Cep telefonu ile 'mobil ödeme' yaygınlaşıyor

Kredi kartından daha güvenli olan mobil ödeme sistemi gün geçtikçe yaygınlaşıyor.

Cep telefonu ile 'mobil ödeme' yaygınlaşıyor

Cep telefonu kullanarak kredi kartından güvenli ve kolay şekilde alışveriş yapmayı sağlayan "mobil ödeme" sisteminin yaygınlaştığı bildirildi. Gündelik hayatın hemen her alanında boy gösteren cep telefonları, alışverişlerde "para" yerine de geçmeye başladı.

"Mobil ödeme" olarak adlandırılan sistemde, GSM operatörüne başvurularak, kredi kartı bilgileri veriliyor ve alışverişlerde kullanılacak şifre alınıyor.

Daha sonra mobil ödeme sistemini kabul eden, aralarında restoranlar, hava yolu şirketleri, teknoloji marketleri, e-ticaret siteleri bulunan iş yeri veya sitelerden ya da ve otomat cihazlarından alışveriş gerçekleştirilebiliyor.

Bunun için cep telefonundan satıcı ve ürünün kodu ile şifrenin kısa mesajla (SMS) gönderilmesi yeterli oluyor.

Kredi kartını yanında taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıran sistemle, kartın çalınması ve kaybolması gibi riskler ortadan kalkarken, özellikle internetten alışverişlerde kart bilgileri verilmediği için güvenlik artıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

iyi guzel hos da, maliye bu uygulamara cok sessiz, vergisiz ödeme denıyor. bu ısı yapacak firmalar teknık altyapı kadar muhasebe ve vergi mevzuatı surecı konularında da bastan bılgılendırılmeli bence

vergisiz dedikleri ekstradan özle iletişim vergisi ve benzerleri yok zaten alınan ürüne vergi dahil ödeme yapılıyor birşeye yorum yaparken inceleyip yorum yapın

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
Cep telefonu ile 'mobil ödeme' yaygınlaşıyor
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir