Cep telefonları pazarı grafiğe dökülürse

En sevdiğimiz telefonlar hangileri? Ucuz ve pahalı telefonlara ne kadar meraklıyız? İşte cevap...

Cep telefonları pazarı grafiğe dökülürse

Cep telefonu pazarıyla ilgili dikkat çeken grafikler galerimizde!

Son yıllarda kullanıcı sayısı hızla artan akıllı telefon pazarında markalar arasındaki rekabet hızla artıyor. 2007'de iPhone satışa çıktığında pazarın  yaklaşık %50'si ile tartışılmaz hakimi olan Nokia, 2013'e geldiğimizde %8.5 lere düşen pazar payı ile giderek kategori içerisindeki yerini kaybediyor. Microsoft satın alması ile önemli bir rekaber avantajı sağlayan Nokia'nın ileriki günlerde atacağı adımlar merak konusu. Markanın bugünkü durumuna baktığımızda ise Finlandiya'lı cep telefonu devinin önemli ölçüde kan kaybettiği görülüyor.

2009 ve 2010 yıllarında en popüler telefonlar sıralamasında ilk üçü kimseye kaptırmayan Nokia, 2011'de sıralamada gerilere düşmeye başladığı görülüyor. 2012 ve 2013 yıllarında ise listelerde yerini kayderken Samsung'un Galaxy serisi ve iPhone ile rekabet için piyasaya sürdüğü Lumia serisinden 920 ve 520 modelleri ancak 12. ve 15. sırada yer alabildi.

Giderek kan kaybeden Nokia karşısında, Samsung cep telefonu kategorisindeki yerini güçlendirirken, kategori içerisinde %47.4 lük pazar payına ulaştı. Uzun zamandır Galaxy S3 ve S4 modelleri ile zirveyi kimse kaptırmayan Samsung'u yerinden eden ise General Mobile'ın Discovery modeli oldu. Satışa çıktığından bu yana tüketicilerin en çok tercih ettiği telefon olan Samsung Galaxy S4 bu hafta yerini General Mobile Discovery'e bıraktı. Geçtiğimiz yıl 900 TL ve üstü telefonların ilgi gördüğü pazarda, tüketicilerin tercihleri bu yıl 500 TL- 1.000 TL arası telefonlara doğru değişim gösterdi.

Microsoft satın alması ile küllerinden doğup doğmayacağı merak edilen Nokia'nın, Samsung'un yanında dün tanıtımı yapılan iPhone 5S ve iPhone 5C modellerine karşı da zorlu rekabetine ilerleyen günlerde tanık olacağız.

Cep telefonu pazarıyla ilgili dikkat çeken grafikler galerimizde!

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

general mobile discovery gercekten tercih ediliyomu vay be!

General Mobile'a bak sen Samsung'un amiral gemisinden daha çok satılmış. Güzel, çok hızlı ve çok uygun fiyatlı bi telefon aslında hakediyo bence...

General Mobile aldım bende arkadaşımda da s4 var... 1000 liradan fazla fark ödedi o ama aynı şeyleri yapabiliyoruz :D

General mobile discovery android 4.3 ve 5.0 güncellemelerini de alırsa piyasayı sallar..

@16 Eyl 2013 06:08 5 i alması imkansız gibi birşey. Ayrıca ekran tepkimesi samsunga göre çok geride geç tepki veriyor.

NOKİANIN MUHTEŞEM GERİ DÖNÜŞÜNE ŞAHİT OLACAKSINIZ

General Mobile Discovery fiyatına göre gerçekten üstün özelliklere sahip bir telefon. Zaten akakce.com, ucuzu.com ve hepsiburada.com gibi sitelerde en çok satanlar listesinde 1., 2. sıralarda.

Harbıden General Mobile Discovery e bak marka desen tanınmış marka değil dandik bir marka hayır bide içinde dandroit var kasan donan saçma bir işletim sistemi demeye dilim varmıyor Java sanal makinası üzerinde uygulama açan birşey işte herneyse buna rağmen bunlara para veren var mı ya ?

@16 Eyl 2013 09:55 Hangi dünya da yaşıyorsun sen :D Kasan, donan?

@16 Eyl 2013 10:28 android in kasmadığını mı iddaa ediyorsun ? Androidde en iddalı cihazları dahı hızlı değil bunu kabullenmek gerek. Androidde bilgisayar gibi donanımlar dahi tırt ama İos ve Windows Phone 512 mb bile yağ gibi akıyor. Ama android açık kaynak dimi doğru siz osuruk uygulamaları ve virüslerle uğraşın :D

@16 Eyl 2013 09:55 Samsung babanın şirketi ya sen onu zengin etmeye devam et. Belki sana da bir faydası olur!

@16 Eyl 2013 09:55 bence sen teknolojiden anlamayan cebinde halen 3310la gezen elinde tesbih kahvehanelerde okey atıp işsiz güçsüz mahallede volta atan zibidinin tekisin o yüzden internetide porno amaçlı kullanıyorsundur discovery s3 ede s4e de 10 basar kullanmayan bilmez o samsungtaki rehbere girerken gelen beyaz ekran discovery de gelmez sen hala 331o kullan burayada 3310dan yaz biz sana ulaşamayacağın dandiroidden yazarız

sony bu kadr satılıyor mu cidden ben hiç görmüyorum

@16 Eyl 2013 10:09 sen nereye bakıyorsun ki görebilesin?

Hayır anlamıyorum Nokia çok düşük demişsiniz. LG ve Apple ondan geride. *Grafiğe göre.

*ziyaretçi sayısına göre... yani internete girmeyen ve internete girip o siteye girmeyen telefonlar görmezden geliniyor..

S3 kardeşime verdim discovery aldim çok memnunum. Biraz int araştırma ve kredi karti kampayalariyla 550 TL ye 4 GB lik versiyonunu alabilirsiniz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir