlar icin:

Su an Türkiye'de bulunan HTC HD veya HTC Diamond2'ye göz atın. Androidli telefon isterseniz HTC Magic veya en son ürünü olan HTC Hero'ya bakın. Eğer bekleme taraftarı iseniz ve büyük ekran istiyorsanız HTC Leo da düsünülebilir.
http://www.chip.com.tr/konu/htc-leo-cep-canavari-ortaya-cikti_14692.html

Arkadaşlar, iki markanın da fanatiği değilim. Ama bir telefonun 2 yıl sonra bataryası pörtlediğinde illa servisine götürüp kol gibi kazık yemek, nette en önemli pluginlerden olan flash desteğine sahip olmamak, müzik dinlemek için illa o faşizan iTunes uygulamasını yükleme zorunluluğu, 3G'nin en keyifli kullanımlarından olan video call'un bulunmaması, office uygulamarını kullanırken seksen tane takla atmak, aptal uygulamaları bile App Store'dan parayla almak vs. gibi tonla şey var iPhone'u zayıf kılan. Evet, ekran kalitesii şeker gibi arayüz ikonları ve video performansı iyi de, yıkarıda sayılanların hepsine sahip bir telefon 1450Tl iken gidip de 'şeker'lere 1800 TL verilmez. Tam bir kokoş telefonu iPhone. Türkiye'deki ekstrası da bu fiyat ve davranışlarıyla müşteriyi direkt salak yerine koymaları. En geç 1 sene sonra bunu satar yerine misal iPhone 3GSx'i alırsınız yine tonla para verip. Eskisini de şimdi olduğu gibi 2. el Omnia fiyatına satarsınız. Oyuncaklı değil işe yarar telefon almalı.

İYİ güzelde iphone,de GÖRÜNTÜLÜ KONUŞMA yok. 1.500 tl.ver,sonra arkadaşın telefonu görüntülü ama senin pahalı telefonun görüntülü yok..yani sen onu gör ama o seni görmesin..ayrıca yukarıdaki arkadaş dediği gibi,her ihtiyacını itunes,ten sağlamak mecbiyetindesin. Doğu,da bir ata sözü var. DERLERKİ ...HICONUN HANÇERİ VAR.ama PASLI KININDAN ÇIKMAZ..iponede buna benziyor. .teknik yönden bakılırsa bence tam manasıyla FULL DOKUNMATİK ve TAM İŞ telefonu boyu iphone gibi bir marka bulsam alacağım..şu an omnia var kendi kendine donuyor.vindovsu yürütemiyor...böyle bir telefon hangi marka var.tabiiki çift kameralı ve 3g özelliklerini taşımalı..bilenler yardım etsin.teşekkür ederim.iphone 2.ci kamera koyamıyacak kadarda aptal..müşterisi 2 katına çıkardı..nerde o zeka apple,de..!!!!!!!!!!!!1

Apple görüntülü konuşma var benim telefonumda demiyor ki?
Görüntülü konuşma KULLANIŞSIZ İŞLEVSİZ BAŞARISIZ BİR TEKNOLOJİ olduğu için böyle bir kullanıcı deneyiminin üzerine APPLE markası koymadılar. Çünkü Apple her zaman her özelliğin muhteşem kullanılmasıyla ün yapmıştır her ürününde.

Office uygulamaları kullanırken kimse iki seksen takla da atmıyor, yaklaşık 3 dokunuş yeterli.

Appstore'da da dandik uygulamalar paralı filan değil, bedava ve çok kullanışlı olan binlerce uygulama var.

İkisi de kötü alınmaz bu paralara asla. Bunlara vereceğiniz parayı biriktirip tatile gidin İtalya'ya oradan alın bu telefoları daha ucuza. Hala birçok şirket bizleri aptal yerine koyuyor bu her alanda böyle 2500tl'lik laptop yapıyorlar ekran kartı hiçbir işe yaramıyor, yada böyle 1500tl'lik telefon çıkartıyorlar hep bişeyleri eksik Iphone gibi yada çok dandik plastik ve kalitesiz Nokia gibi. Yazık paranıza, işinizi gören 500tl'lik telefonlardan alın(Örnek; Samsung U900) sizi yıllarca götürür. Herkes bilir bu tip teknoloji olaylarında ne kadar geç alırsanız o kadar iyi 2010 Ocak ayını bi görelim bakalım daha neler çıkacaktır.

N97 mini çıkıyormuş arkadaşlar haberi chip-online'da var. Hadi bakalım yine gidin 1500tl'ye alın N97'yi 1-2 aya mini çıkınca üzülürsünüz:) İşte Nokia böyle bir şirket, madem çıkartacak mini N97'yi, direk büyüğünü çıkarmasın yazıktır bu milletin parasına. Nokia tüketicilerle dalga geçmeye devam ediyor, aklı olan inanmasın bunlara. Yerine ne alırsanız alın ama Nokia almayın...

Apple Iphone 32GB , Amerikada kilitsiz olarak

899 dolara

Satılıyor.

Yani 1350 TL.

199 dolar olan anlaşmalı fiyat. 199 dolar verip, sonra 2 yıl boyunca her ay para veriyorsunuz, turkcellin sözleşmeleri gibi.

nokia - apple çok manasız bir karsılastırma

bence iphone 3G S cok daha iyi

nokıa n97 mi ??? bırak applenın yerını tutamaz

n97 tabiki iphoneyi ne yapayım her türlü uygulama yükleniyor n97 ye

5800 xm bence 550 lirayı verdim aldım telefonu 0 hemde 550 TL çok ta güzel bir telefon bilgisayar hoparlörü bile takılıyor ayrıca telefona girişi bilgisayar girişiyle aynı herhangi bir bilgisayar kulaklığıda takabilirsiniz çok güzel bence bir deneyin her şey ilk çıktığında pahalı olur almaya deymez 2 yıl sonra bir bakarsınız aa yine süper telefon çıkmış dersiniz paranıza yazık olur

çok iyi olmamış inceleme birkere n97 de eldiven takarken de dokunmatik ekranı kullanabiliyoruz ayrıca ince işlerde kalem kullanabiliyoruz, bu çok büyük bir artı oluyor n97 için..

kesinlikle n97 diyorum iphone kullanmış biri olarak...1-daha pratik anlaşıblir menüler. 2-internete izniniz dışında bağlanma sorunu yok. 3-kinetix ekran kaydırma iphone kadar başarılı. 3-klavye olayı müthiş. 4-5mp cz kamera ve hd formatında video kaydetme özelliği. 5-itunes kadar ve daha iyisi ovi uygulaması. 6-mobil tv özelliği. 7-her kulaklıkla uyumlu ses girişi. 8-flash dosyaları destekleme özelliği.

arkadaslar nokia n97 için çıkardığı v20 güncellemesini kullanın ondan sonra konuşun...valla iphone falan hikaye olmuş hiç boşa laf anlatmayın.

İnceleme fena olmamış fakat bir iki katılmadığım yer var, öncelikle belirtmek istiyorum ben i-phone 3gs kullanıyorum, herhangi bir firmadan diğerini kötülemek için para almadım.
n97 nin kızak mekanizması gerçekten sağlam, ayrıca bence arkası hiçte ucuz işçilik gibi gözükmüyor, bu kişiden kişiye değiştiği için bence burdaki puanlama haksız olmuş,
Ayrıca 3gs in arkası anında çiziklerle doluyor ve 1 ay kullanımdan sonra asıl bu ucuz mal gibi gözüküyor.
n97 nin ekranı güneş direk gelince nerdeyse okunmuyor, fakat kalemle ve eldivenle kullanılması gerçekten büyük bir artı, el yazısı yazamıyorum i-phoneumda düzgün olmuyor
arkadaşımda n97 vardı kalemle yazmak çok daha kolay gelmişti, birde kışın benim elim üşürken telefona dokunacağım diye eldiven takmıyorum elim donuyor, n97 si olan arkadaş
işini eldivenle hallediyordu..ama eldivensiz iphone nun dokunmatiğine ve multi touch ına laf yok..
Selefiyle karşılaştırıldığında bir milyon piksel daha sunsa da, burayı tam anlaymadım iphone 3.0 mp iken n97 5 mp, ayrıca iphone nun ne yazıkki önde kamerası yok ve arkada flası yok
saçma 500 tl lik telefonlarla bile görüşme yaparken arkadaşlarım ben iphoneumla görüntülü görüşme yapamadım yani hem görüp hem görünemedim.çok büyük bir eksi
birde iphone nun pili artık işinizi tam grmediğinde yeni pil alıp tak iye değiştiremiyorsunuz servise vermeniz gerekiyor..
müzik alanında iphone daha iyi tabiki, ipod kalitesinde.fakat n97 nin dışarı verdiği sesin iphone dan daha iyi olduğun udüşünüyorum.
internette gezerken n97 çok daha kullanışlı, klavyesi sayesinde direk yazıyı gireibliyorum, ayrıca flash desteği olmaması beni hayal kırıklığına uğrattı çok büyük bir eksi..
fiyat açısından tabiki n97 böyle özelliklerle iphone dan çok daha iyi, verdiğim paraya üzülüyorum 3gs için..n97 çok daha iyi bir performans sunuyor.
apple store iphone u kullanılabilir kılan programdır.o olmasa çoktan satmıştım.
bir 3gs kullanıcısı olarak n97 nin çok daha güzel bir telefon olduğunu söylemeliyim, tek sorunu kapasitif ekranı ve iphone a göre biraz zayıf kalan işlemcisi, ovi store un zamanla
gelişeceğini düşünüyorum.

arkadaşlar yorumları ne güzelde çarpıtıyorsnz 65BİN DEGİL 65 MİLYON uygulama olsa bile bunn kaçını kallanacaksınz hem madem yoq efendm nokia neden 8 Mp koymamış işmecisini nie 1 GHz deil falan filan İphone koysalardı 8 mp 1 ghz işlemci arkadaşlar aklınızı toplayın herkez işini yapsın apple muzik çalar nokia telefon we kimse kimseyide kötülemesin elinizde iphone var diye iphone kral degil Nokia da kral degil ikisinde bir birinden üstün özellikleri var ama benim tercihim tabikide nokiadan yana sonuçta tecrübe konuşuyor...

epeydir araştırıyorum telleri hepsi de çok hoş insan hepsinden bir tane istiyor :) ama genel olarak şu gözüme çarptı sanki fb-gs tartışmaları gibi bir tartışma var. insanlar objektif de olamıyor.

ben izlenimlerimi söyleyeyim. iki teli de araitırdım bana epey pahalı geldi. bende gittim 5800xm aldım onların yerini tabiki tutmaz ama onların 1/3 fiyatı bu da epey iyi bu tip telleri alamayanlar için. 5800 ın eksileri kasa performans filan.

n97 iyi telefon ama yıllardır nokiadan sıkıldık sanki biraz değişiklik yapsa hoş olurdu. n97 tam teşekküllü bir telefon iphonedan geri kalır yanı yok günlük kullanım için çok iyi. aradığınız bütün özellikler var. fiyatı bulunabiliriliği tanıdıklığı artıları. yani alınabilir bir telefon. eksileri ise biraz kaba duruyor kitleleri peşinden sürükleyecek tarza sahip degil. symbian hala yavaş kasıyor bazen. ve appleı aplle yapan devasa appstore maalesef nokianın dandik ovi'sinin 10 gömlek üstünde.

iphone a gelirsek harika internet çok iyi ses müzik akla hayale gelmeyecek uygulamalar yeni bir tarz ve fazlası. fiyat ise ağzını açan 1500 diyor. tamam

peki sormadan edemiyorum: neden 2mp, bluetooth nerde Allah için, iTunes zorunluluğu neden, video kayıt edici nasıl olmaz, 1500 liralık telde flashpl. nasıl olmaz. bunun gibi bir kaç tanesi daha.
örneğin copy/paste özelliği.. benim 5 yıl önce aldığım n70de bile klasik bir özellikti ama iphoneda yok. gerçi sonraki modellere koymuşlar ama resmen insanları salak yerine koymaktır bu kadarı.

bu çağda en ama en dandik telefonlarda bile bluetooth videokayıt filan varken 1500 liralık telde neden olmaz. cevabı basit. bu telefon israf milleti amerikalıla için üretilmiştir. o yüzden bu eksik özellikleri sırasıyla diger modellere koyacaklar yoksa koca apple bluetooth koyamazmıydı pekala koyardı ama dedigim gibi bu tel amerikalılar gibi lüks merakı olan insanlar için onlar için sorun degil yenisi çıksın yine alırlar.

iphone almayı bende istiyorum çünkü hep nokia kullandık biraz sıkıldık değişiklik olur ama apple bluetooth videokayıt itunes saçmalığı 5-6 mp kamera ve bunun gibi 1500 liralık telde olması gereken temel özellikleri koymadan almayacagım. tavsiyem siz de almayın. bu temek özellikleri olmadan alıp da ballandıra ballandıra anlatanlara hayret ediyorum. neymiş telde bira içiyormuş, piyano çalıyormuş :) o parayı verenin mutlaka bilgiasayarı vardır git call of 4 oyna :)

sonuç olarak kavga etmenin mantıgı yok gerçekten. biz teknoloji manyagı bir insanız ekmek yiyecek parası olmayanın kameralı telleri vardır bizim toplumumuzda. madem öyle hem n97 hem iphone alın 2sini de kullanın en iyi çözüm bu bence.

N97 mobil tv uygulamasını desteklemiyor.

bnce n97. ıphonenın kamerası 2 mp. cok kötü bir mp. n97 nın kameRası ıphanenın kamerasının 2 katından daha fazla. bu bi artı.klavyede öyle.acılması insanı cezbediyor ve cekıcı bi goruntu kazandırıyor.bırde fLash bence bi teLefnda mutLaka fLash olmalı.ve ıphone bi dahakı moelıne 3g koyup tekrar daha pahalıya satacak. illa nokıa alın demıyorum. ama bu ikisi arsında bi kıyaslama yapacaksanız n97 derim.

arkadaş lar söyledikleriniz duydum bence de aslında nokıa n97 daha iyi çünkü bluetooth artık telefon kullanıcılarının vazgeçemeyeceği bir özellik.neden mi? ya mesela çok sevdiğiniz ama bir türlü bulamadığınız bir şarkıyı arkadaşınızda buldunuz almazsanıız canınız sıkılmazmı benim sıkılırda şayet.
bi de benim eniştem kullanıyodu ı phonu 2 hafta boyunca kullandı sonra sattı yerine ıphone aldı bende iyi ettin dedim. bende kullandım ıphone tamam zarif duruşuna dokunmatikliğine ve parlaklığına hatta çok ince bir telefon oluşuna laf yok ama yine de o kadar parayı verip de sonra memnun kalmayıp satmak çok saçma bir şey bir de telefoncular çok düşük fiyata alıyorlar. ama ben sizi uyarıyorum kesinlikle n97 n97 n97 hemde bu telefonun QWERTY klavyesi muhteşem bir hava katıyor.


SONUÇ : N97

Arkadaşlar 2 telefonda göz güzelliği için aliniyor bir çoğu...Ben iphone almayiduşunuyordum ama bu yazilari okuyunca asla ama asla almam dedim kendi kendme...Bu iphoneyi alanlar sadece hava içinaliyorlar...Hiç düşünüyorlarmi ne ise yarar ne yapar kac yıl gider arkadasim tamam tuslari hatali olur dokumatiği biri fazla biri az olur ama N97 hem laptop hemde telefon gibi arkadaslari...Alacaklar bi dusunun bakalim N97 mi iyi yoksa İphonemi?İphone eksik uygulamalari var evet hemde onemli uygulamalari...Alin 2sinden birini ama aldiktan sonra yine 1 telefon cikicak o zaman onu istemiyceksiniz o cikan telefonu almaya calisicaksiniz...Arkadaslar sizden cevap bekliyorum N97 mi İphone mu?

ikisini de kullandığım için biliyorum.İphone'den başlayalım:İphone görünüşüyle ve kullanımıyla çok zariff bir telefon . Ama çok çabuk ısınıyor.Dokunmatikliği n97 ile kıyasladığımızda daha iyi. Apple store ve itunesi var ve çok güzel gerçekten ovi den daha güzel.İphone'u yanlışlıkla yere düşürdüğümüz zamn aşırı derecede çatlak veriyor.Telefondan eser kalmıyor .VE iphoneler patlama yapabiliyor haberlerden de rastlamışsınızdır.
N97 ye gelince gerçekten çok güzel bir telefon özelliklleri de zaten iphoneden daha ii.Günlük kullanımda da n97 yi tavsiye ediyorum.N97 ye çok güzel uygulamalar yükleyebiliyorsunuz bir deyişle pc görevi de görüyor.Tek eksiği çabuk pili bitiyor.
Ama bn size N97 yi tavsiye ediyorum. AMa iphone da kötü deil. :)) Karar size ait pişman olmak istemiosanız n97 alınn :)))

walla arkadaşlar burada herkesin atladığı bir değer var oda sar değerleri
yani telefonu kullanırken ne kadar radyosyana maruz kalaçağınızı hiç hesaplamıyorsunuz. n97 0.58 ama iphone belirsiz

bir elektronikçi olarak şöyle birşey söyliyecem n97 bataryası 1500mA 9 saat görüşüyorsun ama beklemesi 450 saat

iphone için 1420mA 14 saat görüşüyorsun ama 300 saat bekleme

şimdi buradan çıkan sonuç şu görüşme esnasında n97 sar değerlerini aşaçekmek için görüşme saatinden ferakat etmiş ama iphone tartışılır

Zamanında n97 gibi bir fiyaskoyla 3gs gibi nerdeyse efsane ve bugün hala çok satılan bir modeli neredeyse kafa kaya getiren bu test bence chip editörlerinin ve bu telefonları inceleyen arkadaşların ne kadar başarısız bir inceleme yaptığını gösteriyor maalesef.N97 ile 3gs yi nerdeyse bir tutmuşlar şaka gibi başka ne söylenebilirki.

Sen de yorum yaz