Cep telefonları için "güç yüzüğü" yolda!

Bu yüzün üzerinde gerçekten Nokia imzası var. Ama o, bildiğiniz yüzüklere hiç benzemiyor!

  • Gökay Özbudak

Bugünlerde cep telefonlarıyla istediğiniz neredeyse her şeyi yapabiliyorsunuz. Ancak yine de onları cebinizden çıkartmanız gerekiyor. İşte Nokia bu soruna bir "yüzük"le çözüm bulmayı hedefliyor.

Güçlü bir manyetik alana sahip olan bu yüzük kolunuzdaki bileziğe bağlanıyor. Bu bilezik de cebinizdeki telefonla iletişim kuruyor. Yüzüğü parmağınızla ya da diğer elinizle döndürdüğünüzde cep telefonuyla yapabileceğiniz seçenekler arasında dolaşabiliyorsunuz. Bu seçenekler arasında birilerini aramak, beklemeye almak ya da Facebook durumunuzda bulunduğunuz yeri güncellemek bulunuyor. Kullanmak istediğiniz seçeneği ise yüzüğü, parmak ucunuza doğru ilerleterek seçebiliyorsunuz.

Önümüzdeki ay Kanada'da tanıtılacak olan bu sistem için kafalarda tabii ki soru işaretleri bulunuyor. Bu büyüklükteki bir manyetik alan kredi kartlarına ya da çevredeki başka şeylere zarar verebilir mi ya da büyük bir bilezik takmak zorunda mıyız?

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Radyasyonla yakında kanka olacağız zaten :D Şaka bir tarafa bence böylesi şeyler gerçekten sağlığı olumsuz etkiler

Bence Tasarımlarına Kapa Patlatsa İyi Olur..Gördüğüm Kadarıyla Şu Ana Kadar En İyi Telefonu E7 Onun Dışında Hepsini Salla ;)

nokia kafayı yemiş :D : D :D D: D:D:D:D:D:D:D:D:d:D:D:D:D:d

zaten telefonlar radyasyon yayıyor,üstüne birde bu yüzük bence sağlığa olumsuz gibi
kablosuz modemlerde radyasyon yayıyor diye bir yazı okumuştum galiba

telefonumu direk olarak kontrol etmek varken neden bi yüzük vasıtasıyla kontrol ediyim ki bana biraz garip geldi Nokia böyle işlere kafa yorana kadar meegoo ya gerekli önemi verseydi şuanda MS le anlaşma yapmak zorunda kalmazdı...

nokia klozet üretsin bence telefon yüzük ne alaka =))

nokia yeni nesilin gözünde düşmüşken daha bunlarla uğraşıyor şaka gibi.

Güzel ürün. Öncü olursa bu tarz ürünler çok kullanışlılar. Şimdi cep telefonları amaçlarını aşıp netbook gibi oldular ama bence yine zamanla sadece arama ve mesaj hizmeti ön plana çıktığında böyle ufak çözümler çok gözde olacaktır. Yalnız tek sorun zaten kablosuz bir kulaklık ile hem konuşma hem de müzik kontrolleri yapılabilirken bunun şu anda kullanılmasını beklemek çok da doğru olmaz.

Gereksiz gereksiz seyler artık ceptelefonunu cebinizden cıkarmayada usniyorsanız sizin için gidip intihar etme vaktı gelmıstır demek.

Çok gereksiz bir teknoloji gibi görünebilir ama çoğunlukla teknolojiler başka teknolojilerin doğuşunu tetikler.

Ama Kanada’da özel olarak lanse edilecek kadar da önemli bir teknoloji değil.Eğer bir teknolojiyi lanse edecekseniz, o teknoloji kullanıcının “Aman canım bu teknolojiyi ben ne yapayım?” diyeceği türden bir teknoloji olmamalıdır.Hele hele imajınızı düzeltmeye çalışıyorsanız.

Benim gözlemlediğim şey: Sadece Nokia’nın değil, pek çok şirketin ortaya yaratıcılığa dair bir şey koyamadığıdır.

Peki bunun nedeni nedir?

Bunun nedenini size söyleyeyim: Halo etkisi yapan süslü diplomalar.

Yaratıcılığa değil, zekaya değil süslü diplomalara önem verdiğiniz sürece asla performans alamazsınız.

Yaratıcılık ve zeka, süslü diplomalar alarak sahip olunabilecek şeyler değildir.

Şirketlerin bu bilinçle elemanlarını seçmeleri gerekir.

Nokia ve Nokia gibi şirketlerin bu tür çocukları tespit etme ve yetiştirme mekanizmasına sahip olması gerekmektedir.

Aksi takdirde işte böyle sıkıntı çekilir.

Kuralımı bozuyorum ve alınmamış bir patentimi daha o çocuklar adına kullanıma açıyorum.

Projenin ismi: “Join us”.

Örneğin zaman zaman beraber olduğumuz insanlar ortak tanıdığımız insanlar ile yanımızda telefon görüşmesi yaparlar. Bazen bizim de konuşmaya dahil olmamız gerekir. İşte bu proje bu ihtiyacı gidermek üzere üretilmiş bir projedir.

Bu teknoloji ile yanınızdaki kişi biriyle telefonda konuşurken siz de Bluetooth bağlantısı ile yanınızdaki insanın telefonuna onun izni ile bağlanarak konuşmaya anında dahil olabileceksiniz.

Bluetooth Call özelliği ile örneğin yakın mesafedeki ofis arkadaşlarınızla GSM operatörü olmadan ücretsiz olarak istediğiniz kadar konuşabileceksiniz.

Ayrıca bu teknoloji ile bilgisayarınıza cep telefonunuzla bağlanıp headsetiniz olmadan Skype görüşmesi yapabileceksiniz.

“Join us”

İşte ben buna teknoloji derim...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play