Cep telefonlarında ikinci el pazarı!

Bugün büyük paralar harcayarak aldığınız akıllı cepler, 1 yıl sonra ne hale geliyor?

Cep telefonlarında ikinci el pazarı!

Akıllı telefon satın alırken kullanıcıların cihazın ikinci el pazarındaki muhtemel değerini de düşünmesinde sonsuz fayda var. Zira özellikle teknolojinin hızla geliştiği telefon sektöründe sadece bir yıl sonra bile yeni telefon arayışına girebilirsiniz.

Peki ikinci elde değerini hangi telefonlar koruyabiliyor? Fiyatıyla fazlasıyla el yakan iPhone'ların tüm modelleri, Priceonomics'in araştırmasına göre aradan 18 ay geçse bile değerinin yüzde 53'ünü korumayı sürdürüyor. Aynı paralelde Android'de bu rakam yüzde 42 olurken, BlackBerry'ler ise yüzde 41 seviyelerinde bulunuyor.

Kısacası değer kaybetmeyen bir numaralı isim iPhone... Android cepler ise iPhone'u geriden takip ediyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

ya ne biçim konu be kardeşim kafa karıştırıcı tek kelimeyle çok kafa karıştırıcı hiçbirşey daha doğrusu pek birşey anlayamadım fazla birşey en doğrusu ise anlamak istemedim.

Doğru ve mantıklı

aa ıphone kaybedermi hiç :D pireyi deve yaparsanız kaybetmez hiç bişey.2 eli bile piyasayı oynar evet.

bence yanlış ben 1400 e aldığım galaxy s imi 750 ye sattım 18 ay geçti aradan bu durumda benim telefonum da değerini %50 nin üstünde korumuş.

iPhone değerinin %53ünü koruyor olabilir fakat değeri Android telefonlardan fazla olduğu için kaybettiğiniz para da daha fazla olacaktır.

pil ömrü azalmış ve garantisi bitmiş bir iphone değerini kaybetmiyorsa bu insanların nekadar özenti ve cahil olduklarının kanıtıdır.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play