Cep telefonlarının çeyrek asırlık hikayesi

Günümüzün vazgeçilmez iletişim aracı cep telefonlarının kısa ve etkileyici geçmişi...

Cep telefonlarının çeyrek asırlık hikayesi

Yaklaşık 10 yıl kadar önce Türkiye'de çok az sayıda insan tarafından kullanılan cep telefonları, günümüzde akıl almaz rakamlara ulaşmayı başardı. Artık cep telefonu olmayan birini hayal etmek bile güç. Hatta birçoğumuz cebimizde 2 telefon taşımaya bile başladık.

Peki ama cep telefonunun aslında çeyrek asırlık bir tarihi olduğunu biliyor muydunuz? Cebimizdeki telefonun temellerini kimlerin attığını hiç merak ettiniz mi? Galerimizde, cep telefonlarının çeyrek asırlık tarihine kısaca göz atacağız...

AA - chip.com.tr

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Türkiye sonradan görme olduğu için herkes cep telefonuna bir anda sarıldı, zamanında (kötü bir örnek olacak ama) masaya pahalı sigara koyulurdu şekil olsun diye artık cep telefonu konuyor. Şekli şemali bir tarafa artık çığrından çıktı olay, çünkü ısıtıp ısıtıp sunuyorlar millete. hepimiz 3310 u biliriz sonra vga kameralar, ardından gelen 1.2 mp kameralar sonra 1.3 sonra 3.0 sonra sonra sonra artık bayatladı bunlar, telefon telefonluktan çıktı artık multimedia, bilgisayar, herşeyimiz oldu gibi birşey, kötü mü? elbette değil ama memur maaşlarının az olduğundan yakınan ve açlık sınırının gerçekten korkutucu boyutlara gelen bir ülkede herkesin cebinde (örnek) samsung d900i olursa olmaz tabi. eğer telefon ihtiyacımız varsa telefon, yok bana kamera lazım diyorsan git kamera al. ha yok benim param bol harcayacak yer arıyorum diyorsan paranın kahyası ben değilim :) istediğini al. uzun lafın kısası bilgisayarın atası bir hesap makinası, hangi boyutlara ulaştığını görüyorsunuz telefondaki bu değişim sürpriz olmasa gerek.

Haberden alıntı:
Japon NTT DoCoMo 1 Ekim 2001'de ilk ticari 3G (Üçüncü nesil) hizmetini piyasaya tanıtarak GSM sektörüne yeni bir dinamizm getirdi.

Yıl 2008.Ve hala 3G'yi bekliyoruz.

cep telefonlarında ki yarıs hiç bir zamanbitmezsoyle ornek verecek olursak zamanında tek satır ekranlı derken ik satırlı derken antesiz yok renkli ekra yok kameralı yok en kucugu yok meapixelli yok hafıza kartlı yok dokunmatik mp3 çalarlı işletim sstemli falan derken daha kim bilir nereeee gidecek bilemeyiz tabiki

cep telefonu benim için tek bir amac
aloooo demek için oda
otesi benim için lux sınıfına girer bugnun ekonomisinde ve turkiyesinde.

teknoloji iyi bir seydir ama bunun yanında bir cok kotu yanlarıd mevcuttur. orek cerecek olursam usama bin laden'in yakalamamasının tek sebebi teknolojiyi kullanmıyor olmasıdır.

sayısal 0-1 lerin oldugu dunya bence artık barkodlanmıs bir dunya. tabi bunlar benim sahsigoruslerim arkadaslar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir