Cep hırsızlarına vahşet gibi ceza!

Cep hırsızlarına her ülkede farklı ceza verilebilir; ama bir ülke var ki işi vahşete kadar götürüyor

Cep hırsızlarına vahşet gibi ceza!

Somali'nin başkenti Mogadishu'da cep telefonu hırsızlığıyla suçlanan ve daha savunması yapılmadan hüküm giyen 4 kişinin sol el ve ayağı Al-Shabab hakiminin aldığı kararla kesildi.

Aslında daha önce uygulanması gereken cezanın, sanıkların korkusu yüzünden ertelendiği ortaya çıktı.

"Al-Shabab ile görüşmelerimiz devam ediyor. Böyle insanlık dışı cezalarının verilmesine göz yumamayız." sözleri Uluslararası Af Örgütü Afrika Temsilcisi Tawanda Hondora'ya ait. Ayrıca Hondora sözlerine "Bu cezalar sözde mahkemelerde, gözü kara kişiler tarafından veriliyor." şeklinde devam etti.

"İddialara göre bu 4 kişi hırsızlığa kalkıştı ve yakalandı; fakat bunları savunan ne bir avukat vardı ne de temyiz istekleri kabul edildi." açıklaması ile durumu özetleyen Hondora bu insanlık dışı uygulamanın ABD tarafından terör örgütü listesine alınan Al-Shabab tarafından uygulandığını söyledi.

Al-Shabab geçen Mayıs ayının 7'sinde Geçici Federe Hükümet'e karşı silahlanmıştı. Şuan başkent Mogadishu'nun kimi bölgeleri Al-Shabab'ın kontrolünde.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

muhaha çok güzel bir ceza bence.. bak bundan sonra daha hırsızlık oluyormu orda...ceza dediğin caydırıcı olmalı.. kör değil yapma kardeşim.. burda ne yapıyorlar 20tl para cerzası ödüyo hırsız ertesi gün yine ava çıkıyor...

islamiyette mevzu bahis olan bir ceza, eleştirmeden önce biraz mevzu incelenmeli kanımca

Çok isabetli bir karar olmuş. Bizim ülkemizde cezası olmadığı için sektör haline geldi. Daha bir kaç yıl önce sırf cep telefonunu çalmak için babama bıçakla saldırmıştı. Insanların vicdan gibi duyguları kalmadığı için sadece seyretmişler. Gözünün altına aldığı bir bıçak darbesiyle ucuz atlattı. Sonuç polise gidiyorsun giden gitti o telefon bulunmaz. sanki biz telefonun peşine düşmüşüz gibi.

Dış mihrakların parmağı vardır. Kesin yine birşeyler karıştırılacaktır.

Bu da bir insanlık suçu..

tamamen destekliyorum keşke bizim ülkemizdede olsa bu ceza sistemi bak bakim birda 50 liralık cep telefonu için tren altına çocuklar itiliyormu.

adamlar islami ceza uygulamışlar ne de güzel yapmışlar helal olsun be! kısasta hayat vardır diye boşa buyrulmamış dinimizde. hem çal, hem insanları kasap gibi doğra "al bu da benden sana hediye" diye sonra da elini kolunu sallayarak gez ha. aferim somali ye ve hakime.

ABD'nin terörist listesinde bir biz yokuz birde kendileri

Bizim ülkemizde de olacak bu suç oranı neredeyse sıfırlanır. Vahşetse vahşet en azından bu sefer ölmeyi hakedenler ölür.(Bu son tecavüz haberlerinden sonra bence kesin olmalı....)

1.si yargısız infaz var
2.si'de ceza böyle olmamalı Allah'ın verdiği gözü kolu bacağı ondan başka kimsenin alma hakkı yok !

Adamları kadınları diri diri ateşe atıp yakıyorlar videolarını izleyince şok olmuştum. Ben bu konuda nefret ettiğim ABDyi destekliyorum. Ceza verilecekse usulünde ceza verilmeli. kendinizi onların yerine koyun!!

şeriatın kestiği kol acımaz derler kolun kesilmesi elbetteki kötü ama yapılcak birşey yok bence en doğru hüküm şeriatındır..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir