Cep telefonlarında dikkate alınmayan tehlike!

Cep telefonu virüslerini küçümsüyor, beni nereden bulacak mı diyorsunuz? İşte gerçekler...

  • Ali Güngör
Akıllı cepler yaygınlaşıyor, virüsler de...

SMobile Systems isimli güvenlik şirketinin yaptığı araştırma, akıllı telefonların virüslerle dolup taştığını gösterdi. Virüs bulaşmış olan çoğu cep telefonu sahibi, sisteminin durumundan haberdar değil.

Yapılan istatistik çalışmasına göre Symbian kullanan her 63 cep telefonundan biri casus yazılım, virüs veya trojen taşıyor. Dünya çapına uyarladığında istatistikler bu şekilde virüslü milyonlarca cep telefonu olduğunu gösteriyor.

Bu tür yazılımlar gizli kalmaları için tasarlanıyor. Bunun yanında cep telefonlarında kurulu anti-virüs yazılımı olmaması da önemli rol oynuyor. Bluetooth, SMS, MMS, e-posta gibi araçlar ve 3G ile artan internet erişiminin sunduğu imkanlarla yapılan indirmeler, cep telefonlarındaki virüs salgınının yayılmasına uygun bir ortam yaratıyor. SMobile'a göre cep telefonundan alışveriş ve internet bankacılığıyla mevcut tehlikeler bir araya geldiğinde ortaya büyük çaplı sorunların çıkması an meselesi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

eeee şimdi bilgisayarlara güvenlik paketi aldık da ceplere de mi alıcaz ? zaten işlemcilari ve tepkime süreleri yavaş olan bu aletlere birde bunları yükleyip hayatı çekilmez hale mi getiricez?

YAŞASIN NOKIA 1200 CEP TELEFONUM
Düşsede hoplasa da zıplasada bişey olmuyor kitlenme desen yok ŞARJ desen 7 - 8 gün rahat gidiyor veeeee ucuuuuzzz

sorarım sizlere kullanmadığınız özelliklere tonla para verip sonra ekonomiyi yönetenlere sitem etmeyin - çünki toplumların refah düzeyi bireylerden başlar -- eeee birey müsrifse ve ödeyemediği kredi kartı borcuna mp3 ve radyodan başka hiçbir özelliğini kullanmadığı cep telefonlarını da eklerse rakamlar ne yapsın ?

YAŞASIN HACKERLAR iyi oluyo hiç değilse güvenlik yazılımı üreten firmalar biraz daha kazansınlar

temizlemekte zor

Java S40'lı telefonlara da virüs bulaşır mı?

Bize birşey olmaz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play