Cep telefonları artık patlamayacak

Patlayan cep telefonu haberleri, bu yeni buluş sayesinde tarihe gömülebilir...

  • Ercan Uğurlu
Cep telefonları artık patlamayacak

Özellikle her yeni amiral gemisi telefonla beraber sıkça anılan patlama haberleri elbette yalnızca tek bir markaya özel değil. Pek çok kullanıcı, telefonların bataryalarının patlamasıyla farklı markaların kurbanı olabiliyor. Neyse ki önümüzdeki dönemde bu sorun aşılacak gibi. Zira Stanford Üniversitesi araştırmacıları, aşırı ısınarak infilak eden Li-Ion bataryaya yeni bir çözüm getiriyorlar.

Özellikle aşırı ısınma sorunuyla ortaya çıkan patlama riski, bazen orijinal batarya ve şarj cihazı kullanılmaması durumunda da meydana gelebiliyor. Ancak Stanford Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği bir elastik film bu sorunu çözecek. İletkenli dikenli nikel partiküllerinden oluştuğu söylenen ince bir elastik filmle bataryayı kaplayan araştırmacılar, bu madde sayesinde bataryanın ısısı yüksek seviyeye ulaştığında, şarj işlemini kesiyor. Batarya serinlediğinde ise yeniden işlemi sürdürüyor.

Bir nevi ısı kontrol mekanizması olan bu madde sayesinde, umuyoruz artık patlayan cep telefonu mağduru görmeyiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Orginal bataryalarda zaten ısınma olmuyor, iphone hariç (hiç kullanmadım) ama patlama haberleri genelde iphone dan geliyor zaten

@akMurat Iphone'lar 'popüler' oldukları için en çok onların haberleri duyuluyor. Aynı şeyler tüm telefonlar için geçerli malesef. (Iphone kullanmıyorum)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost