Cep telefonlarının radyasyon değerleri!

En az radyasyon yayan ve radyasyon deposu 10 cebi sizler için bir araya getirdik!

Cep telefonunuz ne kadar fazla özelliğe sahipse, o kadar radyasyon mu yayıyor? Cevap hayır. Bunun en iyi örneği belki de oldukça basit bir telefon olan Sony Ericsson Yendo'nun Samsung'un uç nokta Android'i Galaxy S II'den üç kat daha fazla radyasyon çıkarması. Peki, cep telefonlarındaki radyasyon, gerçekten de zararlı mı? Yapılan ve devam eden çok sayıda araştırmaya rağmen sorunun cevabı henüz kesin değil.

Ancak telefonunuz tüm gün vücudunuza yakın bir yerde duruyorsa, düşük radyasyonlu bir cep telefonu seçmelisiniz. Cep telefonu üreticileri, teknoloji içinde yüzen telefonlarında radyasyon değerlerini atlayabiliyorlar. Bu makalemizde, en çok kullanılan akıllı ceplerin SAR değerlerini sizlerle paylaşacağız.

Cep telefonu üreticileri, bir cep telefonu modelinden çıkan ve insan kafasına aktarılan maksimum radyasyon seviyesini SAR (Specific Absorption Rate) değeri ile açıklarlar. Galerimizde, en düşük ve en yüksek SAR değerine sahip 10'ar telefonu bir araya getirdik. Cep telefonunun radyasyon değerlerine önem veriyorsanız, sizi galerimize bekliyoruz.

Galaxy S II, HTC Sensation, Galaxy Nexus ve diğerleri. İşte resimlerle canavar ceplerin radyasyon seviyeleri!

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

blackberry iphone ?

Bence telefonun ekranı büyüdükçe genelde yaydığı radyasyon da azalıyor... Bu arada iPhone 4 0.74 değere sahip olduğu için testte ne en iyiler ne de en kötüler arasına girebilmiş.

Galaxy s plus aldım 0.35, baş ağrısından kurtuldum bence sar önemli bu konuda.

Dikkatinizi çekerim Ziyaretçi arkadaşım;Başlıkta "Cep Telefonlarının" yazıyo

Sağol CHIP Bir Galaxy S sahibi olarak mutlu oldum ama Galaxy S artık üretimden kalktı ve Ice Cream Sandwich gelmiyor. Samsung 1 senelik telefondan desteğini çekti. Samsung sadece en yeni cihazlarını güncelliyor. Android alacaksanız Nexus serisinden almalsınız.

hangisini alalım bilen anlıyan söylesin

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir