Cep Telefonlarının Sırları

Cep telefonunuzun bildiğiniz tüm özelliklerini verimli bir şekilde kullanıyor olabilirsiniz. Peki ya bilmediğiniz özellikleri? Bu ay, PC’nizi kullanarak cebinizde saklı olan bilgilere nasıl ulaşabileceğinizi göreceksiniz.

Mobil iletişim teknolojisindeki hızlı gelişmenin bize sağladığı en büyük faydalardan biri olarak kabul edebileceğimiz cep telefonları, bugün neredeyse hepimizin cebinde yerini almış durumda. Artık telefonumuzun yetenekleriyle bağlantılı bir şekilde gerek sesli, gerekse çeşitli mesaj yöntemlerini kullanarak, bu teknolojinin nimetlerinden olabildiğince yoğun bir şekilde yararlanmaya çalışıyoruz. Hatta sadece teknik özelliklerinden değil, giydiğimiz giysinin rengine uygun onlarca kapak ve kendimizi en iyi ifade eden ekran logoları ile telefonların eğlenceli yönünden de yoğun bir şekilde istifade ediyoruz. Eğlenceyi bir adım daha ileri taşıyanlar ise telefonlarındaki oyunlarda rekor kırma peşinde koşup arkadaşlarına şaka ve espri içeren, hareketli ve hareketsiz mesaj atmaktan da geri kalmıyorlar. Ancak tüm bunların bir de fatura kısmı var... Logo başına 2 kontür ödeyerek, telefonların ekran logolarını ruh hallerine göre defalarca değiştirmenin acısı, ay sonunda ortaya çıkıyor. Peki bu kötü(!) huydan vazgeçmek çözüm mü? Tabii ki hayır! Ücretsiz logo sağlayan çeşitli web siteleri bir noktaya kadar buna bir çözüm oluşturabiliyor. Ancak kimsede olmayan kendi logolarınızı hazırlamak ve bunları telefonunuza tamamen ücretsiz olarak istediğiniz zaman aktarmak istiyorsanız, maliyeti çok fazla olmayan özel bir kablo aracılığı ile bu rüyanızı gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Telefonunuzu PC’nize bağlayarak onu daha verimli kullanabilirsiniz
Belki de daha önce hiç bir arada kullanmayı düşünmediğiniz PC’niz ve cep telefonunuzu, herhangi bir elektronik dükkanından alabileceğiniz özel bir kablo ile bağlayarak, cep telefonunuza ücretsiz logo aktarabileceğiniz gibi, telefonun hiç bilmediğiniz gizli özelliklerine de ulaşmanız ve mesaj atmak için PC’nizin klavyesini kullanmanız mümkün olabilir. Ayrıca telefon hafızasına ya da SIM kartınıza sığmayan ama silmeye kıyamadığınız özel mesajlarınızı yedeklemeniz ve telefon defterine kolayca çeki düzen vermeniz de bu şekilde inanılmaz derecede kolaylaşacaktır. PC’nizi kullanarak cep telefonunuzu yönetmenin birçok avantajı daha var... Tüm bu avantajlardan yararlanmak için neler yapmanız gerektiğine birazdan değineceğiniz. Ancak önce uygun bağlantı için gerekli olan koşulları nasıl sağlayabileceğimize bir bakalım.

Ucuz bağlantı elemanları sizi kabarık fatura derdinden kurtaracaktır
Birazdan gerçekleştireceğimiz tüm işlemler için öncelikle buna uygun bir telefonunuzun ve yine telefonunuza uygun bir bağlantı kablonuzun olması gerekir. Alcatel, Bosch, Ericsson, Mitsubishi, Motorola, Nokia, Panasonic, Philips, Sagem, Samsung, Siemens ve Sony marka telefonlar, bu işlemler için uygundur. Bu telefonlar için uygun kabloları ise İstanbul Kadıköy’de Yazıcıoğlu iş hanından ya da bitişiğinde yer alan pasajdaki elektronikçilerden ortalama 10 milyon lira bir fiyata temin edebilirsiniz. Eğer bulabilirseniz içinde bağlantı yazılımlarının da yer aldığı bir paket almanız daha iyi olacaktır. Bulamazsanız verdiğimiz web sayfaları bağlantılarından yararlanarak, uygun yazılımları sisteminize indirebilirsiniz. Piyasada çok fazla marka ve model telefon olduğu için, yazının devamında bunlar arasından, PC bağlantısı diğerlerine göre daha teknik olduğu ve daha yaygın kullanıldığı için Nokia 3210 modelini örnek almayı uygun gördük. Yine de bu işlemleri farklı yazılımlarla diğer telefonlar için de benzer şekilde uygulayabilirsiniz. Tek değişecek şey, kablonun telefona bağlandığı yer olacaktır. İşleme başlamadan önce, hangi telefon ile bağlantı kuracak olursanız olun, kabloyu telefonunuza takmadan, güvenlik açısından kapayıp, bağlantıyı sağladıktan sonra da açmaya özen göstermeniz gerekir. Dikkat! Telefonlar bu tür bağlantılar için özel olarak geliştirilmediğinden, dikkatsiz davranmanız, telefonunuza bir zarar gelmesine yol açabilir. Bu yüzden ileride bahsedilecek adımları eksiksiz olarak dikkatle uygulayın. Burada tüm risk size ait olacaktır.

Kablo: PC’yi cebe bağlanmak için kullanılabilecek en iyi yöntem
Cep telefonları ile PC’niz arasında bağlantı kurmak için bir çok yöntem bulunur. Ancak bunların hepsini aynı başarıyla kullanmak mümkün olmaz. Örneğin yeni model WAP desteği olan telefonlar, bağlantı için bu protokolü kullanabilirler. Ancak bu bağlantı üzerinden en fazla logo, melodi ya da SMS gibi transferler mümkün olacak ve yine de bir ücret ödemek gerekecektir. Üzerinde IRDA bulunan daha profesyonel telefonlarda ise, yukarda saydıklarımıza ek olarak, tüm teknik bilgi transferlerinin ve diğer özel işlemlerin ücretsiz olarak yapılması mümkün olabilir. Bunun için, üzerinde IRDA olan bir PC, notebook ya da cep bilgisayarı yeterli olacaktır. Eğer her iki bağlantı şekline de sahip olmayan bir cep telefonu kullanıyorsanız, bu durumda çözüm olarak biraz önce bahsettiğimiz bağlantı kablolarından bir tane edinmeniz gerekir. Ayrıca IRDA’ya sahip olan telefonunuzda da, isterseniz bağlantı için kablo kullanabilirsiniz. Çoğu cep telefonunun alt bölümünde bu tür bağlantılar için bir seri uç bulunur. Eğer böyle bir telefona sahipseniz, FBUS tipi (DAU-9P) kablo, işinizi görecektir. Nokia 3210 gibi, bağlantılara ancak pil kapağının açılmasıyla ulaşabildiğiniz telefonlarda ise, MBUS (DAU-9P) tipi kablo kullanmak gerekecektir. Ancak satın alırken, sadece telefonunuzun marka ve modelini söylemek de yeterli olabilir. Kablosuz bağlantı yapacaksanız, telefonunuzu, IRDA portu tam olarak PC’nizin ya da cep bilgisayarınızın IRDA portu ile karşı karşıya gelecek şekilde yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Kablo kullanmanız durumunda ise, önce kablonun PC tarafını COM portlarınızdan birine bağlayın, daha sonra telefonunuzu kapatın ve kabloyu düzgün bir şekilde bağladığınıza emin olduktan sonra açın. Bundan sonraki tüm işlemler, yazılımlar üzerinden gerçekleşecektir. Örnek telefon olarak Nokia 3210’u seçtiğimiz için bağlantı yazılımı olarak da Logo Manager for Nokia Phones’u kullanacağız. Bu yazılımı tüm Nokia modelleri için kullanabilirsiniz.

Bağlantı için sadece doğru kablo değil, doğru yazılım da şart
Öncelikle, yazılımın kurulum aşamasında bile, mutlaka kablo bağlantısını sağlayın. Çünkü burada IRDA mı yoksa kablo mu kullanacağınızın seçilmesi gerekir. Seçimin ardından da, telefonu bağladığınız COM port test edilecek ve bağlı bir telefon bulunursa, kurulum tamamlanacaktır. Eğer telefon yanlış porttaysa, değiştirip tekrar deneyebilirsiniz. Tüm portlarda aynı sorunu yaşıyorsanız, BIOS’tan, seçtiğiniz COM port’un açık olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır. Cep telefonunuza her türlü logo, zil tonu ve SMS gönderebileceğiniz, telefon defterini düzenleyebileceğiniz ve telefonun gizli bilgilerine ulaşabileceğiniz komple bir yazılım paketi olan LogoManager, tüm bu fonksiyonları da tek bir pencere altından kullanıcıya sunabiliyor. Programı ilk olarak başlattığınızda, öncelikle Tools menüsü altından Options seçeneğini seçip ayarların doğruluğunu kontrol edin. Burada en üstte kullandığınız kablo tipi (Nokia 3210 için MBUS) ve bağlı bulunduğu COM port’u yer alır. Onun hemen altında ise cep telefonu operatörünüz görüntülenir. Eğer telefonunuz bağlı ve açıksa, zaten bu bölüm otomatik olarak doldurulacaktır. Burada tüm ayarlarınız doğru görünüyorsa artık kullanıma başlayabilirsiniz. LogoManager’ın ana penceresi üzerinde en büyük yeri, yeşil renkli piksel tabanlı logo tasarım alanı kaplar. Bunun hemen solundaki cep telefonu resmi ise logonuzun ekranda nasıl duracağını görmenize yarayacaktır. En sağ bölümde ise çizim araçları menüsü bulunur. Üzerinde tasarım yapacağınız yeşil alanın boyu ise seçeceğiniz logo türüne uygun olarak değişecektir. LogoManager ile operatör logosu, grup logosu, resimli mesaj ya da ekran koruyucu ve başlangıç logosu tasarlayabilirsiniz. Bunun için, üst bölümdeki araç çubuğu üzerinde yer alan 5 simgeden oluşan setin ilk 4 simgesini kullanabilirsiniz. Bu bölümdeki son simge ise zil seslerini düzenlemede kullanılır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

süper yapılmış bu bölüm

Sen de yorum yazBu konuda okuyacaklarınız
1
Cep Telefonlarının Sırları
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir